+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Template Monster Nasil Bulunur Neleri Bilmeliyiz!

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Webmaster Forumunda Bulunan  Template Monster Nasil Bulunur Neleri Bilmeliyiz! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Süper Üye Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  Baktabul
  Mesajlar
  289
  Tecrübe Puanı
  918988

  Tanımlı Template Monster Nasil Bulunur Neleri Bilmeliyiz!

  Temlate Monster Nasil Bulunur Neleri Bilmeliyiz!
  Template Monster temalarını arşivcilik yönünden kısaca tanıtma gereği duyuyorum. Çünkü bu template konusunda bazı şeyler karıştırılıyor ya da her önüne gelen dosyayı templatemonster sanarak arşivleme yapanlarla sık sık karşılaştığım için açıklama gereği duydum.

  Dikkatinizi de çekeyim böyle bir yazıyı hiç bir forumda bu şekilde açıklanmış halde bulamazsınız!

  Template nasıl bulunur ya da nasıl arşiv yapılır.
  İki tür arşivci vardır.

  1 - Hunter dediğimiz günlük arama motorlarını loglayarak her yeni eklenen ve template ile yapılmış siteleri olası tüm dizinlere özel kodlarla bakarak kendi arşivini yapanlar.

  İşleyiş şöyledir.
  İlk önce Template kullanılmış siteleri bulmak amaçlı arama yapılır.
  Genelde google kullanılsa da yahoo, alltheweb, mrsapo, searchmash gibi çeşitli grupların arama motorları aranır. Aranılan kelime nedir Template içeriğinde geçen herhangi bir yazı, rakam olabileceği gibi gif, jpg ve swf dosyalarıda olabilir. Aramak ve arama motorunun özelliklerini bu amaçlara en yatkın doğrultua kullanmak hunterın yeteneğine kalmıştır.
  Binlerce sonuç bulunabilir ya da bir kaç sonuç bulunabilir. Yeri gelmişken belirteyim çoğunlukla kafanızdaki template numarası aranmaz ... Amaç arşivinde olmayan bir templateye ulaşmaktır.
  Yapmanız gereken bir veritabanı oluşturmak bu veritabanı aradığınız ve tm kullanılmış site adreslerini kaydeder ve template içerisinde bulunan dizinlerin özelliklede kaynak dosyalarının isimleri taranır eğer kaynak dosyalar yoksa o adres aranılanlar arasına veritabanına kaydedilir böylece bir dahaki seferde bu adres aranmadan geçilebilmelidir.
  diyelimki xxxx kelimesini arama tekniğimiz ile aradık 500 sonuç verdi ve bu siteleri bir kendi yazdığımız ve bizim amacımıza hizmet eden kodlarla aradık.
  Kaynak dosyaları (PSD+FLA+FONT) olan bir template bulursak bu adresi ve dizinleri not alırız.
  Bulamazsak zaten veritabanına yani aranmış adresler içerisinde loglarız.
  bir hafta sonra bu kelimeyi bir daha ararız aramada bu defa 510 sonuç elde edersek demekki 10 adet daha tm ile yapılmış site eklenmiştir. 500 aranılan sonuç temp temizlenmemiş ise tıklanan url ler ile tıklama yapılmamış url lerin linklerinin renkleri farklı olacağı için o son eklenen 10 adres bulunur ve yine aynı aramaya tabi tutulur.
  Bu işlem mutemadiyen her hafta yapılır tek kelime ile de yapılmaz. Artık ayırdığınız zamana göre bu kelimelerin sayısı yüzlerle ifade edilebilir.
  Sürekli yapıldığında artık o adresleri neredeyse ezberlersiniz aramadan geçersiniz eski adresleri...
  Diyelimki kaynak dosyalarını bulduk. Orda en az 3 normalde 6-8 en çok 10 tane psd (Photoshop kaynak dosyaları), 1-9 adet arası FLA(Flash kaynak dosyaları) ve FONTlar vardır.
  Bu dosyaların isimleri de belirli isimlerin çeşitli türevlerinden oluşur. Bunlar TM i yapan author a göre değişir. Designerlerı iyi tanımanız ve örneğin emlak templae ise emlak psd fla dosyalarında hangi isimlerin kullanıldığını bilmek gerekebilir. Bazen tüm ihtimalleri denemek gerekebilir. elbette bu denemeler adres çubuğundan ve el ile yapılmaz. Programcının mantığını kendi amaçlar doğrultusunda kullanarak oluşturduğu metotlarla yapılır bu herkese ve mantığına göçre değişebilir. Ancak bunu yapabilmek için TM konusunda iyi bir bilgiye sahip olmak gerekir. Deltanın yaptığı tmlerin kullandığı fontların psd ve fla isimlerinin nasıl olabileceğini kestirmek için onun psikolojisinden biraz kapmanız gerekir. Ozaman iş daha basitleşir.
  source dosyaları (PSD+FLA+FONTS) tamamlandıktan sonra site(without) ve ste flash (with flash) içerisinde yer alan html sayfalarına sıra gelir bunların olup olmaması çokta önemli değildir ama olması tercih sebebidir.
  genelde herhangi bir offline browser ile indirilir. En çok kullanılanı Offline Explorer Pro dur. Screenshoots dosyalarıda monsterin sitesinden alınabilir.
  Şimdi herşey tamam bu dosyalar winrar ya da diğer sıkıştırma programları ile sıkıştırılır.
  Sonra da zevkle arşive ve arşiv listesine eklenir.

