+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Arama Motorlarına Kayıtta Dikkat edilmesi gerekenler..

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Webmaster Forumunda Bulunan  Arama Motorlarına Kayıtta Dikkat edilmesi gerekenler.. Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  !
  Mesajlar
  10.944
  Blog Yazıları
  2
  Tecrübe Puanı
  16232936

  Tanımlı Arama Motorlarına Kayıtta Dikkat edilmesi gerekenler..

  Arama Motoru  Web sayfalarını içeriğe göre sıralayarak gösteren bir sitedir. Her motor farklı şekilde çalışmaktadır. Arama sonuçları için meta etiketler, sayfa içeriği, sayfa başlığı ya da bunların farklı kombinasyonlarını esas alınabilmektedir. Arama motorları, içeriklerini “örümcek” (aşağıda tanımlanmıştır) programlar vasıtasıyla elde etmektedirler. Bazı popüler arama motorları Google, Alta Vista, Excite ve Lycos'tur. Google, Türkçe anahtar sözcük aramaları için en iyisi ve en idealidir.

  Rehber Siteler
  Web sayfalarını birileri tarafından gönderilen girdileri esas alarak kategorize eden bir sitedir. Bunun iyi bir örneği Yahoo'dur. Bu durumda, gerçek web içeriğine asla erişilmez. Bir kimse bir anahtar sözcüğü aradığında, bu arama karşılığında belli bir sitenin ismini ve açıklamasını içeren bir siteler veri tabanına referans verilir. Yine, bu site de başlık ve isimle kategorize edilir. Açıklamalar ise yine dışarıdan birisi tarafından gönderilir.

  Arama Motoru Örümceği
  Web içeriğini göstermek için bir arama motoru tarafından kullanılan bir programdır. Örümceklerin hepsi farklı şekilde çalışır, fakat tümü bir sayfayla ilgili belli bilgileri yakalar. Bazıları örneğin başlığı (title) ve içeriğin ilk 500 karakterini yakalar. Bazıları başlığı ve “açıklama” (description) Meta Etiketini yakalar. Bazıları yalnızca “anahtar sözcük” meta etiketlerini arar. Bazıları ise tüm bu yöntemlerin farklı bir kombinasyonunu kullanır.

  Ziyaretçi Vurgusu
  Bir belgeye bir web sitesinden her ulaşımı gösteren bir bilgidir. Eğer birisi size sitelerinde günde 1,000 ziyaretçi vurgusu aldıklarını söylerse, bu çok önemli değildir. Örneğin, eğer sayfalarında 20 görüntü varsa, sayfalarına her erişildiğinde bu 21 ziyaretçi vurgusu oluşturur (her görüntü için bir ve HTML belgesi için de bir olmak üzere). Bu bilgiyi nasıl elde ettiklerini onlara sorduğunuzda, bu ifadeyle neyi kastettiklerine dair daha iyi bir fikir edinirsiniz. Bu bilgi bizim amaçlarımız için genellikle işe yaramaz. Belli bir grafiğin kaç defa kullanıldığı çoğunlukla önemli değildir.

  Tekil Kullanıcı Ziyareti
  Tek bir kullanıcının bir siteye her bağlanışıdır. Sitenin tüm sayfalarına bakabilir, fakat yine de bu yalnızca tek bir kullanıcı ziyaretidir. Bu bizim için önemli bir bilgidir.

  Sayfa Görüntüleme
  Bir görüntüleyicinin belli bir sayfaya her bakışıdır. Bu bilgi ziyaretçi vurgusundan daha anlamlıdır.

  Erişim Kayıtları (Sunucu Kayıtları)
  Çoğu web sunucusu erişim kayıtları tutar. Bu kayıtlar, hangi sayfaların kaç defa görüntülendiğine, hangi sayfanın web kullanıcısını sizin sayfanıza yönlendirdiğine, kullanıcıların ne zaman geldiklerine ve varsa, hangi hatalarla karşılaşıldığına ilişkin bilgiler içerir. ISS'nizden (Internet Servis Sağlayıcısı) bu bilgileri sizin siteniz için hazırlamasını mutlaka isteyiniz. Çoğu kaliteli web ev sahipliği (web hosting) servisleri bu şekilde istatistiksel analizlerin tutulmasını sağlamaktadır.

