Yazarı,
Alıntı:
Mohd Fairuz
isimli biri.

Metinde, ben.., yaptım.. vs. adamın ağzından yazılı olduğu için o şekilde. Yoksa benim alakam yok, yanlış anlaşılma olmasın. : )

Ayrıca, metni okuduktan sonra, bunları zaten biliyordum vs. diyebilirsiniz, haklısınız. Çoğu bildiğiniz şeyler olabilir. Çünkü bizde 5/10 $ yapmak bile bayağı bir trafik gerektiriyor, onlar ise 100 günlük tekil ile çok daha fazlasını yapabiliyorlar. Adamın anlattığı yollar ile kazancını katlaması da buna bağlı zaten. Gene de herkes tarafından bilinmesi gereken şeyler olduğuna, 70/80 $ dan satılan e-booklarda bunlardan farklı bir şeyler yazmadığına emin olabilirsiniz.


İşte yazı:
Günümüzde , Google AdSense, webmasterlar için, sitelerinden para kazanma yollarından birisidir. (Hatta en iyisi.. )
AdSense kullanan siteler arttıkça, sitelerinizden en iyi sonucu elde edebilmeniz için, kodlarınıza hükmetmeniz, en iyi şekilde optimize etmeniz gerekmektedir.

Halen çoğu yayıncı, günde 5/10 $ gibi rakamları zorlukla yaparken, iyi düşünebilen bazı yayıncılar için de günde 100 / 300 $ gibi rakamları yapabilmek hiç de zor olmuyor.
Peki bu farkı oluşturan etmenler neler ? .. Onlar farklı düşünüyor.. Bilinen yollardan değil de, en zor yollardan gidip, en iyisini kazanıyorlar.

Şimdi size, günde 5/10$ lardan, kazancımı nasıl 6/7 kat arttırdığıma dair ipuçlarını paylaşacağım. ( Ben değil, yazıyı yazan paylaşıyor )

Bunlar 5 maddeden oluşuyor, eğer sizde bu yolların izini sürerseniz, kazancınızdaki farklılığı göreceksiniz.

İpuçları:
1- Siteniz için bir format tipini benimseyin. Gerekirse başka formatlardan da takviye yapın ancak, bir format kullanıp onu optimize ederseniz en iyi CTR değerlerine ulaşabilirsiniz. Hangi formattan mı bahsediyorum ? Tabii ki Large Rectangle (336x280). Neden mi bu format ? Çünkü bu format, sitenizde normal linkler gibi duruyor, ve kapladığı alan açısından + içeriğinize göre alakalı reklam çıktığında en iyi CTR değerlerini elde edebiliyorsunuz. Örn. http://www.markcarey.com/adsense/formats.jpg

2- Siteniz için elle yapılmış renk bileşimlerini kullanın. Sitenizin arkaplanına göre, reklamınızın arkaplanını ayarlayın. Ben genelde beyaz kullandığımdan, % 90 beyaz yapıyorum. Bu adım, reklamları içeriğinizin bir parçası gibi göstermek adına doğru bir seçim. ( Bu arada galip.com olayını hala yasak diye adlandıranlar yanılıyorlar, biraz araştırma sonucu bunu anlayabilirsiniz. )

3- AdSense kodunu, içeriğiniz ile sırıtmayacak şekilde en üste yerleştirin. İlk kullandığım zamanlar, sürekli sayfanın altına yerleştiriyordum kodları. Bir gün, üst kısımlarda, içerik ile birlikte sununca farkı anladım !

4- Genelde sitemin üst kısımlarında, sitemin içeriği ile alakalı linkler yayınlıyorum ve adsense kodlarını bunların en üstüne koyarak, en iyi sonucu elde ediyorum.

5- Sitemin text ve link renklerini, mause üzerine gelinceki değerleri aynı yapın. Adsense kodunu da aynı şekilde. Bu durum, en iyi CTR değerinizi almanıza yardımcı oluyor. Bunun yanında makalelerin arasına, yanında gösterilen AdSense de en iyi sonucu almanıza yardımcı olacaktır. Tracker yazılımları kullanarak, boş gösterim yapan, ortalama oranınıza ihanet eden sayfaları tespit edip, bu sayfalardan AdSende kodunu kaldırın.

Son olarak,
http://www.vaughns-1-pagers.com/inte...se-diagram.gif
Bakın, ufkunuzu genişletin. (: