İdeal Title - Başlık Nasıl Yazılır?
Arama motorlarında sitenizi yukarılara taşıyan ve arama sonuçlarına elverişli hale getirmekteki en önemli etkenlerden birisi title (başlık) yazımıdır.
Düşününkü bir Alışveriş siteniz var ve bu sitede sürekli aynı title (başlık) kullanıyorsunuz bunun sonucunda Google veya diğer arama motorları sitenizin sadece ve sadece içeriğini indexlemek zorunda kalır buda arama motorlarının artık pek işine gelmemeye başladı.
Ama diğer taraftan misler gibi her ürün için ayrı bir title (başlık) oluşturursanız her sayfanızdaki bilgi ile title (başlık) doğru orantılı olmuş olur.
Önemli Yazım Şekli?
Şimdi size en önemli altın kurallardan bahsedeceğim.
* ABCDEF Alışveriş - Nokia 6230i
* Nokia 6230i - ABCDEF Alışveriş
Sizce hangisi daha elverişlidir ?
Tabiki 2. yazmış olduğumuz. Kimileri sitemin adı çıksın der. EEEe site ismi ne işine yarayacak Arama motorunda bişi arayan adam “aaa bu site ismi güzelmiş şuna bakıyım mı” diyor sizce?
Hayır böyle düşünmüyor. En üst sıralarda ve tam aradığı kelimeyi görürse tıklıyor ve giriyor.
Göz Uyumluluğu ?
Diğer kurallarımızın başında isterseniz buna kural demeyelim insanların ve arama motorlarının işlemdeki elverişli tutumu diyelim
1. XYZ BİLGİSAYAR KASASI
2. XYZ BiLgİsAyAr KaSaSı
3. XYZ Bilgisayar Kasası
Şimdi diyeceksiniz ki ne alaka ?
Bence çok alaka. Buradaki meselemiz ise göze elverişli olmadır.
Siz olsanız arama sonuçlarında bu 3 başlığı gördüğünüz de hangisine tıklarsınız ?
Yabancıların en çok kullandığı yöntemlerden birisi budur. Ama günümüz koşullarında interneti çocuk fikirli ve grafitti manyakları sardığı için eller bi aşağı bi yukarı (2) . örnekte olduğu kibi sanki kaydırak. Ama bu değildir sitenizi adam akıllı istiyorsanız adam akıllı çalışmalısınız.
Title (Başlık) ‘da içeriğin uygunluğu?
Evet en önemlisi Google veya arama motorlarının herhangi birinde birisi bişey arattı saçma sapan başlıklar koymamanız gerekmektedir.
İçerikde Spor ile ilgili yazı varken başlığınızı “Tekken 3 Çıktı” yapmanızın bir mantığı yok. Çoğunuz biliyorsunuz bunu ama ben genede söyleyeyim kulağınıza küpe olsun
Ve diğer maddeler:
1. Asla title (başlık) bölümünü boş bırakmayınız.
2. Asla ve asla bir program aracılığı ile yarattıysanız Untitled şeklinde bırakmayınız. Notepad ile dahi olsa açıp 2sn içerisinde düzeltiniz.
3. Sayfa içeriği ile kesinlikle ve kesinlikle aynı içerikte ve ana başlık konusu olarak düşünün ve Arama motorlarından nasıl gelinebileceğini düşünerek title yazınız.
4. Asla tekrarlanan kelime kullanmayınız. Arama motorları spam olarak algılayabilir. Dikkat etmeniz gerekmektedir.
5. Genellikle söylenen birşey daha title (başlık) alanını maksimum 80 karakter uzunluğunda tutunuz.
Unutmadan birşey daha

şeklindedir.
Teşekkürler
Osman Erdoğan
alıntıdır...