Pedikür yapan doktor balıklar

Türkiye’de kaplıcalarda sedef hastalığına iyi geldiği söylenen doktor balıklar(garra rufa), bu hafta Amerika’da pedikürcü olarak dünya basınındaydılar.

Washington D.C.’de bulunan bir güzellik salonu doktor balıkları padikürcü ve manikürcü olarak kullanıyor.Yvonne Hair and Nails Salon adlı güzellik merkezinin sahibi John Ho, doktor balıklardan salonlarında yararlandıklarını belirtiyor. Şimdiye kadar 5000 kişinin bu metodla pedikür yaptırdığı ve memnun kaldığını ekleyen Ho, hijyen problemleriyle karşılaşılan pedikür aletlerinin yerini bu balıkların aldığını söylüyor.

Güzellik salonunun sahibi Ho, en başta bu uygulamaya kuşkuyla yaklaştığını, ancak bu balıkların Türkiye’de tedavide kullanıldığını sonra Asya’ya yayıldığını belirtiyor.


En büyüğü 10 cm olan doktor balıklarının dişi yok. Ayrıca 37 dereceye varan sıcaklıkta yaşayan ender balık türlerinden. Fakat o ısıda suda yiyecek bulamayan balıklar, kaplıcalarda tedavi görmeye gelenlerin ölü derileriyle besleniyorlar. Canlı olan tabakaya dişleri olmadığı için bir zararları olmadığı söyleniyor. Türkiye’de sedef hastalığı için kaplıcalarda çalışan balıklar, Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunuyor.ntv