+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Temel Irc Komutları

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Webmaster Forumunda Bulunan  Temel Irc Komutları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  CaNDy'S
  Misafir

  :okur: Temel Irc Komutları

  Temel IRC terimleri?

  NICKNAME: NICK olarak da kısaltabileceğimiz, RUMUZ mahiyetindeki herkişiye özel bir isim. Nick olarak adınızı kullanabileceğiniz gibi, diğer hoşunuza giden takma isimleri de kullanabilirsiniz. Bonny, RED_OCTOBER gibi. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, aynı anda, aynı ortamda bir nickten iki tane olamaz. Böyle bir durumda server sizi uyaracak ve de başka bir nick almanızı söyleyecektir. Gene nick seçiminde önemli bir nokta sizin gerçek hayattaki kimliğinizi yansıtmaması. Nede olsa sanal olan bir ortamda gerçek kimliğinizi saklamak sizin hakkınız.

  SERVER: IRC sunucusu; insanların aynı ortamda birbirlerini bulabilmeleri için temel çatı.

  CHANNEL: # ön takısını alan, IRC SERVER üzerindeki bir yada daha fazla user'in oluşturdukları, genelde belli bir konu üzerinde konuştukları, yazılan herşeyin diğer kullanıcılara da paralel bir şekilde iletildiği ortam.

  PRIVATE (MSG, QUERY, WISPER): Özel olarak da adlandırılan, iki kullanıcı arasında diğer kişilerin göremeyeceği sadece iki kişinin konuşmasını sağlayan ortam.

  OP: Operatorun kısaltması olan bu deyim, kanaldaki (channel) yöneticilerine verilen isimdir. Nickname'lerinin başında @ işareti bulunmaktadır. Bu kişiler kanaldaki güvenlikten sorumludur ve de kanal kuruculari tarafından görevlendirilirler.

  IRCOP: IRC SERVER'lardaki güvenlik görevlisi. Size küfreden, rahatsızlık verenlere gerekli uygulamayı yapan, bulunduğunuz serverin diğer ayarlarını halleden kişi.

  SERVICES'ler: Bir takım kanal ve nick güvenliğini sağlayan, karşılıklı e-mail gibi mesajlaşmayı sağlayabilen otomatik sistem. Genelde 3 bölümden olusur: CHANSERV, NICKSERV ve MEMOSERV
  (Service'larin kullanımı hakkında detaylı bilgiyi Services'lar bölümünde bulabilirsiniz)

  BOT: Robotların kısaltılmış adı. BOT'lar odalarda durup otomatize edilmiş işleri yapar, kanalı korurlar. Örneğin iyi ayarlanmis bir bot, odadaki küfredenleri otomatik olarak atabilir. Botlar genelde yöneticileri ellemedikçe konuşmaz.

  KICK: Odadan birisini atmak için kullanılır. Kick yemek odadan atılmak anlamına gelir. Bir kanaldan bir user'i sadece odanın OP'lari atabilir.

  OPlanmak: Odada yönetici konumuna gelmek demektir. Ancak bir op başkasını oplayabilir, yani başkasına op yetkisi verebilir. OP olan kişilerin nick'lerinin yanında @ işareti vardır.

  BAN: Kanaldan (oda; channel) birisini ebedi olarak atmak anlamına gelir. BAN yiyen kişi o odaya bir daha giremez taki BAN'i açılana kadar. BAN'i sadece kanalın OP'lari atabilir.

  INVITE: Davetiye anlamına gelir. Kanal opları başka birisini isteklerine göre odaya invite edebilir, yani kanal'a davet edebilir. Davet edilen kişi isterse girer isterse girmez kanala.

  KILL: Sadece IRCOP'ların kullanabildikleri bu komut ile user'in geçici bir süre için server ile olan bağlantısı kesilir. Kişi tekrar server'a giriş yapinca (login yapmak) kaldığı yerden devam edebilir.

  K-LINE: IRCOP'larin bi komutu olan KLINE ile kişi server'lardan ban edilir, yani server ile bağlantısı IRCOP'un tanımladığı zaman zarfi için kesilir. örneğin KÜFRETMEK, diğer insanları rahatsiz etmek birer KLINE sebebidir.

