+ Konu Cevapla
1 / 5 Sayfa 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
1 den 5´e kadar. Toplam 24 Sayfa bulundu

Kaliteli Web Site Nasıl Yapılır....

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Webmaster Forumunda Bulunan  Kaliteli Web Site Nasıl Yapılır.... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  !
  Mesajlar
  10.944
  Blog Yazıları
  2
  Tecrübe Puanı
  16232936

  new Kaliteli Web Site Nasıl Yapılır....

  Kaliteli Web Site Nasıl Yapılır....

  Kaliteli Web Sitesi.. nasıl olur ? Bu yazı birkaç düzenlemeler haricinde 2000 li Yıllara aittir. bir zamanlar AWARD Siteterinde buna benzer birçok tavsiye, öneri Yazıları okuyordum ve bende oralardan öğrendiğim bazı Web Tekniklerini yazayım dedim.

  Web Sitesi yapmak aslında çok kolay bir iştir önemli olan Göze hoş görünen Sade ve Temiz olması mümkün olduğunca gereksiz Sayfalar, Animasyon ve Popup lardan kaçınılmasıdır. (içerik önemlidir eğer size ait ise bir başkadır.)

  Başlarken:

  Doğru dürüst çalışmayan açılmayan her hangi bir uygulama veya script ne kadar güzel olursa olsun işe yaramaz.
  Herşeyin bir başlangıcı vardır kolayı varken işi zora sokmamak (sadece bildiğinizi yapmak biri bitmeden diğerine başlamamak)
  İçerik:

  İçerik bir Web Sitesinin en önemli unsurlarından biridir. Ziyaretçiler sitenize neden geliyor.
  Siteye başlamadan önce Ziyaretçilerinize sunacak ne varsa hepsini yerli yerinde kullanmak. Kaliteli ve kendinize ait olan bir şeyler sunmak en iyisidir.
  Bütün içeriği konulara göre hangi konu nereye ait güzel bir þekilde kategorilere ayırıp. Mümkün olduğunca sık sık Sitenizi güncellemek.
  Linkleri (köprüler) çok dikkatli kullanmak gerekiyor - Sitenizdeki yabancı Linkler kendinize ait olanlardan fazla olmasın, yoksa bir anlamı kalmaz. Arama Motorları ne Güne duruyor.

  Menü:

  Sayfa içeriğinden sonra başarılı bir Sitenin en önemli unsuru Menü dür. Sayfaların Linklerini çok dikkatli düzenlemelisinizi, Ziyaretçiler oraya buraya tıklarken nerede ne var ve nerede olduklarını kolayca bulabilmeliler. Ziyaretçi nerede olursa olsun geri gelme ve aradığnı bulma şansı kolay olsun.

  Eğer Menü de Java, Javascript var ise, değişik Browserlerde çalışıyormu?

  Uzun Sayfalarda aşağıda ve yukarıda birden fazla Menü olması lazım, yandaki Scroll Bar lara gerek duymadan Sayfanın başına gelebilsin. YUKARI çıkması kolay olsun.

  Yatay Scroll ler hiç bir zaman kullanmasın. (Sayfa genişliğine dikkat)

  Site içi Linkler devamlı aynı Pencere içinde açılsın. Sitenin içindeki Linkler hepsi çalışıyormu, bu çok önemli."target=_self" en iyisidir.

  Durmadan Pencere kapatmak kimsenin hoşuna gitmez, Siteye ait olmayan Linkler hiç bir zaman Frame "içinde" olmasın, ("target=_new" veya target=_blank) Bütün Sayfalara geri gelme şansı tanıyın ("Home", "Ana Sayfa") ...

