+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Doğum Sonrası Formda Kalmak

 Hanımların Yeri Katagorisinde ve  Vücut Bakımı Forumunda Bulunan  Doğum Sonrası Formda Kalmak Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  silence.. elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma Baktabul'un Çılgını elma - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  notre dame
  Mesajlar
  9.937
  Blog Yazıları
  43
  Tecrübe Puanı
  107375073

  Tanımlı Doğum Sonrası Formda Kalmak





  Neden gereklidir? Pelvik kaslar, anüsü cinsel organa bağlayan bölgedeki kas ve eklemlerin bütünüdür. Bu kaslar basen bölgesindeki organları taşır (cinsel organlar ve sindirim tüpü). İdrarın tutulmasına veya bırakılmasına izin verir; cinsel ilişki sırasında rolü olduğu gibi hamilelik boyunca da önemlidir.

  Hamilelik süresince bebeğin ağırlığı pelvik kaslara ciddi bir basınç yapar. Doğum esnasındaysa bebeğin kafasının geçebilmesi için bu kaslar zorlanır. İyice esnemiş olduklarından, doğum sonrası idrarı tutamama gibi sorunlara neden olabilir. Bu yüzden sıkılaşmış, sağlıklı pelvik kaslara yeniden kavuşmak için bilinçli egzersizler yapmak gereklidir.

  Kasık egzersiz seanslarını kim önerir? Bu seanslar jinekolog tarafından önerilir ve bir ebe ya da kineziterapist tarafından yaptırılır. Genellikle 10 seans önerilir. İhtiyaç durumunda jinekolog ek seanslar da önerebilir. Kimlerin yapması gerekir? Normal doğum yapmış olan tüm kadınlara önerildiği gibi, bazı durumlarda sezaryenle doğum yapmış olan kadınlara da önerilebilir. Genellikle doğumdan bir veya bir buçuk ay sonra başlanması tavsiye edilir. Ancak idrarı tutamama gibi bir sorun yaşanıyorsa daha erken de başlanabilir. Seanslar neyi içerir? Pelvik kaslar, kontrol edilebilen kaslardır. Başka bir deyişle kasılmaları kontrol edilebilir. Dolayısıyla seanslar bu kasın kasılma ve serbest bırakılması ile yapılan egzersizlerden oluşur:
  İstemli kasılmalar: belli bir ritimde pelvik kasınızı kasmak ve serbest bırakmak şeklinde yapılır (aletsiz egzersiz)
  İstemsiz kasılmalar: bunlar elektrik uyarıcılar gönderen vajinal bir sonda vasıtasıyla yapılır (elektrostimülasyon ile egzersiz).
  Özellikle karın bölgesine yük bindiren hareketler sırasında olmak üzere, günlük yaşamda da kasık egzersizleri yapılması önerilir.

  İnce bir bedene yeniden kavuşmak Doğum sonrası kürü nedir? Doğumdan iki ile altı ay kadar sonra, tercihen emzirme süresinin bitimini takiben, doğum sonrası kürünüze başlayabilirsiniz. Avrupa’da bu süreç genellikle altı güne yayılmış şekilde “thalassotherapie” (deniz terapisi) merkezlerinde uygulanır. Bu merkezlerde yeni doğum yapmış genç annelere özel programlar vardır. Deniz terapisinin özü, deniz iklimi ve denizin yararlarının yanı sıra yosunların ve deniz kumunun faydaları üzerine kuruludur. Bu merkezlerde önerilen tedavi edici veya koruyucu bakımlar tıbbi gözetim altında yürütülür. Kürün içeriği nedir? Doğum sonrası bir programda genellikle aşağıdakiler bulunur:
  Siluetinizi tekrar kazanmak ve sırt kaslarınızı kuvvetlendirmek için jimnastik seansları.
  Yosun çamuru bazlı sıkılaştırıcı ve zayıflatıcı bakım
  Sırt için rahatlatıcı masaj
  Dolaşım bozuklukları için bası uygulanarak yapılan bakımlar
  Formunuzu bulmanız için diyet önerileri
  Hangi spor yapılmalıdır? Genel anlamda, jogging gibi yıpratıcı sporlardan kaçınılmalı ve yürüyüş, yüzme, bisiklet gibi kas ve eklemlere daha yumuşak gelecek sporlar tercih edilmelidir.
  İnce bir beden ve düz bir karın için uğraşacaksanız karın egzersizi seanslarını kaçırmamanız gerekecektir. Ancak bu seanslara pelvik kaslarınızı normal haline getirmeden başlamayın. Çünkü karın hareketleri yapılırken, aslında kasıklara da basınç uygulanır. Zamansız başladığınız karın egzersizleri idrar kaçırmanıza veya kasık bölgesi organlarınızın sarkmasına neden olabilir.
  Doğum sonrasında sportif bir faaliyet yapmak istiyorsanız; yüzme veya su jimnastiği gibi suda yapılan sporları tercih edin. Bu sporların avantajı daha az eforla tüm kasları çalıştırmaları ve bunu yaparken sırtı korumalarıdır.
  Bisiklet, bacaklarınızın yeniden şekillenmesine yardımcı olacaktır. Bu arada yokuşlardan kaçının, çünkü sırtı yorar. Aletlerde yapılan bisiklet egzersizi iyi bir çözüm olabilir.
  Güzel bacaklara yeniden kavuşmak Hamilelik sırasındaki östrojen dengesizliğinin damar
  genleştirici etkisi vardır, dolayısıyla
  dolaşım düzgün olmaz.
  Bunun neticesinde hamilelik sonrasında da devam edebilecek bazı damar sorunları ortaya çıkabilir.

