+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Hidroterapi

 Hanımların Yeri Katagorisinde ve  Vücut Bakımı Forumunda Bulunan  Hidroterapi Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  silence.. elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  notre dame
  Mesajlar
  9.937
  Blog Yazıları
  43
  Tecrübe Puanı
  107375073

  Tanımlı Hidroterapi

  Haydi gelin, şimdi şu su temelli terapiler objektif bir yaklaşımla gözden geçirelim; yaşamın kaynağı olan su tabi ki insan hayatının vazgeçilmez yeri olan gerçek mucizedir. Antik çağlardan beri su kullanılarak yapılan pek çok törapik uygulama vardır. Ve geliştirilerek uygulamasına devam etmektedir.
  Son dönemde giderek artan şekilde bir Thalasso-Terapi salgını ile karşı karşıyayız. Bu uyglama şekli sanki yeni keşfedilmiş ve her derde deva bir mucize terapi sistemi gibi prezante edilmekte. Fakat görüldüğü kadarı ile bu konu sık sık dile getirip popülaritesini arttırmak için büyük gayret sarf edenlerinönemli bir kısmı bu uygulamanın bir şekilde deniz suyu ile bağlantılı olduğu dışında çok net bilgilere sahip değiller. Dolayısıyla bu konu ortaya atılırken adeta konunun temelini teşkil eden suyun oluşturduğu bir büyük sis bulutu içinde detayları kaybolmuş, netliği gözlerden saklanmış, gizemli bir silüet olarak kalması tercih ediliyor.maların terminolojisi üzerinde durmakta fayda var.
  Böyle olunca da aslında doğru ve bilinçli uygulandığı ve doğru malzemeler kullanıldığı takdirde gerçekten önemli faydalar sağlayan su temelli terapilere de haksızlık edilmiş olmakta, konu bilimsel temelinden ayrılarak popüler magazin konularından biri imiş gibi anlaşılmakta. Halen güncelliğini koruyan "Roma Hamamı" erken Roma döneminde, çağın tıp otoritelerinin denetiminde su ile tedavinin ilk kurumsallaşmış uygulama formudur. Arkeoloji ve soyal antropoloji, çok eski çağlarda, içerdiği farklı mineraller bakımından özel nitelik kazanmış suyun kurumsallaşmış uygulamaların ortaya çıkışından çok önce kabaca tanımı ile "ılıca-kaplıca" formasyonun ilkel biçimlerinde kullanılmakta olduğunu bize anlatmaktadır.
  Erken dönemlerde insanoğlu dünyamızın yer altı su kaynaklarına sahip pek çok farklı bölgesinde özel nitelik taşıdığını kimi zaman kokusundan kimi zaman renginden, bazen ısısından anladığı "su"ya özel bir önem vermiş, antik bilgilerin belkide öldürücü olabilmiş deneme / yanılmaları ile bu özel suların faydalarını keşfetmiş ve o zaman adını koymamışlarsa da sağlıklı yaşamak için bazısını içerek, bazısını sürerek, bazısı ile yıkanarak "suyun şifası"nı hayatlarına sokmuştur.
  Kültürün beşiği Doğu’ya bir göz attığımızda da yazılı kaynaklarına ulaşılabilen Akad, Asur, Babil kültürlerinde suyun tedavi özellikleri ve bu maksatla kullanımı hakkında bilgilere rastlamaktayız. Daha yakın dönemlerde Anadolu’muzda kaplıca-ılıca kültürünün günlük hayatın içinde olduğu görülmektedir. Osmanlı İmparotorluğu devrinde Edirne ve Bursa’da suyun belki bu maksatlı kullanıldığı ilk örnek olarak ruh hastalıklarının tedavisinde kullanıldığı belirtilmektedir. Tarihihn bu fantastik ve konudan ötürü birazda ıslka koridorlarında gezinmeyi ya başka yazıya bırakıp su temelli uygulamaların terminolojisi üzerinde durmakta fayda var.


