Selülit : Hormonal ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir genel dengesizliğin sonucudur ki, bunun sonuçlarından biri de suyun local olarak konnektif dokuda (cildin metabolizma alışverişlerinin yapıldığı canlı tabakası) toplanmasıdır. Bu su tutma olayı üst derinin hemen altında bulunan konnektif doku iplikçiklerinin yavaş yavaş balıkçı ağı gibi yuvarlak birikintiler meydana getirmesi ve aynı zamanda bu ilmekler arasında sayısız yağ birikintilerini tutması ile oluşur. Fonksionel olmayan bu birikintiler çoğu kez ıstırap veren hareketsiz madde durumundadırlar.
Ahmet Maranki Selülit giderici masaj yağını önermiştir. Ahmet Maranki bu yağ karışımı ile selülitli bölgelere 7 Gün masaj yapıldığı zaman selülitleri giderdiğini söylemiştir.
Selülit için masaj yağı kürü:
  • Biberiye yağı
  • Kekik yağı
  • Badem yağı
  • Buğday yağı
Uygulanışı : Eşit miktarda Biberiye ve kekik yağını ve bu yağların yakıcı etkisini hafifletmek için az miktarda buğday ve badem yağını karıştırdıktan sonra akşam yatmadan evvel selülitli bölgelere aşağıdan yukarıya doğru masaj yapın ve streç film ile sarın. Sabah kalktığınızda ise açın. Bu uygulamanın en az 7 gün yapılması gerekmektedir.

(..aLıntıdır..)