 2. #2
  CaNDy'S
  Misafir

  Tanımlı

  /LIST: Kanalların listesini verir. Bu komut genelde ayri bir ekran acar, kanallarin listesinin oradan görülmesini sağlar.

  /NICK yeni_nick : Nick değiştirmek için kullanılır. Örneğin nick'inizi dentist olarak değistirmek istediğiniz zaman /nick dentist yazmanız yeterlidir. Nickiniz dentist olarak değiştirilecektir, tabiki o anda başka birisi dentist nicki ile bulunmuyorsa.

  /JOIN #kanal_adı: Bir kanala girilmesini sağlar. Örneğin bildiğiniz ve girmek istediğiniz kanalın adı #cigicigi olsun. Bu durumda #cigicigi kanalına girmek için /join #cigicigi yazmanız yeterli olacaktır. Kanallara girmenin başka bir yolu ise /list yazıp da kanal listesini aldıktan sonra oradaki herhangi bir kanal adına çift kliklemektir. Gene dikkat edilmesi gereken bir husus; kanal adlarının hep # ile başlamasıdır.

  /PART #kanal_adı: Adı belirtilen kanaldan ayrılmak icin kullanılan komuttur. Genelde kullandığınız IRC arabirim programındaki kanal ekranını kapadığınız zaman da aynı sonucu sağlarsınız.

  /WHOIS nick: Belirtilen nick'in hangi kanallarda, hangi sunucu da olduğunu size gösterir. Eğerki komut No such nick or channel gibi bir hata mesajı ile sonlanırsa, bu o nick'in serverlarda olmadığını belirtir.

  /INVITE #kanal_adı nick: Belirtilen kanal'a gene belirtilen nick'i cağırmaya yani invite etmeye yarar. Asıl kullanım yeri, kanal modu +i olduğu zaman kanala birilerinin girmesini sağlamaktır.

  /TOPIC #kanal_adı yazıt: Belirtilen kanalin TOPIC'ini (Başlığını) yazıt olarak değiştirir.

  /MODE #kanal_adı modelar: Belirtilen modlara göre kanalın durumunu değiştirir. Aşağıda o modlara ilgili açıklamalar mevcuttur. Bu modların başındaki +'lar - haline dönüştürüldüğü anda kanalın modu o modun aksi seklinde değiştirilir. Örneğin +i (invite only) olan bir kanal modunun invite only'sini kaldırmak için oda modu -i yapılmalıdır.

  +n: No External Messages: Kanalın içinde olmayan kişilerin dışarıdan mesaj yollamalarını engeller.

  +t: Topic Can Only Be set by OPS: Sadece kanal oplarının odanın Topic'ini değiştirmelerine izin verir.

  +s: Secret: Kanalın isminin /whois ile /list komutunda gözükmemesini sağlar. Yani kanalı gizler.

  +p: Private: Kanalın gene ismini saklar, kanalı özel bir moda sokar.

  +i: Invite Only: Kanala sadece invite edilenlerin girmesine izin verir. Dışarıdan isteyen istediği gibi kanala giremez.

  +k kanal_şifresi: Key: Kanala şifre koyar. şifre olarak belirtilen şifreyi bilmeyen kanala giremez. Şifresini bildiginiz bir kanala girmek icin, /JOIN #kanal_adı kanal_şifresi yazmanız yeterlidir.

  +m: Moderated: Odada sadece OP ve de VOICE olanların konuşmalarına izin verir. Diğer oda müdavimleri konuşamaz. (VOICE özelliği için aşagıya bakınız)

  +L kişi_sınırı: Limited Users: Kişi_sınırı nümerik değeri ile belirtilen kişi kadar insanin kanala girmesine izin verir. Örneğin odanıza sadece 6 kişi girmesine izin vermek için /MODE #KANAL_ADI +L 6 yazmanız yeterli olacaktır.

  OPERATORlerin MODLARI /MODE +mod USER ile belirtilen bu komutlar sadece odada OP olanların yapabileceği komutlardır. Sırası ile:

  /MODE #KANAL_ADI +O nickname: #KANAL_ADI olarak belirtilen odada nickname ile belirtilen user'a op verir.

