+ Konu Cevapla
3 / 4 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
11 den 15´e kadar. Toplam 20 Sayfa bulundu

Frontpage Dersleri & Renk Kodları

 BİLGİSAYAR VE MSN DÜNYASI Katagorisinde ve  Webmaster Forumunda Bulunan  Frontpage Dersleri & Renk Kodları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #11
  Webmaster ? Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Misafir
  Mesajlar
  2.666
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  102182763

  Tanımlı

  Devam edelim..
  Sayfa Özellikleri
  . Arkaplan, başlık, metatagları .
  Sayfa özelliklerine aslında o kadar uzak değiliz. Arkaplan, başlık, metatagları... Tüm bunlar sayfanın özelliklerindendir.
  Dosyanıza sağ tıklayınız ve Page Properties (Sayfa Özellikleri)’ne tıklayınız.

  BAŞLIK (TITLE)
  Sayfanızın başlığında görünmesi doldurmanız gereken alan.
  TARGET (HEDEF)
  Sayfanızda çerçeve(frame) kullanıyorsanız, linklere tıklandığında linkin hangi çerçevede yükleneceğini buradan belirlersiniz. Linklerin hedeflerini ayarlamak için sağ tarafta bulunan icona tıklayınız.
  BACKGROUND SOUND
  Arkaplana ses eklemek için kullanılır. Browse (Gözat) diyerek müziğinizi seçin ve Tamam (Ok) ’a tıklayın. Forever müziğin sürekli dönmesini sağlayacaktır. İşareti kaldırdığınızda sol taraftaki kutucuğun aktif olduğunu görürsünüz. Oraya yazacağınız sayı kadar müziğiniz çalacaktır.

  Whole Frame: Eğer target frame’i Whole Page (_top) olarak ayarlarsanız linke tıklandığında çerçeve olsun olmasın tüm sayfa yüklenecektir.
  Same frame: Linki, linkin bulunduğu çerçeveye yükler
  New Window linkin yeni bir pencere açılarak yüklenmesini sağlar.
  Değişiklikleri yapın ve tamama tıklayın.
  Şimdi de background tab’ını inceleyelim.
  Background Picture: Arkaplana resim yerleştirmek içindir. Buna tıklayarak hemen altında aktif olacak kutucuğa yazacağınız resim adresi arkaplanın resimli olmasını sağlayacaktır. Hareketli gifler de koyabilirsiniz. Fakat kullanıcının gözünü yorduğundan tercih edilmemektedir.
  Watermark: Resim seçtiğinizde aktif olur. Resmin arkaplanda sabit kalmasını sağlar.

  Colors
  Background, arkaplanın rengini, Text yazı rengini belirlemenizi sağlar.
  Hyperlink bir linkin rengini, Visited Hyperlink önceden ziyaret edilmiş linkin rengini, Active Hyperlink o anda aktif olan linkin rengini belirler.

  ADVANCED
  Margins
  Margin(Sınır), sayfanın kenarlara ne kadar yakın olacağını belirler. Hepsini 0 yaparsanız sayfanın tüm kenarları, browserın kenarlarıyla bitişik olacaktır.

  CUSTOM
  Burası metatag bölümümüzdür. Gelişmiş kullanıcılar metataglar ile arama motorlarında yer edinirler.

  LANGUAGE
  Language(Dil) tabı sayfanızın varsayılan dilini seçmenizi sağlar.

  İstenilen Satıra Gitmek
  . Uzun kodlamalarda istediğiniz satıra bir anda gidin .
  Uzun kodlamalarla uğraşıyorsanız ve kodlarınızda bir hata çıktığında browserınız hatayı düzeltmeniz için size hata satır numarasını vermektedir. Frontpage 97/98 sürümlerinde kodlarınızı notepad’e kes / yapıştır yapıp aşağı doğru tek tek sayarak doğru satırı bulabilirdik.
  Frontpage 2000 ve 2002 sürümlerinde istediğimiz satıra kolaylıkla ulaşabiliyoruz.
  HTML tabta herhangi bir yere sağ tuş tıklayarak Go To Line’ı seçin. Gitmek istediğiniz satır numarasını yazarak Ok’e tıklayın.
  Flash (SWF) Import Etme
  . Sayfalarında flash animasyonun görüntülenmesi .
  Frontpage’te flash dosyası Import > Picture > Movie in Flash Player’ı tıklayıp karşınıza gelen menüden flash dosyasızı seçip Insert’e tıkladığınızda dosyanız sayfaya eklenecektir.
  Eğer öyle bir seçeneğiniz yoksa frontpage’te HTML bölümüne aşağıdaki kodu yapıştırarak sayfanızda swf uzantılı dosyaları görebilirsiniz.
  Kod:
  <OBJECT CLASSID="clsid27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000" WIDTH="100"
  HEIGHT="100" CODEBASE="
  http://active.macromedia.com/flash5/cabs/
  swflash.cab#version=5,0,0,0">
  <PARAM NAME="MOVIE" VALUE="moviename.swf">
  <PARAM NAME="PLAY" VALUE="true">
  <PARAM NAME="LOOP" VALUE="true">
  <PARAM NAME="QUALITY" VALUE="high">