  Bu işi yapan dünyada sayılı kişiye msn den mesaj atılır elinde tamamladığınız tm nin olup olmadığı sorulur. Samimiyetiniz yoksa sizde olmayan onda olan bir template ile başabaş değişilir. Bu bazen bir tm e bir tm olur bazen 13x e 2 tane 11x ya da 3 tane 9x vb. gibi bir değişimde olabilir. Samimi iseniz zaten oda size bulduğunu veriyordur sizde ona seve seve verirsiniz.

  Ancak burada forumlara ve warez sitelere vermemek temel bir şarttır.
  Çünkü bu şekilde bulunan bir template piyasada çok az kişide vardır ve elit bir tm dir. Bu genelde değişimle sayısı dünyada 20-30 lar ile sınırlı en üst seviyedeki Hunterlar arasında gider gelir.

  Biri ihanet edip bir forum ya da wareze verdiyse (genelde verilmez veirse o kişi aforoz edilir değişim yapılmaz.) İhanet yoksa bu tm forumlara ya hiç düşmez ya da en yakın 2 ay normalde 6 ay sonra ilk önce VIP bölümlerine daha sonrada normal forumlara düşer. O tm ninde bir anlamı kalmaz zaten ayağa düşmüştür sadece arşivde yerini tutmaktan başka bir işede yaramaz.
  Sanırım şimdi tüm forumlarda aynı Templatelerin neden yer aldığını daha iyi anlamışsınızdır.

  şimdi ikinci grup arşivciye iş düşer yani warezden ya da forumlardan download yapanlar.

  2 - Warez siteler, forumlar ******* ***** vb. paylaşım programlarını kullanarak ayağa düşmüş templateleri toplar hasbel kadar arşivi olan birinden arşiv sipariş eder ya da almış olandan alır ve bunları genelde rar dosyalarından klasörlere çıkartarak 10 GB lık arşivi 50-60 gb boyuta çıkartarak çok büyük arşive sahip olduğu düşüncesiyle ünvan kazanmaya çalışır...

  Bunlardan birincisine Hacker diyecek olursak 2. si ni karşılayacak terim Lamer olabilir. Malesef ülkemizde ikinci grubun enflasyonu yaşanmaktadır.

  Peki gerçekten templateye ihtiyacı olan ne yapmalıdır.
  Elbette gidip templatemonster in sitesinden almalıdır.
  İki şekilde satış vardır.
  REGULAR PRICE yani herkesin aldığı gibi bir tanede sen alabilirsin genel olarak 60$ civarındadır.