  /MODE #KANAL_ADI +V nickname: #KANAL_ADI olarak belirtilen odada nickname ile belirtilen user'a voice verir. (+m olan olan kanallar icin yararlıdır)

  /KICK #KANAL_ADI nickname #KANAL_ADI ile belirtilen kanaldan nickname'i verilen kişiyi kanaldan dışarıya atar. Bu komutu sadece kanaldaki OP'lar kullanabilir.

  /IGNORE nickname all nickname'i verilen kişiden size mesaj gelmesini engeller. Yani kişiyi ignore eder.

  /IGNORE nickname none nickname'i verilen kisiden ignore özelliğini kaldırır, kişinin siz ile tekrar konuşabilmesine izin verir.

  /NOTIFY nickname nickname'i verilen kişiyi IRC'ye geldiği zaman size uyarı verilmesini sağlar.

  /QUIT mesaj Yazdığınız mesaj'ın gözükmesi dahilinde IRC'den ayrılmanızı sağlar. Örneğin /quit bye all yazdığınız zaman, IRC'den çıkarsınız ve de arkanızda ayrılış nedeni olarak da BYE ALL yazmasını sağlarsınız.

 3. #3
  CaNDy'S
  Misafir

  Tanımlı

  Oper komutları

  /Msg Operserv raw :chanserv mode #kanal +o Nick Bu komut Yazılı nicke #kanalında chanserv tarafından op verilmesini sağlar.burda ChanServ yerine NickServ ,MemoServ,HelpServ,Devnull gibi servisleri yazarak uygulayabilirsiniz.

  /Msg Operserv raw :chanserv mode #kanal +ntSqK-iklpR Bu komut #Kanalında Modların chanserv tarafından ayarlanmasını sağlar

  /Msg Operserv raw :chanserv topic #kanal topic yazınız Bu komut Chanserv tarafından #kanalında topic yazılmasını sağlar .burda ChanServ yerine NickServ ,MemoServ,HelpServ,Devnull gibi servisleri yazarak ta uygulayabilirsiniz.

  /Msg Operserv raw :chanserv kick #kanal Nick Sebep Bu komut Belirtilen nicki #kanal ında kickler.burda ChanServ yerine NickServ ,MemoServ,HelpServ,Devnull gibi servisleri yazarak ta uygulayabilirsiniz.

  /Msg Operserv raw :chanserv mode #kanal +b nick bu komut belirtilen nicki #kanal ında chanserv tarafyndan banlar.

  Kanal şifresini Öğrenmek :

  /msg Chanserv getpass #kanal komutunu kullandığınızda kanalın şifresini görmüş olursunuz.

  Nickin şifresini Öğrenmek:

  /msg Nickserv getpass Nick bu komut Yazdyıynyz Nickin şifresini görebilme imkanını sağlar...

  Kanalı Yasaklamak(forbid)

  /msg chanserv forbid #kanal

  Nickin kullanılmasını Yasaklamak

  /Msg Nickserv forbid Nick

  Kill Atmak :

  /kill Nick Sebep

  G-line Atmak

  /gline host süre : sebep

  Ornek
  /gline @212.253.45.14 7200 : No reason

  Kline : Serverdan Birini Banlamaya Yarar ( /kline Nick Sebep )

  Akill : Servera Birinin Girişini Engellemeye Yarar ( /msg operserv akill add nick Sebep )

  Bir Userin Nickini Değiştirme : /msg operserv raw svsnick : nick Yeninick 1:0

  illegal Nickleri Kullanma : /msg operserv raw svsnick : Kendinickin Yeninick 1:0

  Devnull-Chan-Nick-Memo Servicesleri Kanala Sokma : /msg operserv raw : Servicesismi join #kanal

  Serverı Restart Etme : /restart şifre

  Serverı Kapatma : /die şifre

  SetHostu Değiştirme : /sethost YeniHost yada /newhost yenihostunuz

  Servicesleri Serverdan Çıkarmak için : /squit services.domain.com/net

  Not : Services Adminler Kanal Ve Nicklerde IDENTIFY Etmeden Kanalın Veya Nickin şifresini Değiştirebilir... Kanal Modelerini,Founderı,Successoru, Descriptionu, Optionsı Ve Topici Değiştirebilir...