  Hidro Terapi çok rahat anlaşıldığı üzere su ile yapılan tedavilerin genel adıdır. Sıradan, içeriği açısında pek bir özelliği olmayan suyu mesala sadece perküsif masaj etkisi yaratacak bir donanımla kullanarak Hidro Terapi uygulayabileceğimiz gibi, genel olarak jakuzi olarak bilinen ama törapatik etkisi olabilmesi için mutlaka bu maksatla dizayn edilmiş, maksada uygun özellikleri olması gereken donanımlarla da Hidro Terapinin bir ayağını uygulamanız mümkün olacatır. Ya da vücuda belirli bir mesafeden, doğal akış formunda uygulanan su ve bu su akışı altında yapılan özel masajla Hidro-Terapinin bir diğer ayağını oluşturacaktır. Herhangi bir özelliği olmayan su ile yapılan bu uygulamaların gerçekten faydalı olabilmesi mutlaka Hidro-Terapi için dizayn edilmiş, özel nitelikleri bulunan cihaz ve ekipman kullanılması ile mümkündür.

  Oysa, bünyesinde bu uygulamalrın yapıldığını iddia eden pek çok tesisie baktığımızda en iyi ihtimalle lüks konutlar için yapılmış ev tipi jakuzi küvetlerinden başka bir donanım olmadığını ve Hidro-Terapi eğitimi almış uzman kadro bulunmadığını görmekteyiz.
  Ülkemizin pek çok konuda hak ettiği yeri almasını engelleyen, kısaca "....mış gibi yapmak" olarak tarif edebileceğimiz bu yaklaşım belki ilk anda yatırımcıyı ekipman maliyetinden kurtaran bir çare gibi yorumlanmaktadır, ama orta ve uzun vadede hedefe ulaşamadığı için tamamı ile zarara yol açmaktadır.
  Kullanılan su eğer özelliği olan bir su ise bu sefer uygulama formunu "SPA" konsepti içinde düşünmemiz gereklidir. Suyun bilimsel analizi bize hangi temel konularda insan sağlığına faydalı olabileceğini gösterecektir. Genellikle termal kaynaklar olarak görülen bu özellik bu özel nitelikli sular doğal kaynağından çıktığı şekliyle, bazen belki biraz soğutarak, ama mutlaka hijyenik şartları tam ve suyun etkilerinden azami faydalanılmayı mümkün kılan bir ortam ve donanım ile hizmete sokulmalıdır. Bu suyu eğer sadece doğal şekli ile "banyo" olarak kullanıyorsak, ufkumuzu "kaplıca" kavramından öteye taşıyamadığımız açıktır. Buna eşlik edebilecek en geniş uygulama, doğal kaynağın çevresinde oluşan "çamur"ukullanmaktır. Tabi ki özelliği olan bu su terapinin temelini teşkil eder ve buradan kaynaklanacak "şifa" nın temeli suyun özellikleridir. Ancak eğer bu suyu ciddi bir Hidro-Törapatik cihaz ve ekipman donanımı ile bilimsel tasarıma sahip bir parkura hizmete sokarsak elde edeceğimiz sonuç çok daha yüksek kalitede olacak ve sağlık şartları en üst seviyede yerine getirilebilecektir.
  Düşünebilen varlık bulduğu ile yetinebilmek yerine daha iyiye ulaşmak için geliştirmeyi tercih eder. Ve ticari getiriyi hedeflerken, asgari yatırım ile azami kar beklentisi bugün en ilkel ve tutarsız ekonomik davranış olarak tanımlanmaktadır. Belki koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi demeye devam edenler var hala, ama değişim dinamiği bunun yanlış olduğunu çoktan ispat etti bile. Üstelik insan sağlığı gibi kutsal bir alanda hizmet verenlerin, heleki bu hizmetlerinden ticari kar elde edenlerin insanların bilgisizliğinden istifade edip, olması gerekeni yapmak yerine "mış gibi " yapmaya ve dolayısıyla kendilerinden fayda bekleyenleri açık tabiri ile sömürmeye hiç mi hiç hakları yoktur. Dikkatli gözlemci bu gün ülkemizin adı önde gelen bazı kazı tesislerinde kazma / kürek ve inşaat eleği ile alınan toprağın hiçbir işleme tabi tutulmadan termal su ile merdaneli çamaşır makinesinde karıştırılıp şifalı çamur kürü adı altında fahiş fiyatlarla şifa bekleyen insanlara uygulandığını görmekte zorluk çekmeyecektir.