  Ortaya çıkabilecek damar sorunları şunlardır:
  Kılcal damarların genleşmesiyle yüzde kızarıklıklar artabilir veya lekeler oluşabilir. Bunlar genellikle doğum sonrasında azalarak yok olur. Aksi taktirde, elektrik bisturisi veya lazer aracılığıyla kılcal damarlar yakılarak bu sorun giderilir.
  Sadece östrojen fazlasından değil, döl yatağının ağırlığından kaynaklanabilen varisler ortaya çıkabilir. Bu da kılcal damarları sıkıştıracaktır. Hormonlar nedeniyle kan da daha yapışkandır. Dolaşım bozulduğundan kılcal damarlar iyice belirginleşir. Bunlar daha çok basen ve bacakta ortaya çıkan varislerdir. Genellikle doğum sonrasında kaybolurlar. Aksi taktirde cerrahi müdahale yapılabilir. Bu müdahale ancak bir daha doğurmayacağınız durumlarda yapılabilir. Aslında, ileride yeniden ameliyat edilmesi gereken yeni varislerin ortaya çıkma riski de unutulmamalıdır.
  Hamilelik süresince doktorun önerdiği damar tonikleri ve varis çoraplarını kullanmak da işe yarayabilir. Çok spor yapan kadınların dışında varislerden pek de kurtulabilen yoktur.