  * /msg operserv oper add nick Komutunu kullanarak oper ekleyebilirsiniz.

  Kendi serverinizi Baska Bir servere baglarsiniz..
  komut: "/connect name.of.server.to.connect"

  Örn: komut: "/connet irc.skor.net"

  GLOBOPS (Operators ve Admins)

  Diger operator ve adminlere Msg gönderir. .
  komut: "/globops mesaj"

  Serviceslerin Nicklerini Degistirme

  komut : /MSG OperServ RAW :NickServ NICK NickServer örnek /msg operserv
  raw :NickServ Cemil NickServ

  Servicesleri Konusturma
  komut: /MSG OperServ RAW :InfoServ PRIVMSG #Channel :Merhaba!

  Servicesleri Kanala Sokma & Çikarma : .
  komut kanala sokma /MSG OperServ RAW :ChanServ JOIN #Channel .
  çikarma /MSG OperServ RAW :ChanServ PART #Channel .
  meajli giris /MSG OperServ RAW :ChanServ JOIN #Channel :Merhaba Arkadaslar!
  Mesajli çikis /MSG OperServ RAW :ChanServ PART #Channel :ßye ßye!

  Userlarin Modelerini Degistirme
  komut : /MSG OperServ RAW SVSMODE user +c-rAa
  örnek :/msg operserv raw svsmode EasterneR +c-rAa

  Serviceslerin Modelerini Degistirme
  komut : /MSG OperServ RAW tatServ MODE StatServ -i+oA

  Yeni Bir Services Yaratmak Için
  komut : /msg operserv raw nick yeniservis 1 1 username :Örnek : /MSG OperServ RAW NICK LameServ 1 1 username host.name.com
  services.wrecked.net :Realname
  Önemli Not: services.wrecked.net Yazan Yer Kendi Servicesinizin Hostu Olmalidir.

  Serverde kayitli tüm nickleri ögrenmek için
  /Msg NickServ List *@*

  Tüm servere mesaj göndermek için
  Komut :/Msg OperServ Global Mesaj
  Örnek : /msg operserv global selamarkadaslar

  Nickinizin görünmemesi için
  Komut :/Msg OperServ Raw SvsMode Nick +I
  Örnek :/msg operserv raw svsmode EasterneR +I

  Userlerin nickini zorla degistirmek için
  Komut :/Msg OperServ Raw SvsNick EskiNick YeniNick : 1
  Örnek : /msg operserv raw sevnick EasterneR HeRoMaN : 1

  Userleri zorla kanala sokmak için :
  Komut :/Msg OperServ Raw SvsJoin Nick #kanal
  Örnek : /msg operserv raw svs join EasterneR #zurna

  Global ve kline yetkisi vermek için
  Komut :/Msg OperServ Oper Add nick
  Örnek : /msg operserv oper add aNexiEtY

  Global ve kline yetkisini geri almak için
  Komut: /Msg OperServ Oper Del nick
  Örnek :/msg operserv oper del aNeXiEtY

  Bütün IRCoplara Memo Atmak Icin :
  komut : /MSG memoserv opersend mesaj

  Bütün Services Adminlere Memo Atmak Icin :
  komut /MSG memoserv csopsend mesaj

  SERVER BANLARI
  server banlarini gösterir
  komut: "/stats k"


  SERVER OPERATÖRLERI
  server operatorlerini gösterir..
  komut: "/stats o"

  SERVERIN ÇALISMA SÜRESI
  serverin Ne zamandan beri Calistigini gösterir..
  komut: "/stats u"

  BAGLI SERVERIN KOMUTLARI
  serverin komutlarini gösterir.. .
  komut: "/stats m"

  SERVERIN BAGLANTI DURUMUNU
  serverin baglanti klassini ve bunlarin ping timeini gösteriri.. .
  komut: "/stats y"

  HUB
  serverin hub serverini gösterir..
  komut: "/stats h"

