+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Webmasterlar İçin bazi ipuçları

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Webmaster Forumunda Bulunan  Webmasterlar İçin bazi ipuçları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Hayat Güzel Leon isimli üye tecrübe puanını kapatmıstır. Leon - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  1.079
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107374497

  yeahh Webmasterlar İçin bazi ipuçları

  index.html

  Web sitenizi yaptığınızda, mutlaka ana sayfanızı index.html olarak adlandırın. FP bunu sizin için otomatik olarak yapacaktır ve bunun bir sebebi var. Bir bilgisayar kullanıcı Browser 'ının adres kutusuna bir sitenin adresini yazar ve bu site içinde belirli bir sayfanın adını vermezse, (örneğin, sadece http://www.baktabul.com yazarsa) Web Server hangi sayfayı gönderir ? Bir çok Web Server için varsayılan sayfa index.html'dir. Bazı Server'lar varsayılan sayfanın Default.html olarak adlandırılmasını isterler. Eski sürüm Server'lar arasında sayfa adı vermeyen ziyaretçiye web sitesinin kök dizini (root directory) içinde yer alan dosya adlarını gösteren bir liste sunanlar veya ziyaretçiye hata mesajı verenler de vardır. Web ev sahibinize, Server'ının varsayılan sayfa olarak hangi adı vermeniz gerektiğini sorun ve ana sayfanıza daima bu adı verin.

  Açtığınız komutları kapatın

  <...> ile açtığınız komutları, </...> ile kapatmayı unutmayın. İnternet Explorer'de böyle bir problem olmasa bile, Netscape Navigator'de kapatılmamış komutlar problemlere yol açmaktadır.

  Güncellemeler hakkında bilgi verin

  Sitenize gelen ziyaretçilere sitenizin, yada daha doğrusu sayfalarınızın güncelleme bilgilerini giriş sayfasında verin. Daha önce ziyaret etmiş olanlara içerikte yaptığınız güncellemeleri bildirmeniz size puan kazandıracaktır.

  Sitenizde sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi verin

  Sitenize yeni gelenlere sunduğunuz hizmetler hakkında bilgiler vermeniz, size puan kazandıracaktır. Genelde, ziyaretçiniz sitenizi gezmek için değil bir konuda bilgi yada belge aramak için gelmiştir. Diğer konular o an için onu pek ilgilendirmemektedir. Vereceğiniz bilgilerle zaman kazanması hoşuna gidecek, işinizi önemsediğiniz için sayfanıza tekrar gelecektir.

  Sayfa yapınızın anlaşılır olmasına dikkat edin

  Anlaşılır bir sayfa yapısı oluşturmaya dikkat edin. Bunun için iki model vardır;

  Yıldız Sistemi: Genelde bu sistemle oluşturulan küçük sitelerde alt sayfalara ana sayfa üzerinden erişilir ve bu sayfalardan ana sayfaya linkler vardır. Hata yapma riskini azaltır ve yeni sayfalar eklemek kolaydır.

  Hiyerarşi Sistemi: Büyük ve sayfa sayısı çok olan sitelerin kullandığı sistemdir. Sabit diskinizdeki klasör sistemine benzer. İç içe sayfalar mevcuttur. Bir çok alt sayfa olabilir. Bu tip sayfalar konularına göre blok halinde hazırlanmalıdır ve her konunun kendine ait bir klasörü olmalıdır. Kullanışlı olması için, alt ve üst sayfalara geçiş olduğu gibi ana menüye de ulaşılabilmelidir.

  Kullandığınız resimlere dikkat edin

  Geç yüklenen resimler size puan kaybettirir. Bu yüzden düşük çözünülürlükte resimler kullanın. Büyük resimlerde gif formatını, küçük resimlerde de jpeg formatını kullanabilirsiniz. Bir fotoğraf sitesi hazırlıyorsanız yüksek çözünülürlükte kaliteli resim koyabilirsiniz. Gelen ziyaretçi bu sebeple geldiği için problem oluşturmayacaktır.