  Bu kitabın içi arama motoru konusunda elmas parçaları ile doludur. Ancak en büyük elmas parçası bu bölümün içindedir. Diğer bölümler daha çok web sayfalarınızdaki içeriklerin yönetimi ile ilgili çeşitli ipuçlarını ve kolaylıkları anlatmaktadır. Bu ipuçlarının hiçbirisi, onları nasıl uygulayacağınızı bilmediğiniz sürece bir anlam ifade etmemektedir.

  Özellikle web sayfalarını sıralamak için belli bir arama motorunun kullandığı algoritmanın ne olduğunu anlamanız ve bilmeniz işin en önemli püf noktasıdır. Arama motorları görevlerini yaparken bir dizi kurallar ya da komutlar dizisine göre hareket etmektedir. Takip edilen bu bir dizi kurallar ya da komutlar dizisine arama motorlarının “algoritma”sı denmektedir.

  Örneğin herhangi bir arama motoru web sayfalarını sıralama işleminde şöyle bir kuralı kullanıyor olabilir:

  Sayfaları “başlık” etiketinde bulunan anahtar sözcüklerin sayfanın içinde geçen diğer kelime sayısına oranına göre sıralayın. En iyisi %2 - %3'tür.

  Bunun anlamı şudur; Örneğin sayfanızın başlık etiketinde “emlak” kelimesinin var olduğunu kabul edelim. Bu durumda arama motoru “emlak” kelimesinin web sayfanızda kaç kere kullanıldığını sayacaktır. Daha sonra bu sayıyı sayfa içindeki tüm kelime sayısına bölerek bir oran bulacaktır. Bu oran % 2 ise sayfanız arama motoru tarafından en üst sırada gösterilecektir.

  Bu örnek algoritmayı bilmeyen bir kişi, sayfasında “ilgili kelimeyi ne kadar çok kullanırsam o kadar iyi olur” diye düşünerek bu oranın % 30'a çıkmasına sebep olmuş olabilir. Böyle bir web sayfasının, yukarıda belirtilen örnek algoritmaya sahip bir arama motorunun karşısında, en üst sıralamalarda olması şansı hiç yoktur.

  Peki, her arama motorunun algoritması aynı mıdır? Yukarıda verilen örnek algoritma çok abartılı bir basitleştirmedir. Ancak kullanılan mantıklar bu türdendir. Karşılaşılan en büyük sorunlar ise şunlardır:

  1. Arama motorlarının algoritmaları birbirleriyle aynı değildir ve arama motorları web sayfalarınızı aynı şekilde sıralamaz.
  2. Arama motorlarının algoritmaları da kendi içinde değişkendir. Aynı arama motoru bu ay veya bugün içinde kullandığı bir algoritmayı yarın veya gelecek ay değiştirebilir. Hatta her gün farklı bir algoritmayı kullanıyor dahi olabilir.
  3. Arama motorları algoritmalarının ne olduğunu ve ne zaman hangi algoritmayı kullandıklarını yayınlamazlar.

  İşin püf noktası belli bir arama motorunun herhangi bir zamanda hangi algoritmayı kullandığının bulunmasıdır. Bunu yapmak zor çalışmalar ve saatlerce süren analizler gerektirir.

  Bu süreç genellikle, belli aramaların sonuçlarına bakıp amaçlanan anahtar sözcüğün ağırlığının ve konumunun ne olduğunun incelenmesini ve analiz edilmesini içermektedir. Örneğin arama motorunun üst sıralarda listelediği mevcut sayfaların bilgisayara indirilmesi, geçersiz sayfaların atılması (bazı sayfalar motoru onları listeye aldığından sonra değişmiş olabilir ve analiz için geçersizdir), belli anahtar sözcük örneklerinin sayılması ve yerlerinin not alınması çok uzun zaman alır.

  Neyse ki, bu süreci kısaltacak “Anahtar Sözcük Yoğunluk Analizcisi (Keyword Density Analyzer)” adı verilen programlar vardır. Bu tip yazılımlara ulaşmak için “Google” arama motoruna gidip tırnak içinde “keyword density analyzer” ifadesini aramanız yeterlidir.