 4. #4
  CaNDy'S
  Misafir

  Tanımlı

  IRCop flaglari

  r = /rehash Komutuna Izin Verir

  R = /restart komutuna izin verir

  D = /die |

  o = Lokal IRCop, Ichinde otomatik gelen flaglar: +rhgwlckbBnuf

  O = Global IRCop, Ichinde Otomatik gelen flaglar: +oRDCKN

  A = Oper Yaptiginda +A Alir Server Admin olur

  a = Oper yaptiginda +a Alir Services Komutuna izin verir

  h = /help ops gonderimine izin verir

  g = /globops gonderimine izin verir

  w = /wallops gonderimine izin verir

  l = /localops gonderimine izin verir

  c = Lokal /squits ve /connects e izin verir

  Y = Uzaktaki /squits ve /connects e izin verir

  k = Lokal /kills e izin verir

  K = Global /kills e izin verir

  b = /kline a izin verir

  B = /unkline a izin verir

  n = Lokal Server Notice si gonderebilir(/notice $serveradi mesaj)

  N = Globak Server Notice Gonderebilir(/notice $*.network.net mesaj)

  u = /umode +c ye izin Verir

  f = /umode +f ye izin verir

  N = Oper Yaptiginda +N Alir Network Admin olur

  T = Oper yaptiginda +T Alir Technical Admin Olur

  C = Oper Yaptiginda +C alir ve Yardimci Admin Olur

  z = /zline Eklanmesine Izin verir


  K9 KomutLarı


  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 ACCESS #KANAL Girilen nickin accessini gormenizi saglar. Eger nick girilmezse ilk 10 kisinin accessi sirasi ile kanalda gorulur. eger 10 kisiden fazla access varsa K9 access <#kanal> -21 seklinde -31 , -41 seklinde devam edilerek tum leveller listelenebilir. Eger belli bir levele sahip olan kullanicileri gormek istiyorsaniz nick yerine =LEVEL ornegin (=200) yaziniz. yada belli bir levelden yuksek levele sahip kullanicilari goruntulemek icin nick yerine >LEVEL ornegin (>100) yaziniz. eger o levelden buyuk levele sahip olanlarin sayisida 10 dan fazla ise >LEVEL ve -21 birlikde kullanilabilir

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 ACT #KANAL (yapmak istediginiz aksiyon) mircde kullandigimiz mirc komutundaki gibi bir sonuc verir

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 ADDMASK #KANAL (user ID) (nickname) Kisiye ait user ID e yeni maskini ekler. Yeni mask eklenmesinin sebebi genellikle servis saglayicinizi degistirmenizdir. Note :500 level e sahip olanlarin addmask islemini cservice uyeleri diger mask islemlerini ise 400 ve uzeri access e sahip kanal uyeleri yapacakdir.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 ADDUSER #KANAL (nickname) (userlevel) istediginiz kisiyi istediginiz levelden access listesine eklemenizi saglar. Kisi kendi accesinden yuksek access veremez.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9@k9.chatnet.org AUTH #KANAL (sifreniz) K9 un sizi tanimasi icin sifrenizle birlikde kendinizi tanitmalisiniz. NOT: Bu komutu kanalda kullanmayiniz! ve mesaji K9 a degilde k9@k9.chatnet.org ye atmis olmaya dikkat edin

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 AUTOOP #KANAL (nickname) (flag) Kullanilabilecek 3 cesit flag vardir
  T : kanala her girdiginizde otomatik olarak op almanizi saglar
  V : kanala her girdi?inizde otomatik olarak voice almanizi saglar
  F : otomatik islemleri iptal eder.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 BAN #KANAL (nickname) (sure) (sebep) Bu komut istediginiz kisiyi kanaldan, bidaha girememesi icin atmanizi saglar. Eger sure belirtilmezse sure 24 saat olarak belirlenir. Sebep yazmak zorunda da degilsizniz ama sebep yazilmasi onerilir.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 BANLIST #KANAL Kanalda bulunan tum banlari ve ban surelerinin ne zaman dolacagini gosterir.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 COMMANDS #KANAL Sahip oldugunuz access ile kullanabileceginiz komutlari gosterir.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 COMMENT #KANAL (commentiniz) Kanala her girdiginizde K9 un soylemesini istediklerinizi ayarlayin Commentde kullanabilecekleriniz;
  $ACT - /me komutundaki gibi mesaj yazar.
  $SND - ses dosyasI calar
  $NICK - K9 un sizin nickinizi kullanmasini saglar.