  Ana sayfaya en fazla iki frame ekleyin

  Frameler (Çerçeveler) düzen açısından faydalıdır ama, frame sayısı arttıkça sayfa yüklenme süresi de artacaktır. Çünkü browser görüntüyü sağlamak için tüm framelerdeki sayfaları yüklemek zorundadır. Yani üç frameli bir sayfa aslında üç ayrı sayfayı birleştiren bir sayfadır ve toplam dört sayfa eder, browser aynı anda dört sayfayı birden yüklemek zorunda kalır. Bu ise yüklenme süresini artıracaktır.

  Style Sheet kullanırken dikkatli olun

  Dinamik Html' nin bir nimeti olan Style Sheet, kullanırken dikkat etmelisiniz. Çünkü; ziyaretçinin browseri versiyon nedeniyle bu tekniği desteklemeyebilir. Ayrıca Explorer ve Netscape browserleri bu teknikte kullanılan bazı komut ve parametreleri farklı yorumlamaktadır. Hitap ettiğiniz ziyaretçi kitlesinin en az %90' ı bu tekniği destekleyen browser kullandığında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunu nereden öğrenebilirim diyorsanız, ya kendiniz asp, cgi gibi dillerle yazılmış programlar vasıtası ile bir istatistik oluşturmalısınız, yada bu hizmeti veren sitelerden yardım almalısınız.

  Gerekmedikçe ses kullanmayın

  Sayfanızda kullanacağınız ses dosyası, Türkiye'de zaten yetersiz olan bant genişliğinin çoğunu kullanacağından sayfanın geç yüklenmesine sebep olur. Ayrıca, ziyaretçi sizin seçtiğiniz müziği sevmeyebilir. Sayfama hoş geldiniz gibi cıngıllar ise hiç hoş karşılanmamaktadır. Fakat müzikle ilgili bir site hazırlıyorsanız örnek verme açısından kullanmanızda bir sakınca yoktur.

  Java Appleti kullanırken dikkatli olun

  Java appletleri sayfanızın geç yüklenmesine sebep olur. Ayrıca ziyaretçinin browseri java desteklemeyebilir. Gerekmedikçe java applet kullanmayın. Sadece görsel açıdan güzel diye kullanacağınız applet puan kazandırmaz, kaybettirir. Applet kullanırken aşırıya kaçmayın, her tarafında çeşitli appletler olan bir sayfa hiçte güzel görünmez.

  HTML kaynak kodunu kısa tutun

  Sayfa hazırlarken farkında olmadan kaynak kodu uzatabilir, karmaşık bir hale sokabilirsiniz. Bu ise hata yapma riskini artıracaktır. Mesela, tablo yaparken kullanacağınız FONT etiketini her hücrede tekrarlamak, kodu uzatmaktan başka bir işe yaramaz. Bunun yerine DHtml 'nin unsurlarından CSS (Cascading Style Sheet) kullanabilirsiniz.

  Meta etiketini kullanın

  Sitenizin arama motorlarında yer alması ve daha çok insana hitap etmesi için META etiketini kullanın. Güzel bir web sayfasında bulunması gereken komutlardan birisi de META etiketidir.

  Reklam pencerelerine dikkat edin

  Sponsor bulma kaygısı ile, sayfanıza girince açılan bir çok reklam penceresi ziyaretçi kaçırmanıza sebep olacağından, sponsorunuzdan faydalanma imkanınızı azaltacaktır. Bu ise hem sponsorunuzdan, hem de ziyaretçilerinizden olmanız demektir. Sponsorlarınıza link vermeniz daha akıllıca bir seçim olacaktır. Ama ziyaretçilerinizi kesinlikle sponsorunuzun sayfasına girmeye zorlamayın.

  Arka fon seçiminde dikkatli olun

  Arka fon kullanıyorsanız, fon olarak kullandığınız resimle, yazılarınızın rengi birbirine yakın olmamalıdır. Bu, ziyaretçinize eziyet yapmaktan başka bir şey değildir. Yazılar okunaklı ve sürekli olmalı, sade ve düzgün bir Türkçe ile yazılmalıdır.

