Eğer "sanat için sanat" diyorsanız önünüzde hiçbir engel yok. Yok eğer başkalarının da sitenizi gezmesini, reklam alarak para kazanmayı, hele hele yaptığınız siteden satış yapıp kar etmeyi düşünüyorsanız maalesef pek özgür değilsiniz.

Bir tasarımcı olarak baktığımda geneldeiçler acısı sayfalarla karşılaştığımı söylemek isterim. Tabi kiharikulade tasarlanmış, içinde dolaştığımızda (görsel açıdan) zevk aldığımız siteler de yok değil. Ama bir kıyas yapıldığında kötülerin ezici bir üstünlüğü var. Bunda web üzerinde kullanılan HTML dilinin verdiği imkanlar (ya da imkansızlıklar) en önemli neden (bir de tasarıma önem vermeyen, hatta önem vermesi gerektiğini bile bilmeyen amatör bir kesim). HTML dilinin kullanıcıya sunduğu imkanlar alışık olduğumuz diğer tasarım programlarının sağladığı imkanlar kadar geniş değil. Birçok web sayfası bu imkansızlıkları başka türlü yollarla (HTML'e entegre olabilen JavaScript, PHP, Perl, CGI. animated gif, flash, vb.) aşmaya çalışıyor.

Bu noktada inşa ettiğiniz siteyi ne amaçla kullandığımız ön plana çıkıyor. Eğer "sanat için sanat" diyorsanız önünüzde hiçbir engel yok. İstediğiniz atraksiyonu, animasyonu, en azından sizin makinenizde browser tarafından görüntülenebilecek herşeyi kullanabilirsiniz. Böylece kendinize ve bilgisayar kurtlarına göre bir site yapmış olursunuz.

Yok eğer başkalarının da sitenizi gezmesini, reklam almayı, hele hele bu siteden satış yapıp kar etmeyi düşünüyorsanız maalesef pek özgür değilsiniz ve uymanız gereken bir takım kurallar var.

Herkes Bigisayar Kurdu Değil...

Bir kere sitenizi inşa etmeden önce şu konuda anlaşalım; herkes sizin kadar bilgisayar ve Internet bilgisine sahip değil. Birçok kullanıcı, bilgisayarlarını ilk aldıkları günlerde var ve makinesine yine o günlerde yüklenmiş olan browser'ları kullanıyorlar. Bu kullanıcıların yine büyük bir çoğunluğu bu yazılımları güncelleme yetisine sahip değil. Bilgisayarı yeterince tanımadıklarından, onlar için sık sık problem çıkaran bir makineye dönüşüyor. Bu yüzden varolan ve çalışan halini korumak esas. Tasarımcı olarak genel ve yaygın olarak kullanılan monitör büyüklüklerini, ekran çözünürlüklerini çok iyi bilmeli, web sayfalarımızı buna göre inşa etmeliyiz. Aynı şekilde web sayfalarımızın Internet Explorer, Netscape Navigator, Opera gibi farklı browserlarda nasıl görüntüleneceğini göz önünde bulundurmalıyız.

Öğütler...

Şimdi gelelim Internet gurularının "bir web sitesinin inşasında dikkat edilmesi gerekenler" konulu olmazsa olmazlarına...

Kural 1) İçerik kraldır: Çok güzel olsa da içerikten yoksun bir site ölmeye mahkümdur. Kullanıcılar sitenizin nasıl çalıştığıyla hiç, hem de hiç ilgilenmiyorlar. Sadece içeriğiniz için oradalar. İçeriği onlara basit ve hızlı bir şekilde verin.

Kural 2) Asıl çok olan azdır: Tasarımlarınızı olabildiğinca basit tutun. iyi bir tasarımın gücübasitliğinde saklıdır.

Formatın içerik karşısındaki çekiciliğinin sizi baştan çıkarmasına izin vermeyin. En sonunda ortaya çıkan tasarım, onun için harcadığınız emeğe kıyasla çok sade görünüyorsa, bu ipi göğüslediğinizin kanıtıdır.

Hız Çok Önemli...

Eğer web üzerinde satış yapmayı düşünüyorsanız hız sizin için her anlamda çok önemli. Artık "hız"ın esas alındığı günümüz dünyasında ve "hız"ın öneminin daha artacağı önümüzdeki yıllarda iki tür firma olacak: Hızlılar ve ölüler. Artık kararınızı verin; ya hızlı olacaksınız ya da ölü.

Web tasarımında estetiğin önünde duran en büyük engel sayfanın yüklenme hızıdır. Sayfa yavaş açılıyorsa yazı tahtasına (HTML editörü) geri dönmek gerekir.

Kullanıcıyı geri butonu kullanmamaya ikna etmek için sadece 3 saniyeniz var. 3 saniye. Bu, ekrana anında ilginç bir şey getirmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Ekrana her şeyi yüklemek için ise 15 saniyeniz var (56 k modem için). Hatta bu tahmin çok liberal bir tahmin. Süre genelde 8 saniyedir. Elinizi çabuk tutun.

Yaptığınız tasarım her iki browser'da da (Internet Explorer ve Netscape Navigator) düzgün görünmelidir.

Frame kullanmaktan kaçının. (En azından anasayfada). Frame kullanırsanız sayfanız ziyaretçi tarafından işaretlenemez.