  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 DEOP #KANAL (nickname) K9 nickini yazdiginiz kisinin opunu alir. nick belirtmezseniz sizin opunuzu alir.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 GUARDM #KANAL (+korunacak mode) K9 kullanilmadan kanal mode larinin degistirilmesini onler. + olarak belirlenen mode lar sadece K9 kullanilarak degistirilebilir. Korumayi kaldirmak icinse - kullanilir. Aktif olan mode korumalarini gormek icin "K9 guardm" yazmaniz yeterli

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 GUARDT #KANAL K9 kullanilmadan topic degistirilmesini engeller. Sadece K9 u kullanma yetkisine sahip olanlar topic atabilir. Iptal etmek icin "K9 guardt (#kanal) F"

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 HELP (yardim almak istediginiz komut) K9 size yazdiginiz komut hakkinda yardimci olacaktir. Ayrintili bilgi vericektir.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 INVITE #KANAL (nickname) K9 ismini verdiginiz kisiyi kanala cagirir. Baska bir kanali tumu ile cagirmak yada surekli olarak birisini invite etmek yasakdir. Kanalinizin kapatilmasina neden olabilir.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 JOIN #KANAL K9 un kanala girmesini saglar. (Bu sadece kayitli kanallar icin gecerli. K9 da kaydi bulunmayan bir kanal icin bunu yapamazsiniz.)

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 KICK #KANAL (nickname) (sebep) (/msg) K9 kick (#kanal) (nickname) (sebep) Kisiyi kanaldan atmanizi saglar. Sebep belirtmek zorunda degilsiniz.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 MODE #KANAL (+/-modes) K9 un kanal modunu degistirmesini saglar. (+m, -m, +i, -i gibi)

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 MODUSER #KANAL (userID) (yenilevel) Kullanicinin access seviyesini degistirmenizi saglar.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 ONJOIN #KANAL (add/clear) (mesajiniz) Bu noticeler kanala her girdiginizde K9 tarafindan size gonderilecekdir. Noticeleri temizlemek icin clear. Yeni notice ler eklemek icin ise add kullanin. En fazla 5 satir notice ekleyebilirsiniz.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 OP #KANAL (nickname) K9 nickini girdiginiz kisiye kanalda op verir. Eger herhangibir nick girilmezse K9 komutu kullanana op verir.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 PART #KANAL (/msg) K9 part #kanal K9 un kanalinizzdan gecici olarak cikmasini saglar. K9 u geri getirmek icin JOIN komutunu kullaniniz.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 REMUSER #KANAL (userID) Birinin K9 dan accessini silmenizi saglar. Ancak sizden dusuk seviyede accessi olan kisileri silebilirsiniz.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /K9 SAY #KANAL (ne soylemesini istiyorsaniz) K9 kanalda sizin istediklerinizi soyler.

  --------------------------------------------------------------------------------

  /msg K9@k9.chatnet.org SETPASS #KANAL (yeni sifre) K9 uzerindeki isfrenizi degistirmenizi saglar. Sifrenizi degistirebilmeniz icin bu komutu kullanmadan once AUTH komutu ile K9 a kendinizi tanitmis olmaniz gerekir.


  HelPer KomutLarı ( By Bertan TarAFından HazırLanmı$tıR )

  Nickserv KomutLarı:

  Nick Değiştirme Komutu: /Nick YeNiNick
  Nick şifreLeme komutu: /Ns Register Şifreniz EmaiLinizi yazınız Daha sonra /ns set kiLL on Yazınız.
  Nick`e Protect Koyma Yani 3 Saniyede Guest olma: /ns set protect high
  AsıLı kaLan bi Nicki Guest yapma: /ns Recover Nickiniz Şifreniz
  Nicki D&#252;ş&#252;rme GhostLama: /ns ghost Nickiz Şifreniz
  Nick`in emaiLini değiştirme: /ns set emaiL EmaiLinizi Yazınız
  Nick`in UrL`sini (Sitesini) Yazma: /Ns seT urL Site Adı yada icqnuz herhangi bişeyi yazınız..
  Nick`i Droplama (D&#252;ş&#252;rme) : /ns Drop nick
  Nick şifresini Değiştirme: /Ns set passwd Yenişifreniz
  Nick`e aop eklenmemesi: /ns set authorize autodecline chanlists on
  Op olduğun bi KanaLA girince Op &#231;ıkmama: /ns set noop on