  Font seçiminde dikkatli olun

  Yazılarınız için , ziyaretçinizin bilgisayarında da olan standart fontları seçiniz. Helvetica gibi fontların her bilgisayarda bulunmayabileceğini unutmayın, yada alternatif fontlar sunun.

  Örnek:

  <DIV id=vinyet style="COLOR: #ffffe0; FONT-FAMILY: Helvetica, Arial; FONT-SIZE: 180%; LETTER-SPACING: 2px; MARGIN-BOTTOM: 5px; MARGIN-RIGHT: 0px">

  Yukarıdaki örnekte; Browsere, Helvetica fontu yoksa Arial fontunu kullanması talimatı verilmektedir.

  Ziyaretçiyi kandırmayın

  Ziyaretçi çekebilmek için, sakın sitenizde olmayan şeyleri varmış gibi reklam etmeyin. Arama motorlarına ve toplistlere siteniz hakkında açıklama yaparken sadece hizmetini sunduğunuz şeyleri yazın. Sitenize gelen ziyaretçi aradığı konuyu bulamayınca kandırıldığını anlayacaktır. Çok güzel bir siteniz olsa dahi size puan kaybettirecektir.

  Sayfalarınızda frame yerine tablo kullanın

  Sayfalarınızda gerekmedikçe frame kullanmayın. Tablo kullanmak daha doğru bir seçimdir. Frame, görünüşte bir sayfa olmasına rağmen, (yukarıda açıkladığımız gibi) bir çok sayfadan meydana geldiğinden sayfa yüklenmesini geciktirecektir.

  Sayfalarınızın boyutu 100 Kbyte'ı geçmesin

  Sayfalarınızın boyutuna dikkat edin. Boyut büyüdükçe yüklenme süresi artacaktır. Oysa büyük bir sayfa yerine küçük bir kaç sayfa daha uygun olacaktır.

  Aynı cinsten konularınızı bir başlık altına toplayın

  Konularınız dağınık olmasın. Aynı türden konuları bir başlık altında toplamanız sitenizi düzene sokacak ve dağınık görünmesini engelleyecektir.

  Çok konu her zaman iyi değildir

  Siteniz bir çok konuda hizmet veriyor olması iyi olması anlamına gelmez. Diğer sitelerde de bulunan şeyleri tekrarlamak yerine daha farklı şeyler bulmaya özen gösterin, yada onlardan daha iyisini yapın.

  Hedef kitlenizi belirleyin

  Sitenizin sayfalarını hazırlamadan önce; hitap edeceğiniz hedef kitleyi belirleyip, sitenizi bu temeller üzerine kurmanızda büyük fayda vardır. Hiç bir amacı olamayan bir sitenin başarısı da fazla olmayacaktır. Benim de sitem var diyebilmek için kesinlikle site kurmayın. Bu tip sitelerin interneti çöplüğe çevirdiğini unutmayın.

  Linkleri kontrol edin

  Sayfalarınızda konu ile linkler vermeniz puan kazandırıcı bir harekettir. Fakat açılmayan, geçersiz linkler hiç bir işe yaramaz. Bu yüzden sayfanıza ekleyeceğiniz linkleri önce siz kontrol edin. Sitenizi Server'a gönderdikten sonra, ziyaretçi gibi sitenize girin ve bütün bağlantıları tıklayın. Bazı HTML editörleri, metin veya resim unsurlarına veya diğer sayfalara bağlantı (link) kurduğunuz zaman, HREF etiketinin karşısına bağlantının hedefini yazarken, bu unsurun bulunduğu sabit diskin ve dizinin adını da yazarlar: <A HREF= "c:\Web\yenisayfa.htm"> </A> gibi. Böyle bir bağlantıyı içeren sayfayı sitenize koyduğunuz zaman, Server'ın bulunduğu bilgisayarda sayfanız gerçekten C: diskinde ve Web dizininde ise, bazen mesele olmayabilir. Çoğunlukta ziyaretçiniz bir hata mesajı alacaktır. Sitenin durduğu dizin, Server açısından o sitenin kök dizinidir ve bütün diğer dizinler kök dizine göre göreli (relatif) olarak gösterilmelidir. Sayfanız, sitenizin içinde Web dizininde ise bu bağlantının doğru şekilde gösterilmesi şöyle sağlanır: <A HREF="./Web/ yenisayfa.htm"> </A>. Dikkat ederseniz, ters bölü işaretinin yerine düz bölü işareti kullanıyoruz.