  Tasarım: Websiteleri devamlı Yapım aşamasındadır — Tamirat var gibi bilmem bitmemiş Siteler!!! buna ne gerek var eğer o Sayfa bitmemiş ise Link koymayın oraya gelen kişi bir şeyler bulurum diye gelmiş bir de bakıyor ki (Tamirat) hoppalaa...:-)
  Ziyaretçilerinizi Saat, Tarih, Hava durumu, Haberler, İsim sorma, Passwort sorusu, Browseriniz şudur Sisteminiz budur İsminiz nedir gibi dalgalarla rahatsız etmeyin buna ne gerek var?
  MSIE 5.5 (Buradan indir) Java yı çalıştır, yoksa Appletleri göremezsin." gibi yazılar gereksizdir. Şu Siteyi güzel bi göreyim diye hiç kimse sadece bir Site için yeni Browser veya Plug Ins kurmaya kalkmaz yada Sistem ayarlarını kurcalamaz.
  Pop-Up-Pencereler gereksiz ('Alert') çok Can sıkıcı kullanmayın. Bazı durumlarda önemli olabilir fakat iyice düşünülmesi gerekir.
  En kötüsü de Tam boy Ekran, Browserlerin (Menüleri, Sembolleri, Scrolleri vs.) gizlemek.
  Pop-Up ların durumları:
  Ziyaretçi Tam Ekran geziniyor; herhangi bir Link e basıyor ve bir PopUp; Ziyaretçi başka bir yere basıyor - PopUp kayboluyor, ama bilmiyor, arka tarafta Pencere halen açık duruyor. Başka bir Link e basıyor - ne oluyor? Yeniden bir PopUp, daha sonra? al sana bir "Pencere Salatası" bazen Bilgiyayarınızı kapatmak zorunda kalabilirsiniz !"( Browser de ne yapacağını şaşırıyor ).(devamlı alt+F4 Tuşlarona basarak kurtulabilirsiniz) kendi kendinize sorun Siz böyle bir Siteye bir daha giremisiniz?
  Scrollbars Kaydırma Çubukları — Uzun süreden beri Web Masterler, o çirkin-gri Renkli Çubuklarla güzelim Sayfalara katlandılar... M$ (Microsoft) nihayet , bir atak daha yaptı (ki her ne kadar IE 5.5 ve üzeri IE6 da). çalışsada ...Style Sheets - CSS, çok güzel bir Olaydır.
  Java-Appletler önemli bir Funktion olmadığı sürece. — kullanmayın!
  <Fare imlecinin peşinde dolaşan Yıldızlar, yazılar? Çok çirkin — kullanmayın! (jawa script Bölümü var ise gösteri amaçlı olarak sadece o Sayfada kullanabilirsiniz.)
  Ekranda , hoplayıp zıplayan yanıp sönen her ne varsa — çok çirkin görünür felaket bi şey!
  Müzik iyide. Uzun bir yazının içinde arka planda çalışan bir Müzik dosyası iyi değildir. illa ki olacak ise Ziyaretçilerinizin isteği üzerine bir Düğme yapın açıp kapatması kolay olsun . "AutoLoad" olmasın.
  Reklam-Banner -Başka bir Sitenin Banneri Sitenizde ne işi var. ( Ticari Siteler hariç )
  Arka Plan Grafik (back ground jpg, gif) ne gerek var - illa ki, olacaksa , dikkatli Renk seçimi ve mümkün olduğunca küçük , ve bütün Sayfalarda aynı, Yazıya uygun bir renk olması.

  Karmaşık Yazı -
  Tek bir çeşit Yazı tipi kullanın (en fazla iki).
  Yazılara değişik Renkler kullanmayın.
  Yazılara arasında Y e t e r l i aralık bırakın ve onları ezmeyin.
  Bu NE biÇİm YaZI bÖYle YahUU ?
  Ziyaretçileriniz Linkleri ve Yazıları kolayca ayırt edebilsin.

  Ve Dil Seçeneği - çok önemli, unutmayınız Siteniz sadece Türkiyeden ziyaret edilmiyor......... <META NAME="Language" CONTENT="Turkish"> Windows sistemleri için için
  <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9"> buda diğer Sistemler için
  *****graphie, Şiddet gibi benzer şeyler kendi Bilgisayarınızda kalsın — Web Sitesinde değil.