  Yüksek bir sıralamaya yerleşmek için mutlaka “Anahtar Sözcük Yoğunluk Analizcisi” gibi bir programı kullanarak sonuçları analiz etmek zorunda değilsiniz. Bazılarınız bu kitabın diğer bölümlerinde verilen ipuçlarını plansız şekilde kullanarak da şanslı olabilirler. Ancak sonuç sadece bir şanstan ibarettir. Tutarlı ve sistematik sonuçlar elde etmek için gidilecek tek doğru yol analizdir.

  Arama motorları yönetimindeki bir sonraki adım anahtar sözcük seçimidir. Anahtar sözcükler hem konuyla ilgili olmalı hem de çok sık kullanılmalıdır.

  İlgili derken şunu kastediyorum; Eğer “restoranlar”la ilgili bir web siteniz varsa ve web siteniz Google'da “bilgisayar” kelimesiyle yapılan bir aramada ilk sırada gösteriliyorsa, bundan başta belki biraz ziyaretçi kazanabilirsiniz. Çünkü insanlar sitenizin önce “bilgisayar” ile ilgili olduğunu düşünerek web sitenizi ziyaret ederler. Ancak sitenize geldiklerinde sitenizin bilgisayarla ilgili olmadığını ve restoranlarla ilgili bir site olduğunu anlayarak çekip giderler. Sitenize bu tip ilgisiz insanların önce gelip, sonra da çekip gitmesine rağmen web sitenizin sayacı yüksek bir rakam gösterebilir. Peki sizce sayacın gösterdiği bu sayının yüksekliği önemli midir? Kesinlikle hayır. Bu tip ziyaretlerin hiç birisi sizin işinize yaramayacaktır.

 2. #2
  Onursal Üye Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını Safak Baktabul'un Çılgını
  Üyelik Tarihi
  Feb 2007
  Bulunduğu Yer
  !
  Mesajlar
  10.944
  Blog Yazıları
  2
  Tecrübe Puanı
  16232936

  Tanımlı

  “Bilgisayar” kelimesi aslında çok sık olarak aranır. Ancak restoranlarla ilgisi tartışılır.

  Bir ürün satmaya ya da belli ilgi gruplarını sitenize çekmeye çalışıyor olabilirsiniz. Zaten hedef de bu şekilde olmalıdır. Restoran işinde olan bir sitenin “bilgisayar” kelimesini arayan kişileri web sayfasına çekmesinin hiçbir manası yoktur. Eğer restoran işindeyseniz ve yiyecek servisi yapıyorsanız, bu ziyaretçilerden herhangi birisinin o anda ürünlerinizle ilgileneceğinden gerçekten şüphe ederim.

  Eğer yalnızca ziyaret olsun diye ziyaret istiyorsanız (örneğin, sitenizde reklam görüntüleri satmayı amaçlıyor olabilirsiniz), bu ziyaretçi vurgularının nereden geldiği fark etmez diye düşünüyor olabilirsiniz. Eğer amacınız sadece ziyaret trafiğinizi artırmaksa, o zaman kitabın “Hangi Anahtar Sözcükler Önemli” başlıklı bölümüne bakınız. Yine de, sitenizle ilgili olmayan anahtar sözcükler için trafik yaratmaya çalışmak genellikle kabul edilemez. Yakalanmanız halinde arama motorlarının sitenize ambargo koymaları riski bir yana, bu kesinlikle “uygunsuz” bir durumdur. Arama motorları insanların aradıkları şeyleri bulmalarına yardımcı olmak için vardır. Eğer insanlar arama motorlarının bu niteliğini bozmaya çalışırsa, bu deneyim herkes için bir kabus olur.

  Eğer web sitenizle ilgili ziyaretler istiyorsanız (ki umarım öyledir), anahtar kelime seçiminde çok dikkatli olmanız gerekir. İlgili ziyaretler satış için ve tekrarlı ziyaretler için daha fazla şans demektir.

  Bu bölümde size ilgili anahtar sözcüklerin nasıl seçileceğini göstermeye çalışacağım. İlerideki bölümlerde de bu kelimelerin nasıl uygulanacağını anlatmaya çalışacağım. Bu şu anda size bir anlam ifade etmeyebilir, fakat daha sonra ilerledikçe konular daha açık ve anlaşılır bir hale gelecektir.