  Sitenizi arama motorlarına kaydedin

  Sitenizi tanıtmadan, ziyaretçi beklemeyin. Günümüzde yaklaşık 900 milyon sayfa bulunan internette, sitenizden haberi olmayanların gelmesini beklemek hayalciliktir. Arama motorlarına, siteniz hakkında doğru bilgi ve anahtar kelimelerle kaydını yapınız. Ziyaretçi aradığı konuda karşısına çıkan listede sizin sitenizi de görecek ve bu yolla gelecektir. İnternette bir çok arama motoru mevcut olup en tanınmışları; Google, Yahoo, MSN ve Altavista'dır. Türkiye'de de bir çok arama motoru mevcuttur.

  Sitenizi Top List'lere kaydedin

  Özellikle kişisel siteler için Top Listler bulunmaz fırsattır. Top Liste üye olan sitelerin sahipleri ve sörf yapan kişiler, bu listeler vasıtası ile varlığınızdan haberdar olacaklardır. Bir kişi internette sitenize şu şekillerde ulaşabilir.

  1 - Arama motorlarında konu arayarak.
  2 - Top Listlerde sörf yaparak.
  3 - Diğer sitelerde bir konuda sizin sitenize link verilmişse.
  4 - Sitenizi daha önce gezmiş ve beğenmişse direkt olarak.
  5 - Bannerinizi diğer sitelerde görmüşse.

  Banner değişim gruplarına üye olun

  Yukarıda açıklanan 5. madde, banner değişim gruplarına üye olmanız halinde gerçekleşir. Bir çok yerli ve yabancı banner üyelik grupları vardır. Bunlar, sitenizde başkalarının bannerini ücretsiz yayınlamanız şartıyla, o sitelerde de sizin bannerinizin yayınlanması prensibi ile çalışırlar. Böylece ücretsiz bir reklam dayanışması ortaya çıkar. O sitelerde gezen ziyaretçi bannerinizi görerek sitenize gelebilir.

  E-maillerinizde adınızın altına sitenizin adını ve adresini de yazın

  İnternette vazgeçemediğimiz bir unsur olan e-maili, sitenizin reklamını yapmak için kullanabilirsiniz. E-maillerinizin altına adınızla birlikte, site adı ve adresini de yazarak, mail gönderdiğiniz kişilere sitenizi tanıtmış olursunuz. Bunu, (kullandığınız e-mail programının otomatik imza özelliği varsa) tekrar tekrar yazmadan kolayca halledebilirsiniz.

  İlginç ve yeni şeyler bulun

  Sitenizde diğerlerinde olmayan yeni hizmetler sunmanız ziyaretçilerinizin artmasında büyük rol oynar. Bir konuda ne kadar az site hizmet veriyorsa o sitelere talep daha fazla olacaktır. Ama aynı konuda binlerce hatta milyonlarca site hizmet sunuyorsa, ziyaretçi sayısı da bölünecek ve en tanınmış olan siteler pastanın büyük dilimini alacaktır.

  Tasarım ve içerik. Hangisi daha önemli?

  Tasarım ve içerik. Web sayfalarında ikisi de önemli olan unsurlardır. Tasarım ne kadar güzel olursa olsun, içeriği zayıf olan bir site hiç bir zaman başarılı olamaz. Oysa içeriği zengin olan bir site, tasarımı kötü de olsa başarılı olabilir. Tabiki en güzeli tasarımı da, içeriği de iyi olan bir site hazırlamaktır.
  >ixir< is offline Kurallara Aykırı Mesajı Bildir Alıntı Yaparak Cevapla  Forumdan Duyurular-gelismeler-güncellemeler

  < Sorun değil çözüm üretmek zamanıdır... > 2. #2
  Hayat Güzel Leon isimli üye tecrübe puanını kapatmıstır. Leon - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  1.079
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107374497

  Tanımlı

  Sayfanızda Mutlaka Bu 9 Öğe Bulunmalı
  1.Sayfanızın mutlaka bir ismi olmalı. Ahmet’in web sitesi Orhan’ın web sitesi gibi isimler dikkat çekmez .