  UNIQUE PRICE: Templateyi satın aldığında kullanım hakkınıda satın almış olursun ve monsterin sitesinden bu template kaldırılır genel olarak fiyatı 2000$ dır.
  Monster kredi kartı ile satışta nufus kağıdının fotokopisi ile bir de telefon numarası ister çünkü sahte kartlar çalıntı kartlardan dolayı oldukça başı ağrımıştır. Satışta sizi arayıp teyit ederler sonra size hxxp://www.templatemonster.com/download/template_9769_ONkWb7t7Q08d3Vj826XS.zip gibi bir link verirler bu link bir hafta kadar açık kalır sonrada link geçersiz olur. Son bir kaç yıldır kaynak dosyalarının içinde bulunduğu zip dosyasıda şifrelenmekte ve satışta bu şifre kişiye verilmektedir.

  Diğer ülkelerde yani refah seviyesi yüksek ülkelerde 60$ pek büyük bir rakam olmadığı için kişi site yapmak istediğinde monsterden bir tm alır ve bu dosyaları zipden çıkartır. Genelde internet bağlantılarıda hızlıdır bir anda düşünmeden bilmeden bu dosyaların tamamını kaynak dosyaları ile ftp e atar bundan sonrası huntera kalmıştır.

  Aramalarda da bazı kurallar vardır örneğin 60$ ın bir yekün ifade ettiği ülkelerde örneğin ülkemizde genelde avlanacak orjinal template bulamazsın çünkü kimse ftp e bunları koymaz hem bağlantısı yetmez hem de kıskançlığı had safadadır
  Örneğin ben italyan sitelerinide pas geçerim sanırım onlarda çok pinti ki bir tane bile şuana kadar italyan alman ve özelliklede japon sitelerinden template bulunmaz. Rus afrika ülkelerinde çin domainlerinde ise genelde wareze düşmüş ya da avlanmış templateleri bulmak mümkündür.
  Birde bu işin sahtesi vardır bunlarda bilere ya da bilmeyerek template diyerek forumlara verilir.
  Bu tür templatelere kısaca RİP denir.
  Nasıl oluşturulur.
  En çok kullanılan program olan hxxp://www.sothink.com un Flash SWF Decompiler ile monsterin sitesinden alınan SWF dosyası FLA a çevrilir ve template diye sunulur.
  Asla orjinali gibi olmaz ancak içerisinden resim efekt ve ses alınabilir. Bu nasıl anlaşılır
  Öncelikle psd+fla+font klasörleri-dosyaları yoktur.
  Fla içerisindeki movie kliplerin ismi symbol 01 symbol 02 gibi isimlendirilmiştir dosyanın olşturulma tarihine bakılır vb.
  Size önerim rip templateleri arşivleyipte boşuna sistemizi ve alanlarınızı harcamayın.

  Arşivi olan ve bu konuda bilgisi olduğunu söyleyen kişiden öncelikle arşiv listesini isteyin ve diğer listelerle karşılaştırın.
  Dosyaların klasörlerde mi yoksa bir sıkıştırma programı ile sıkıştırılmış olup olmadığını sorun.

  Arşiv 50 GB diyor ve 5 DVD içerisinde diyorsa ya da 20 CD içerisinde diyorsa kaba bir hesap yapın normal bir DVD 4.482mb normal bir CD ise 702 mb alır. buna göre bir hesap yapın.

  Tüm arşivin Templatemonster olup olmadığını sorun ve numaraları monsterin sitesinden kontrol edin.

  Aynı benzer özelliklere sahip farklı kişilerde bulunan arşivin asıl kişisini bulmaya çalışın. Çünkü asıl kişi olamyanda her zaman eski arşiv bulunur.

  Arşivin içerisinde rip varmı öğrenin var ise rip sayısını arşiv liste sayısından düşün. Şunuda unutmayın ki rip tm arşivleyen kişi kesinlikle amatördür.