  Sağlıklı cilt ve saçlara yeniden kavuşmak Doğum ve onu takip eden hormonal düşüş sonrasında, saç dökülmesi, akne, hamilelik maskesi gibi bazı problemlerle karşılaşırsınız. Bu durum genellikle kadın hormonlarının (östrojen ve projesteron) dengesizliğinden kaynaklanır.
  Hamilelik maskesi Hamilelik sırasında ortaya çıkan gerçek hamilelik maskesi güneşe fazlaca maruz kalınmadığı sürece, doğum sonrasında azalıp yok olacaktır. Hamilelik sonrasında ortaya çıkan ise kalıcıdır.
  Bunu önlemek için hava açık değilse bile, tam bir koruma uygulamaktır. UV ışınları yağmurlu havada bile etkilidir. Lekeler ortaya çıkıyorsa tam ve kalıcı bir koruma uygulamak gerekir.
  Lekeleri tedavi etmek için renk yok edici kremler vardır. Ancak piyasada satılanlar çok etkili değildir. Bir doktor tarafından önerilecek kreme güvenmek çok daha akıllıca olacaktır. Bu tür kremler hamilelik süresince önerilmez. Hamilelik sırasında, zehirli olmayan, ancak iyi bir renk yok edici olan C vitamini kullanılabilir.
  Akne Hamilelik boyunca vücut, kadın hormonlarının seline kapılmıştır. Bu hormonlar, bazı şekillerde erkek hormonlarının (özellikle testosteron) faaliyetini bloke ederek saç dökülmesi, deride yağ sızması, kıl uzaması gibi sonuçlara neden olabilir. Aynı şekilde, normal hayatında akne problemi olan bir kadın, hamilelik süresince bu probleminin düzeldiğini görecektir. Yani hamile kadınların hormonal dengelerinin akne konusunda tedavi edici olduğu söylenebilir. Farklı durumlarda, akne artabilir veya bu tür problemi olmayan yağlı ciltli bir hamilede ortaya da çıkabilir.
  İstisnai durumların dışında hamilelik sırasında tedavi önerilmez. Hamilelik sonrasında, bebeğinizi emzirmiyorsanız, doktor tarafından bir akne tedavisi uygulanacaktır.
  Saç dökülmesi Normalde, saçın kendini her gün yenilediği ve günde % 10 ile 15 arası saç kaybedildiği kabul edilir. Hamilelik süresince, kadın hormonları saç dökülmesinden de sorumlu olan erkek hormonlarını bloke edecektir. Bu durumda saç dökülmesi duracaktır. Doğumdan sonra ise, hormonlar eski hallerine dönerek saç dökülmesi yeniden başlayacaktır. Bu durum endişeye neden olabilir ama normaldir ve beş aya kadar sürebilir. Bu durumun uzun sürdüğü hallerde B5, B9, amino asit ve demir bazlı bir kür önerilebilir. Saçınız normalde çok dökülüyorsa, hamilelik sizin için bu yönden mutlu bir dönem olacaktır. Ancak doğum sonrasında saçınız dökülmeye devam edecektir. Genç annenin doğru beslenme rehberi Emziriyorsanız ne yemelisiniz? Emziren annelerin beslenme şekilleri çeşitli ve dengeli olmalıdır. Aslında, emzirme vitamin ve minerallerle ilgili titizlik gösterilmesi gereken fizyolojik bir durumdur. Üç öğünde doğru ve düzenli yemek yemenin öğrenilmesi ve hamilelik boyunca sıklıkla yapılan atıştırmalardan kaçınılması gerekir. Katı bir rejim uygulama zamanı değildir. Tam tersine, emzirme süresince kalori ihtiyacınız artacaktır ve rezervlerinizden de harcayacaksınız. Emziren kadının enerji olarak ihtiyacı günlük olarak 3000 kaloriyi bulur. Nelerden kaçınmak gerekir: Sütünüzün tadını değiştirebilecek lahana, kereviz, sarımsak, soğan, kuşkonmaz gibi besinlerden kaçınılmalıdır. Ancak bu besinleri tüketmek yasak değildir.
  Aspirin bile olsa, doktora baş vurulmadan ilaç alınmamalıdır. Bunlar sütünüze geçebilir veya sütünüzün azalmasına neden olabilir.
  Kabız olsanız bile müshil almaktan kaçınmalısınız. Bunlar bebeğe dokunabilir. Bu dertten sebze, meyve veya bol lifli besin tüketiminizi artırarak kurtulabilirsiniz. Sorun devam ediyorsa bir doktora başvurulmalıdır.
  Kahve, çay, kola, alkol ve sigara gibi maddelerin fazlasından kaçınılmalıdır. Doğrudan sütünüze geçer ve bebek için zararlıdır.
  Emzirmiyorsanız ne yemelisiniz? Hamilelik boyunca, zayıf bir kadına 12-13 kilo alması tavsiye edilir. Doğum sonrasında alınan kiloların bir kısmı bebek, plasenta ve su olarak kaybedilir. Bunların 7 kilo kadar olduğu düşünülürse kaybetmeniz gereken 5-6 kilo kadardır. Fazla kilolardan kurtulmak sadece egzersiz yaparak mümkün olmayacaktır. Dengeli bir rejim gereklidir. Özellikle hamilelik öncesinden de kalan fazla kilolarınız da söz konusuysa, bunlardan kurtulmak için uzun bir zaman beklemeyin. Yerleşmiş olan kilolardan kurtulmak daha zordur.
  Cilt için de iyi olduğundan, ayda bir veya iki kilo verilmesi tavsiye edilir. Büyük kilo kayıpları cilde zarar verir. Şeker, yağ ve zengin içeriği olan besin tüketiminizi azaltmanız gerekecektir. Ancak hiç bir şeyden mahrum kalmanız söz konusu değil! Doğum sonrasında vitamin ve mineral açısından eksiklikleriniz olabilir. Bu yüzden
  B grubu vitaminler, demir, kalsiyum ve magnezyum içeren besinler tüketmeye çalışmalısınız. Doktorunuzdan bir multi-vitamin takviyesi de isteyebilirsiniz.
  Hamilelik süresince olduğu gibi, beslenme şeklinizin çeşitli ve dengeli olması gerekecektir. Ancak bu arada kalori tüketiminiz daha kısıtlı olacaktır: hamilelikte yaklaşık 2500 kalori yakılır. Normal bir kadının kalori ihtiyacı ise 1800 civarındadır. Bu da demektir ki 1800 kalorinin biraz altında bir kalori miktarı tükettiğinizde zayıflama başlayacaktır.
  Örneğin:

  Protein: 200 g yağsız et veya 200 g tamamen yağsız beyaz peynir veya 50g yarı yağlı beyaz peynir
  Karbonhidrat: 400 g meyve, 400 g yeşil salata, 80 g kepek ekmeği, 200 g patates
  Yağlar: 20 g tereyağı, 10 ml sıvı yağ
  Nasıl sağlıklı yemek yenir? Aşağıda belirtilen besin, miktar ve sıklıkların değerleri bir fikir düzeni vermek üzere yazılmıştır. Bunlara sıkı sıkıya bağlı kalmak gerekmediği gibi kişinin kendi zevki, ihtiyaçları ve durumuna göre ayarlanabilir. Beslenme bir zevktir ve öyle kalmalıdır. Su (doğrudan, sıcak içecek, çorba olarak): kalsiyum (~500 mg/l) ve magnezyum içeriği (~100 mg/l) zengin olan şişe suyu; günde 1-1,5 litre
  Çay, yeşil çay, demlenerek içilen içecekler; günde 3-4 çay bardağı (en fazla 2 tanesi çay olmak üzere)
  Dikkat! Çeşme, kuyu veya kontrolü yapılmayan kaynak sularından,
  fazla kaynamış kahveden kaçınılmalıdır. Ekmekler: mayalanmış kepek ekmeği, çavdar ekmeği veya yarı kepekli ekmek, tahıl ekmeği, vs; günde 2-4 dilim Salata ve çiğ yenen sebzeler: evde hazırlanmış bir vinegret sosu (sirke, yağ, limon suyu, tuz, biber), limon suyu veya sirke ya da ıtırlı bitkilerlehazırlanmış olarak yenebilir; günde 3 porsiyon
  Pişmiş sebzeler, kurutulmuş sebzeler: günde 1-2 porsiyon
  Beyaz etler: kümes hayvanları, av kuşları, yağsız tüketilmek üzere; haftada 1-2 porsiyon
  Kırmızı etler: yağsız dana veya sığır eti, av kuşları; haftada 3-5 porsiyon
  Yağlı balıklar:
  somon, ringa, uskumru; haftada 2-3 porsiyon
  Yağsız balıklar:
  haftada 1 porsiyon
  Kabuklu hayvanlar:
  haftada 1-2 porsiyon
  Dikkat! Fazla ton balığı tüketiminden kaçınılmalıdır Süt ürünleri: yoğurt; günde 1-3 porsiyon, peynirler; günde 1 porsiyon Tahıllar: bulgur, kuskus, kepekli pirinç, has buğday, karabuğday, kepekli hamurlar; günde 1 porsiyon
  Kahvaltıda yenen tahıllar: yulaf, karabuğday, pirinç irmiği, buğday irmiği
  Kuru yemişler: badem, fındık, ceviz (doğal, tuzsuz); günde 6-12 adet Hazırlarken:
  Çeşni katarken: soya, ceviz, kolza, keten ve zeytin yağı çeşitlerini alternatifli olarak kullanmaya özen gösterin (günde 2 çorba kaşığı)
  Pişirirken:zeytin yağı ve yer fıstığı yağını değişimli olarak kullanın.

 2. #2
  Paylaşimci Üye çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı Baktabul'un Çılgını çerkez_kızı - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu Yer
  yüreğimin götürdüğü yer
  Mesajlar
  1.278
  Tecrübe Puanı
  24329021

  Tanımlı Ce: Doğum Sonrası Formda Kalmak

  bukonuda ablamın işine yarayacak tşkler canım

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. ‘Formda kalmak için metabolizmayı hızlandırın’
  By кıνıяcıк in forum Sağlık Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01-26-2011, 14:04
 2. Doğum sonrası egzersizler
  By Blue_Girl_95 in forum Anne ve Bebek
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-18-2010, 14:37
 3. Doğum Sonrası Psikozu
  By NoBoDyS in forum Anne ve Bebek
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-01-2009, 22:48
 4. Doğum sonrası besleme - Doğum sonrası beslemenin 11 püf noktası
  By Mr. NuteLLa in forum Diyet Ve Sağlıklı Beslenme
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-16-2009, 22:48
 5. Doğum sonrası hijyen önemli
  By leyla_59 in forum Sağlık Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-09-2008, 13:21

Etiketler

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375