  2.Sayfanızın ismi içeriği ile alakalı olmalı. Ahmet’in şiir sitesinde webmaster programları gören bir kullanıcının yüzünü düşünemiyorum.

  3.E-mail adresinizi ve varsa resminizi mutlaka sitenize koyun. Ziyaretçiler dürüst web sitelerini gezmekten hoşlanırlar.

  4.Bir e-mail listesi oluşturun. Ziyaretçileri bu listeye üye olması için teşvik edin. Sitenizdeki yenilikleri bu listedeki e-maillere yollayın. Böylece güncellenmiş sitenizden ziyaretçilerinizin haberi olmuş olacaktır.

  5.Ziyaretçi defteri sayfanızda kesinlikle bulunmalıdır. İnternet sayfası işine ciddi bir şekilde girdiğinizi ziyaretçilere kanıtlamalısınız.

  6. Bütün resimlerinin takılarının altına alt = parametresini kullanın ki ziyaretçi resimleri kapatsa bile nerde neyin olduğunu rahatlıkla anlasın.

  7.İç bölümdeki bütün sayfalarınızda kesinlikle ana sayfaya, geriye dönmek için link bulunsun.

  8.Sayfalarınızda internet kullanıcılarına yarayacak bilgiler verin. Eğer bir Hollywood yıldızı değilseniz web sayfanız fazla ilgi ve ziyaretçi çekmez.

  9.Hiçbir zaman laubali davranmayın. Sayfanızdaki metinlerde ziyaretçiye siz diye hitap edin. Unutmayın ziyaretçi sayfanızın ana öğesidir.  Forumdan Duyurular-gelismeler-güncellemeler

  < Sorun değil çözüm üretmek zamanıdır... > 3. #3
  Hayat Güzel Leon isimli üye tecrübe puanını kapatmıstır. Leon - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  1.079
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107374497

  Tanımlı

  Her Zaman Yapılan 10 Tasarım Hatası "Önemli"
  1. Siteyi planlamadan işe başlamak: Siteyi dizayn etmeye başlamadan önce oturup kalem kağıt ile yazıp çizmeli düşünmeli, eldeki materyallere göre sayfa yapısı sayfa sayısı ne olacak neleri içerecek kime hitap edecek baştan çok iyi hazırlanmalı.

  2. Kontak bilgilerini sayfaya koymamak: Mutlaka her sitede "temasa geçin" butonu olmalı her sayfanın altına basitçe emailinizi koyun. Eğer e-ticaret yapıyorsanız kontak bilgisi olmayan bir site kesinlikle bu işten vaz geçmeli. Kimse sizinle temasa geçmese bile insanlar size ulaşabileceklerini bilince daha rahat edeceklerdir. (Tabi burada mail adresi toplayıcılarına da dikkat etmek gerekir.)

  3. Kırık linkler: Sitenizi kendiniz test etmeyi unutmayın ziyaretçilerin sitenizde çalışmayan bozuk link görmesi iyi olmaz.

  4. Eskimiş bilgi: Bu çoğu web sitesinin sorunudur, eskimiş bilgileri güncellemek çoğu zaman tembel webmasterlara ağır gelir. Bu yüzden kaybedeceğimiz imajımız ileride kaybedeceğimiz paramız demektir.

  5. Çok fazla karışık yazı karakteri ve rengi: Sayfalarınızın tümünde aynı karakteri kullanmalısınız bir sayfada en çok 2 veya 3 ayrı karakter ve renk kullanın.

  6. Artık sayfalar: Tüm sayfalarınıza bir "anasayfa" linki koyun. örneğin biri sizin sitenizi bir arkadaşına önerdi, siteye giren kişi girdiği sayfadan anasayfanıza gelemiyorsa işiniz bitti demektir.