  Örneğin “diyetler” ve “diyet ürünleri” ile ilgili bir siteyi ele alalım. Site sahibi avantaj sağlama düşüncesiyle oluşturduğu anahtar sözcük listesini “diyet” ya da “diyetler” teriminin 100 kere tekrarlanması şeklinde oluşturabilir. Peki bu mantıklı mıdır? Aslında böyle bir yaklaşımda birkaç hata birden yapılmaktadır ve ayrıca anahtar kelimeler gücünün tüm avantajları kullanılmamaktadır. (Fazla tekrarın çoğu arama motoru tarafından “spam”a eşdeğer bir davranış olarak kabul edildiğini söylemeye bile gerek yok.) İşte böyle bir site sahibinin ihmal ettiği bazı kurallar:

  İngilizce İçerikler İçin Çoğul Kullanmalısınız
  Eğer anahtar sözcüklerinizi çoğul hale getirirseniz, hem tekil hem de çoğul sözcüğü arayanlar sizin sitenizi bulacaktır. Bu durumda site sahibinin anahtar kelime olarak sadece İngilizce “diets” yazması yeterlidir.

  Türkçe İçerikler İçin Hem Tekil Hem De Çoğul Haller Kullanmalısınız
  Eğer Türkçe sözcüklerinizi çoğul hale getirirseniz, tekil sözcükleri arayanlar sitenizi bulamazlar. Türkçe içeriklerde anahtar sözcükler olarak hem “diyet”, hem de “diyetler” yazılmalıdır.

  Sözcükleri Çeşitlendirmelisiniz
  Tek bir sözcük sitenize sadece birkaç kişiyi getirecektir. Herkesin sizin gibi düşünmediğini gözden kaçırmamalısınız. Diyetle ilgili olan sitenizi veya ürününüzü bulmasını istediğiniz bir kişi gibi düşünmeye çalışın. Örneğin diyetle ilgili olan bu örnekte “zayıflama”, “aşırı kilolar”, “şişmanlık”, “rejim”, “fitness”, “sport centers”, “spor merkezleri”, “güzellik”, vb. gibi sözcükler kullanabilirsiniz.

  Aşırı Tekrardan Kaçınmalısınız
  Bazı arama motorları sözcükleri çok fazla tekrarlayan siteleri elemeye başlamaktadır. Ben sözcükleri yaklaşık 2 veya 5 defa tekrarlayıp orada bırakırım. Çoğu site şu anda bunu kabul etmektedir. Ayrıca arama motorlarının sözcüklerle ilgili politika değişikliklerini de takip etmelisiniz.

  Değişen Biçimler Kullanmalısınız
  Herkes burada gördüğünüz biçimde “diyetler” kelimesini doğru olarak yazmayacaktır. Doğru ya da yanlış, “diet”, “diyyet”, “rejim” ya da “recim” yazacak bir çok kişi vardır. Size aptalca görünebilir, fakat başkası için bu kelimeler çok anlamlı olabilir. Eğer “Zeka Testleri” öneriyorsanız ne olacak? Hem “I.Q. Testleri” hem de “IQ Testleri” kullanacak kadar akıllı davranmalısınız.

  Güçlü Kombinasyonlar Kullanmalısınız
  Bu bir bakıma tasarrufla ilgilidir. Bazı siteler bir anahtar sözcük listesinin (meta etiketlerde) yalnızca ilk 250 karakteri civarına bakarlar. Yeri daha etkin kullanmak için iki kombinasyonu birleştirebilirsiniz. Örneğin, eğer söz konusu site sağlık ürünleri de sunuyorsa, bunu da listesine dahil etmesi gerekir. “Diyet ürünleri” ve “sağlık ürünleri” yazmak yerine, bu ikisini birleştirip yalnızca “sağlık ve diyet ürünleri” diyebilirler. Bu şekilde, her iki anahtar sözcük kombinasyonunu arayan kişiler daha az yer kullanarak sayfayı açabilirler. Bu, başka anahtar sözcükler için de biraz daha yer kazanmak demektir.

  Sözcük Grupları Kullanmalısınız
  Kısa süre önce büyük arama motorlarından birisi tarafından yapılan bir araştırmada, yapılan tüm aramaların %70'den fazlasında tek sözcük yerine sözcük grupları kullanıldığı ortaya çıkmıştır.