  Chanserv KomutLarı:

  KanaL Kurma (şifreLeme) : /Cs Register #KanaLadı KanaLınA&#231;ıkLaması &#214;rneğin:0,4 Ho$GeLdiniz..
  KanaLın s&#252;rekLi +m`de Durması: /cs Set #kanaLadı mlock +m ( tam Tersi i&#231;in -m )
  KanaL topicini SAdece founderin değiştirebiLmesi: /cs set #kanaladı topiclock Founder ( FOunder yerine Sop Yada Aopta YapıLabiLir )
  KanaLın emaiLini yazma: /cs set #kanaLadı EmaiL EmaiLiniz
  KanaLın UrL`sini yazma: /cs set #kanaLadı UrL Site Adınız
  KanaLa Kimsenin Limit Koyamaması i&#231;in: /cs set #kanaladı mlock -l
  KanaLı kimsenin y&#246;nlendirememesi i&#231;in: /cs set #KanaLadı -O
  Aop EkLeme: /cs Aop #KanaLadı Add EklenecekNick
  Sop EkLeme: KanaL şifresini girdikten sonra /cs Sop #KanaLadı Add EklenecekNick
  KanaL Şifresini Girme: /cs identify #KanaLadı KanaLınşifresi
  KanaL şifresini Değiştirme: /cs set #KanaLadı passwd YeniŞifre
  KanaLa HeR Girenin Voice ( + ) Olması i&#231;in: /Cs identify #KanaLadı şifreniz Daha sonra /Chanserv Set #KanaL AutoVop On ( Kapamak i&#231;in Off )
  KanaLa her girenin Op ( @ ) Olması i&#231;in: /cs set #KanaLadı LEAVEOPS on
  Akick EKleme Komutu : /cs AKick #KanaLadı add Nick*!*@* SebeP.
  ip AKick eKleme komutu: /cs aKick #kanaLadı add *!*@*ip.*** &#214;rnek: /cs aKick #kanaLadı add *!*@*212.253.69.***
  Wipe Atma ( TOptan hepsini siLme) Komutu: /cs AKick #kanaladı wipe ( Akick yerine AOp , Vop, SOp , UOp Yazılırsa o YetkiLere AtıLır.)
  KanaLa 5 harfden uzun olan nickin Girmemesi i&#231;in: /cs akick #kanal add *?????!*@*
  KanaLdaki adamları d&#252;ş&#252;rme komutu: /timer 100 0 /ping #kanaL
  kanala ilk 3 harfi web olanlar girebilsin?: /mode #kanal +b *!*@* /mode #kanal +e web*!*@*
  Memoserv KomutLarı:

  MemoLarı okumak i&#231;in: /Ms read Memo numarası &#214;rnek: /Ms read 1
  Memo yollamak i&#231;in: /ms send Nick Mesajınız
  Memo siLmek i&#231;in: /ms del Numarası &#214;rnek: /Ms del 4
  Memo Y&#246;nLendirme Komutu: y&#246;nLencek nicke girip /ms set mforward Nickiniz on

  ModeLar:

  Birisine Dcc iLe dosya yoLLamak i&#231;in: /Umode -e Yada /dccallow +nick
  Kimsenin &#246;zeLden yazı yazamaması ve sizinde kimseye yazamamanız i&#231;in : /Umode +m ( a&#231;mak i&#231;in -m ) yada /dccallow +m

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12-21-2011, 16:53
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-10-2009, 10:24
 3. Çalıştır Komutları
  By uA_mert in forum Windows işletim sistemleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-30-2009, 01:53
 4. Tüm Başlat Komutları
  By r0ck.dLL in forum Webmaster
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-15-2007, 23:47
 5. PC Çalıştır Komutları
  By CaNDy'S in forum Bilgisayar Güvenliği.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 02-09-2007, 00:39

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375