  Grafik:

  Resimler veya Grafik; bir Web Sitesinde olmazssa olmaz, kişinin karakterini bile ortaya çıkaran bir olaydır. Kendi yapmış olduğunuz Grafikler en güzelidir başkalarının Grafiklerini kullanırsanız, var ise Copyright lere dikkat etmeniz ve Grafik in kime ait olduğunu belirtmeniz gerekir.

  Sayfa içeri&eth;ine uygun Grafikler seçiniz. Boyutları ve büyüklüğüne dikkat ediniz. Tek bir Sayfaya fazla Resim koymayınız

  Sadece (gij, jpg, png). kullanınız mümkünse Resimleri sıkıştırın, ama kalitenin kaybolmamasına dikkat ediniz.

  Animationlar her zaman için ( Kb) çok yer kaplar ve Sayfanın yüklenmesniz ağırlaştırır uzun sürebilir. Tek bir Sayfada birden fazla Animasyonlu Grafik dikkat dağıtır ve çirkin görünür. Ziyaretçiyi rahatsız eder.

  Codların arasına devamlı "width" ve "height" Grafiklerin genişlik yükseklik değerleri koyun, Sayfanın yüklenmesi hızlanırmış.

  HTML

  Html öğrenin - ama iyi öğrenin!
  Web te bir Sürü Site mevcut Arama Motorlarında arayıp ve bulabilirsiniz.
  WYSIWYG-Editorler (mesela. Frontpage, GoLive, NetObjectsFusion vs.). Bunlar harika birer Yazılımdırlar.

  T e s t y a p ı n

  Sayfalarınızı Server e yüklemeden önce güzel bir kontrol edin Linkler hepsi çalışıyormu? Javascript-Hataları varmı?

  Sayfaları Server e yolladıktan sonra kontrol edin Sayfalar çabuk açılıyormu? Linkler çalışıyormu? Eğer Sayfalar yavaş açılıyorsa Grafikleri küçültün yada Yazıları kısaltın Scriptleri veya Appletleri silin Cod ları yeniden düzenleyin ...

  1024 x 768 ---- 800 x 600

  Buna Siz karar verin &thorn;u an Web de tahminlere göre 90% 1024 x 768 çözünürlük kullanılıyor.

 2. #2
  Acemi Üye aşkınkaptan Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Apr 2007
  Mesajlar
  65
  Tecrübe Puanı
  235

  Tanımlı

  emegine saglık

 3. #3
  Baktabul Bot Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını Baktabul Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  8.764
  Tecrübe Puanı
  9902477

  Tanımlı

  ya ben bi site yapmak istiyorum ama nnasıl olur yardım eder misiniz?

 4. #4
  Acemi Üye şirin_baby Buraların yabancısı şirin_baby - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  96
  Tecrübe Puanı
  231

  cry

  Alıntı elma´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
  ya ben bi site yapmak istiyorum ama nnasıl olur yardım eder misiniz?
  ya ewt bende yapmak istiorum ama yapılmasını bilmiyorumyardım edin lütfennnn
  ------ŞİRİN__BABY-----
  -------buda ablamm
  ------cEmRe-------
  -------bu ablamm
  imzamı çalana -rep hediye isteyen pcatsin yapim
  :.:CeMrE mAnYaXLaRı FaN cLuB:.:
  ^^cEmReM...sEnİ çooooook SeViYoRuM AşKıM...^^

 5. #5
  Onursal Üye Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  !
  Mesajlar
  10.944
  Blog Yazıları
  2
  Tecrübe Puanı
  16232936

  Tanımlı

  nası bi site kuracaksınız bi anlatında

+ Konu Cevapla
1 / 5 Sayfa 1 2 3 ... SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Göz Makyajı Nasıl Yapılır?
  By HaYaLGöZlÜm in forum Makyajın Püf Noktaları
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 05-30-2012, 15:45
 2. SP3'lü XP CD'si nasıl yapılır?
  By uA_mert in forum Windows işletim sistemleri
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 08-19-2009, 10:01
 3. nasıl yapılır
  By selamiselami in forum Photoshop
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-21-2009, 22:18
 4. ütü nasıl yapılır
  By Elisa in forum Komik Resimler
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 06-26-2008, 11:53
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-07-2008, 16:45

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375