Java Scriptler

Java Script ; Java programa diline benzer bir şekilde oluşturulmuş ¤ temelinde C ve C++ dilleri yatmaktadır. Bu küçük kod parcaları tasarımlarımızda göze hoş görünecek ve oldukca kullanışlı uygulamalar yapmamızı sağlar. Netscape tarafından Java temelinde hazırlandı.

Java Script küçük kodlar halinde kodların içersine gömülür ve sayfayı hazırlayanlar olarak bizler tarafındasn hız¤ süre gibi ¤ o script içersindeki gerekli ayarlamaların yapılacağı yere değerleri girilir. Genellikle fare ¤ düğmeler ve kayan yazılar üzerine uygulanan bu kodlama Netscape ve Microsoft tabanlı uygulamalarda çalışır. Zaman zaman bu görüntülenme esnasında küçük problemler de yaşanabilmektedir. Böyle bir durumda geriye dönüp kontrol etmek faydalı olacaktır.

Java Script'te temel olarak 2 ayrı kodlama yaparız. Bunlardan birincisi sayfanın açıldığında yaptıracağımız işi tanıtmaya yarayan bir nevi tanımlama kodları ; ikincisi ise bu işin sayfamızın neresinde gerçekleştireceği üzerine yazacağımız kodlar olacaktır.

Tanımlama işini <HEAD> kesiminde yapmamız gerekiyor. Bunun nedeni internet tarayıcılarının sayfaları derlerken öncelikli olarak bu bçlümleri okuması. Sayfa açılır açılmaz script kodlarımız tanımlansın ki kullanıcılar yapıtımızı düzgün görebilsin.

Ançak bu kodları sayfanın içine gömmek de o dosyamızın boyutunda biraz büyümeye sebeb olacaktır. Dolayısıyla ne siteyi ziyaret edecek olan kullanıcıların gözünü yoracak ne de dosya boyutlarını şişirecek oranda kodlar olmalı. Dosya boyutlarının büyümesi sayfanın internette daha geç acılmasını buda birçok kullanıcının sayfa açılmadan kapatmasına sebeb olacaktır.

İnternet üzerinden birçok kaynak bulabilirsiniz bunların en başarıları :
JavaScript Source: Free JavaScripts¤ Tutorials¤ Example Code¤ Reference¤ Resources¤ And Help
JavaScript Tutorial
JavaScript.com (TM) - The Definitive JavaScript Resource: JavaScript Tutorials¤ Free Java Scripts¤ Source Code and Other Scripting Resources
JavaScript Kit- Comprehensive JavaScript¤ DHTML¤ CSS tutorials and over 400+ free JavaScripts!