Epilasyon amacıyla ilk kullanılan lazerler Ruby lazerlerdir. Dalga boyunun kısa olması nedeniyle lazer ışınının çoğu kıl köklerine ulaşamaması ve büyük bir kısmının derideki melanin tarafından emilmesi nedeniyle epilasyonda başarılı olamamıştır. Daha sonra daha uzun dalga boyuna sahip(755nm) alexandrite lazerler ortaya çıkmıştır. Bu lazerler epilasyon için üretilmiş hızlı ve ağrısız olarak son derece başarılı lazerler olmasına rağmen dalga boyunun derideki melanin tarafından yüksek oranda tutulumu nedeniyle koyu tenli kişilerde ince ve açık renkli tüylerde başarı oranı düşüktür. Yine dalga boyunun kısalığı nedeniyle çok derindeki kıl köklerine ulaşamamaktadır. Bir sonraki adımda geliştirilen lazer diode(810nm) lazerlerdir. Bu dalga boyu kıl kökündeki melanin tarafından iyi tutulmaktadır ve ışın biraz daha derine ulaşabildiğinden etkisi bir önceki lazerlere göre daha başarılıdır. Ancak hala yüksek deri melanini tutulumu nedeniyle koyu tenli kişilerde çok başarılı olamamaktadır. Yine dalga boyunun kısalığı 2mm den derindeki köklere etkisini sınırlamaktadır. Alexandrite ve Diode lazerler 2mm den daha derindeki kıl köklerine enerjiyi ulaştırabilmek için kılın kendisini ısı iletkeni olarak kullanırlar. Bu yolla daha derindeki kökler de etkilenir. Ancak köke ulaşabilen enerji kökün germinatif(doğurucu) tabakasını yok etmeye çoğu zaman yeterli değildir. Bu nedenle uygulama sonrası etkilenen kıl dökülür ancak bir süre sonra yeniden çıkar.
Epilasyon amaçlı en son geliştirilen lazerler Long pulse Nd-YAG (1064nm)lazerlerdir. Dalga boyu uzun olduğu için lazer ışını en derin kıl köküne(4 mm) bile ulaşabilmektedir. Ulaşan enerji kılın germinatif tabakasını yok edebilecek düzeydedir. Işının derideki melanin tarafından tutulumu da çok az olduğundan bronzlaşmış ve hatta siyah tende bile başarılı olmaktadır.
Nd-Yag lazerler dalga boyunun en derin köklere bile ulaşabilirliği ve düşük deri melanin tutulumu nedeniyle her mevsim bronz-koyu tenlerde güvenle ve etkili kullanılabilirliği yüzünden kalıcı epilasyonda en başarılı lazerlerdir.Ancak dalga boyunun uzunluğu daha ağrılı olmasını da sağladığından Nd-YAG lazerler çoğu epilasyon müşterisine alexandrite ve diode lazerler kadar kolay katlanılabilir gelmemiştir. Bu nedenle Kliniğimize ağrısız epilasyon konusunda da en başarılı Nd-YAG lazeri seçtik.


alıntıdır