  7. Geri tuşunu iptal etmek: Bazı web siteleri, özellikle ***** siteler, tarayıcınızdaki geri tuşunu iptal ederek veya tıkladığınızda başka reklam siteleri açarak gereksiz çabalar içine giriyorlar fakat bunun ziyaretçilerinizi kızdırmaktan başka bir şeye yaramayacağını bilin.

  8. Yeni pencereler açmak: Bir zamanlar kullanıcı sitenizde bir linki tıkladığında içeriği yeni bir pencerede açmak modaydı fakat şu an bu sadece insanların canını sıkmak olur. Reklam açısından işe bakmak gerikirse sadece 1 tane reklam penceresi haklı görülebilir.

  9. Uzun yükleme süresi: Eğer siteniz bedava hizmet verilen yerlerin birindeyse bu mazur görülebilir. Fakat siteniz profesyonel bir hizmet alıyorsa sitenizin yavaş olması affedilmez. Bir de sitenizi çok büyük resim yüklemeyin ki ziyaretçi beklerken sıkılmasın, tabi beklerse.

  10. En son teknolojiyi kullanmak: Bazen insanı büyüler fakat bazen ziyaretçileri kaçıran bir sorundur, özellikle ziyaretçi sitenizi görüntülemek için bir program indirmek zorunda ise veya siteniz bir tarayıcıda görünüp diğerlerinde görünmüyorsa bu sizin için ölümcül olabilir.  Forumdan Duyurular-gelismeler-güncellemeler

  < Sorun değil çözüm üretmek zamanıdır... > 4. #4
  Hayat Güzel Leon isimli üye tecrübe puanını kapatmıstır. Leon - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  1.079
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107374497

  Tanımlı

  İyi Web Sayfalarının 09 Özelliği
  1.İyi bir web sayfasına girdiğiniz zaman sayfa ekrana çabuk gelir (ziyaretçiyi ekranda fazla bekletmez).

  2.Sayfanın içinde gereksiz resimlere, büyük fotoğraflara rastlamazsınız. Çok büyük boyutlu ve yüklenmesi uzun süren Animated gifler kullanılmamıştır.

  3.Eğer sayfa iyi tasarlanmışsa ziyaretçi sayfa resimlerini kapatarak bağlansa bile sayfadaki bütün bilgilere kolayca ulaşabilir.

  4.Eğer sayfada çerçeve kullanılmışsa,çerçeve hataları titizlikle ayıklanmıştır.

  5.İyi bir Web sayfasına bağlandığınızda daha ilk sayfadan sayfanın editörü, sahibi vb...ile ilgili bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz ve onlarla iletişim kurabilirsiniz.

  6.İyi bir Web sayfasının içinde sadece internette her yerde gördüğümüz bilgiler bulunmaz, sayfayı tasarlayan Webmaster sayfaya kendisinden bir şeyler katmıştır.

  7.Eğer sayfada linkler varsa, hiçbiri kırık değildir. Webmaster bu linkleri düzenli aralıklarla kontrol etmektedir.

  8.Eğer bu siteden başka bir siteye sizi yollayan link varsa bu link mutlaka ayrı bir sayfa açılır. Böylece geldiğiniz yeri kaybetmezsiniz.

  9.Sayfa mutlaka, ama mutlaka tablolar kullanarak tasarlanmıştır.  Forumdan Duyurular-gelismeler-güncellemeler

  < Sorun değil çözüm üretmek zamanıdır... >+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Tarihten Bazi Sirlar....
  By YAKAZA 25 in forum Ilginc Garip Enterasan Seyler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 04-13-2008, 04:23
 2. Acemi Webmasterlar İçin Bilgiler Burada...
  By deliqanli in forum Webmaster
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 03-24-2008, 20:27
 3. Webmasterlar için gerekli adresler
  By Safak in forum Webmaster
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-21-2007, 16:44
 4. Webmasterlar İçin İpuçları
  By Safak in forum Webmaster
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-17-2007, 18:27
 5. Bazi SÜrelerİn Etkİsİ
  By Mr. NuteLLa in forum Dualar, Ayetler, Hadisler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-14-2007, 23:11

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375