 2. #2
  Süper Üye Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci Baktabul'un Çılgını Ziyaretci - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu Yer
  Baktabul
  Mesajlar
  289
  Tecrübe Puanı
  918988

  Tanımlı

  şte bir örnek;

  Cars Web Templates

  hxxp://www.templatemonster.com/website-templates/10442.html

  Kaynak dosyaları

  Flash Kaynak Dosyası
  Kod:
  Code:
  http://dealersedge.ca/sources/Flash/Header.fla


  Photoshop Kaynak Dosyası
  Aradakileri veriyorum bakalım onları da siz bulabilecek misiniz?
  Kod:
  Code:
  http://dealersedge.ca/sources/psd/1.main.psd
  Powered by: Doteasy - Bannerless Free Web Hosting and Email for Small Business and Individual
  Powered by: Doteasy - Bannerless Free Web Hosting and Email for Small Business and Individual
  Powered by: Doteasy - Bannerless Free Web Hosting and Email for Small Business and Individual
  Powered by: Doteasy - Bannerless Free Web Hosting and Email for Small Business and Individual
  Powered by: Doteasy - Bannerless Free Web Hosting and Email for Small Business and Individual
  http://dealersedge.ca/sources/psd/7.privacy.psd
  http://dealersedge.ca/sources/psd/loading.psd
  Font Kaynak Dosyası
  Kod:
  Code:
  http://dealersedge.ca/sources/fonts/tahoma.ttf
  http://dealersedge.ca/sources/fonts/tahomab0.ttf
  http://dealersedge.ca/sources/fonts/tahomabd.ttf
  .....................................
  dosyalar devam ediyor


 3. #3
  yabanci erenkcms Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı yardım

  merhabalar,
  ya ben yeni başlıyorum bu işe .ama yazdığınızdan pek birşey anlıyamadım.Şimdi ben offline explorer i indirdim.direk bir sitenin adresini yamam yetmiyormu yani??aranıcak şeyler demişsiniz nerde nasıl arıycam bu koşulları???
  Biraz daha yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler.

 4. #4
  yabanci baranseren Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Oct 2008
  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Template Monster Nasil Bulunur Neleri Bilmeliyiz!  Programın yeni özellikleri

  - Daha hızlı güncelleme yapabilme.
  - Resim ve Link Database'inin daha seri çalışması için optimizasyonlar
  - Arama bölümünün değiştirilip inline arama yani sol menüdeki listeden direkt arama yapabilme.
  - Msn üzerinden yardım talepleri ve görüş önerilerinizi iletebilmeniz için ek bölüm
  - Yeni eklenen bir çok t
  emplate dosyası.

  indirme adresi : http://rapidshare.com/files/150044809/Template_Monster_Ultimate_Catalog_v.1.0.4.exe

  Kurulum için önemli not : Önceki sürümlerden herhangi biri bilgisayarınızda kurulu ise bu kurulu versionu Denetim Masasında bulunan Program Ekle / Kaldır bölümünden kaldırmanız ve kurulumu sonrasında yapmanız gereklidir. Dikkat ederseniz sorunsuz kullanabileceksiniz.

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. X Wild Monster Effect - (X Wild Monster Effect sarki sözleri)
  By NoBoDyS in forum Yabanci Sarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-23-2010, 21:49
 2. Sertab Erener - Bir Çaresi Bulunur ( Bir Çaresi Bulunur şarkı sözleri )
  By ħєчħαт * in forum Türkçe Şarkı Sözleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-29-2010, 16:19
 3. Hubless Monster Resmi-Hubless Monster ResimLeri
  By forum_meleği in forum Motorsiklet
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 10-18-2009, 02:20
 4. monster truck Resmi-monster truck ResimLeri
  By forum_meleği in forum Otomobil Resmi- Resimleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-01-2009, 18:34
 5. Neleri affetmeli? Neleri affetmemeli?
  By Mr. NuteLLa in forum Hanımların Yeri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 04-15-2007, 21:43

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375