  Bunun altında yatan güdü, o çok uyanık tüccar kafası ile her türlü bilimsel alt yapıya ve sertifikalara sahip sağlıklı malzemelere para vermek yerine o malzemenin uygulama fiyatı ile neredeyse sıfır maliyette malzeme kullanıp aşırı kar sağlamaktadır. Ülkemizin yetkili makamlarının farklı sebeplerle bu konuda ciddi bir denetim yapamadığı çok açık olduğuna göre, burada en önemli görev bizzat kendi sağlığı riske edilen kaliteli hizmeti talep etmeyi, sunulan hizmetin kalitesinin belgelendirilmesini istemeyi, doğru kriterde araştırma ve mukayese yapmayı ve hakkımız arayıp kötüye razı olmamayı öğrenelim. Hakkımızı aramak için artık eskisi gibi yıllarca sürecek mahkemelerde uğraşmak gerekmiyor. İlçe seviyesine kadar kurulmuş tüketici komisyonları şikayetleri (tabiki haklı olmak şartıyla) seri şekilde sonuca ulaştırıyor.
  Kullandığımız su işlem görmüş denzi suyu ve yardımcı malzemelerimizle deniz kökenli mineral, tuz, yosun gibi malzemeler ise yine terapinin getirdiği özelliklere sahip cihaz ve ekipman kullanıyorsak yaptığımız işe Thalasso-Terapi diyebiliriz. Tüketici olarak da sadece bu suyla banyo yapmak ve içine biraz yaprak veya toz yosun atılmış banyo küvetinde yarım saat vakit geçirmekle Thalasso-Terapi hizmeti aldığımızı düşünmemeliyiz. Ancak bu iş için özel olarak dizayn edilmiş hidro-terapi maksatlı cihaz ve ekipman bilimsel alt yapıya dayanan belli bir tasarımla hizmete sunulduğu ciddi bir parkur bu hizmeti istenen seviyede sunabilmeyi / faydalanabilmeyi mümkün kılar. Tabi ki bu konuda hizmet veren kadro olması da aynı derecede önem taşımaktadır.
  Suyun niteliği yukarıdaki gruplardan hangisine girerse girsin, su ile yapılan tedavilerin başka önemli boyutu fizyoterapi / rehabilitasyon. Su, bu branşta da çok eski çağlardan beri ana tedavinin bir parçası olarak kullanılmaktadır. Temel olarak suyun kullanılışı benzer ekipmanlarla sağlanmakta; bazı cihaz ve ekipman hem estetik hem fizyoterapik konseptine ait olabilmektedir. Kas ve eklem hareket yeteneğinin yeniden kazandırılmasına yönelik terapiler içinde su ile yapılan uygulamaların önemli bir yeri vardır. Doğal olarak bu konuda uzman kadrolar tarafından ve tedavinin diğer basamaklarını da üstlenebilecek alt yapı donanımına sahip tesislerde uygulanması söz konusudur.

 2. #2
  Paylaşimci Üye çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu Yer
  yüreğimin götürdüğü yer
  Mesajlar
  1.278
  Tecrübe Puanı
  24329021

  Tanımlı Ce: Hidroterapi

  emeğine eline sağlık

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Hidroterapi,Hidroterapi hakkında
  By ĸαяαмέŁ in forum Alternatif Tıp
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-21-2008, 18:48

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375