  Sayfa Başına Dört Anahtar Sözcük ya da Sözcük Grubundan Fazlasını Amaçlamayın
  Eğer daha fazlasını amaçlamaya kalkarsanız, sayfanız söz konusu tüm sözcüklerle ilgisini kaybedecektir. Her arama motoru sayfanızın yalnızca belli bir bölümüne bakar. Bu yeri boşa harcamayın! Sitenizde ne kadar çok sayfa varsa, o kadar çok anahtar sözcük amaçlayabilirsiniz…

  Şimdi biraz zaman ayırıp, sitenizle ilgili anahtar sözcükleri yazın. Bir liste oluşturduktan sonra kendinize şu soruyu sorun: “Benim sitemden yararlanacak bir kişi neyi nasıl arayacaktır?” Sonra sonuçları ekleyin.

  Listenizi arkadaşlarınıza ve meslektaşlarınıza gösterin. Ekleyecek bir şeyleri olup olmadığını sorun.

  İnsanlara listenizi göstermeden sorunuzu sorarak ilginç bir test yapılabilirsiniz. Olabildiğince fazla kişiye sorun. Listeleri karşılaştırın. En fazla çıkan sözcük grupları ya da sözcükler, büyük ihtimalle arama motorlarındaki en “sık kullanılan” sözcükler olacaktır.

  Belirtilen çalışmayı yapan bir emlakçının kendi sitesiyle ilgili hazırladığı anahtar kelimelerin listesi aşağıda örnek olarak verilmiştir;

  Bir Emlakçı Sitesi İçin Seçilmiş Anahtar Sözcükler:
  satılık, satılıklar, kiralık, kiralıklar, emlak, emlaklar, ev, evler, konut, konutlar, apartman, apartmanlar, boş, bina, binalar, işyeri, işyerleri, depo, depolar, fabrika, fabrikalar, arsa, arsalar, gayrimenkul, gayrimenkuller, tarla, tarlalar, imarlı, imarsız, tapu, işleri, vergi, vergisi, vergileri, emlakçı, emlakçılar, emekli, emeklilik, dinlenme yeri, tatil, yatırım, yatırımlar, göl, kenarı, çamlık, orman, ağaçlık, yeşillik, kamp, yeri, su, elektrik, doğal gaz, manzaralı, müstakil, dubleks, dublex, müstakil, kooperatif, müteahit, mütahit, müteahitler, mütahitler, müşterek, yarı, yarıya, sahibi, sahibinden, değerli, kıymetli, açık, geniş, lüks, lüx, balık, avlama, avcılık, temiz, hava, vadi, otoban, maden, şelale, yeraltı suyu, kaynak, mermer, granit, fayans, jakuzi, jakuzili, garaj, kapalı, garajlı, açık, güvenlik, site, siteler.  Bir önceki bölümde oluşturduğunuz anahtar kelimeler listesinin ilk kullanımı “Meta Etiketler” kanalıyla işin içine girmektedir.

  Meta Etiketler arama motorlarının yönetilmesini sağlayan en önemli temellerden birisidir. Bazı arama motorları meta etiketleri web içeriğinin indeksini oluşturmak için kullanmakta ve bu bölüme sayfanın gerçek içeriğinden daha fazla ağırlık vermektedir.

  Örneğin, eğer sayfanızdaki metinin ilk satırında “Bireysel Gelişim” yazarken, “açıklama” Meta Etiketinde “E-Kitap Merkezi” kullanılmakta ise, bazı arama motorları bu sayfanın daha çok “E-Kitap Merkezi” ile ilgili olduğunu, bir “Bireysel Gelişim” sayfası olmadığını düşünür

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Lastiklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir ?
  By mehmetyerli in forum Firmalar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04-10-2015, 11:27
 2. Güneşlenirken dikkat edilmesi gerekenler
  By Kubya in forum Sağlık Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-06-2012, 12:06
 3. Konuşurken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  By zeynep in forum Kişisel / Bireysel Gelişim
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-15-2010, 18:51
 4. Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  By deliqanli in forum Webmaster
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-17-2007, 03:49
 5. Hosting alırken dikkat edilmesi gerekenler
  By Misafir in forum Webmaster
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02-12-2007, 20:08

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375