HD sistem geliyor

Günlerdir gazete ilanlarında görüyorsunuz ve büyük bir ihtimalle merak ediyorsunuz. LİG TV yeni sezondan itibaren İstanbul maçlarından başlayarak naklen maç yayınlarında HD sisteme geçiyor.

Nedir bu HD sistem. Ben teknikten pek anlamam ama genel hatlarıyla anlatmaya çalışayım.

Bu HD sistem, yüksek çözünülürlükle, mevcut yayına oranla dört katı daha kaliteli bir görüntü sağlıyor. Daha geniş görüntü alanı yaratıyor, daha fazla hareket detayı sağlıyor. Kendinizi neredeyse görüntünün çekildiği yerdeymiş gibi hissediyorsunuz. Parlak görüntünün zevkine varıyorsunuz. Cam gibi bir yayın. Televizyon izlemek tam bir keyif oluyor.

Teknik olarak tam bir “devrim” olarak nitelenen HD sisteme geçişin elbette bazı koşulları var. Nasıl izlenir, izlemek için neye ihtiyaç var, ne yapmak gerekiyor. Bu konudaki teknik bilgim sınırlı olduğu için işi bilenlere bırakmak lazım. Ama bildiğim o ki, inanılmaz bir görüntü kalitesi ile karşılaşmaya çok az bir zaman kaldı.

Eğer maçları HD sistemle izlemeye niyetliyseniz, bu konuda merak ettiklerinizi sormak, yeterli bilgiye ulaşmak istiyorsanız, sizlere Digiturk’ün ilgili departmanının bu konuyla ilgili direkt telefonunu veriyorum.

akşam gazetesinden alintidir(Şansal buyuka)