  <EMBED src= "moviename">LOOP="true" QUALITY="high"
  PLUGINSPAGE="
  http://www.macromedia.com/shockwave/download/
  index.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash">
  </EMBED>

  </OBJECT>
  Kodu yapıştırın ve movie’nizin genişlik ve yüksekliğini ayarlayın. Sonrasında VALUE="moviename.swf’yi kendi swf uzantılı movie’nizin ismini yazın ve sonuna .swf koymayı unutmayın.
  Önizleme kısmına geçtiğinizde flash dosyanızı göreceksiniz.
  Link ve Resim Ekleme
  . Link ve resimlerle sayfalarınızı daha interaktif hale getirin .
  Linkler bir sayfayı başka bir sayfaya bağlamaya yarayan bir araçtır (üzerine gelince el işareti çıkan yazılar). Tanımda da gördüğünüz gibi linklerin oluşması için birden fazla sayfanın var olması gerekiyor. Örneğin: Anasayfamıza "Müzik" adlı yeni başlık atmak istiyoruz. Yani, anasayfa’da "Müzik" yazısını tıklayınca "Müzik"’le ilgili sayfaya gitmesini istiyoruz. "Müzik" sayfası olmadan anasayfada öyle bir başlığın olması bir anlam taşımıyor. Dolayısıyla link yapmak istediğimiz sayfayı önceden yapmamız gerekecektir.
  Anasayfanın herhangi bir yerine "Müzik" yazarak yazdığımız kelimeyi seçelim (mouse’la kelimenin başına gelerek sol tıklayıp sağa doğru sürükleyin veya "Tablo" yazısının ortasına gelerek 2 defa tıklayınız).

  "Müzik" yazısını seçtikten sonra FrontPage Editörü’nün üst kısmında yer alan Create or Edit Hyperlink komutuna tıklayarak karşımıza çıkan menüden bağlantıyı yapmak istediğimiz dosyayı (muzik.htm) seçiyoruz. Bu işlemi en üste yer alan "Insert" komutuna girdikten sonra Hyperlink özelliğini seçerek veya kısayol tuşu olan CTRL+K tuşuna basarak da gerçekleştirebilirsiniz. (Dikkat: Link koymanız için yazı mutlaka seçili olmalı

  FrontPage Editörü’nün üst kısmında yer alan "Create or Edit Hyperlink" komutuna tıklayarak aşağıdakii menü karşınıza gelecektir.

  Karşınıza soldaki menü gelince "Orneksayfa"’nın yerini belirleyiniz(1).Daha sonra tablo.htm dosyamızı bir kere tıklayınız(2). URL: kısmında linkimizi görebiliriz(3). "OK" dedikten sonra bağlantı yapılmış olacaktır.
  Yukarıda Look In(1) bölümü hangi klasörün içinde bulunduğumuzu göstermektedir.
  2 numaralı kısım ise "Orneksayfa" klasörünün altında yer alan dosyaları göstermektedir. Listeden muzik.htm dosyasını seçiyoruz.
  URL:3) kısmı ise link(bağlantı)’imizin uzantısını gösteriyor.
  Bu işlemlerden sonra "Preview" komutunu tıklayıp yapmış olduğunuz linki deneyebilirsiniz. "Müzik" yazısının üzerine gelince bir el işareti çıkacak ve tıklayınca da muzik.htm dosyası açılacaktır.
  *Link renklerini belirlemek için "Page Properties" komutuna tıkladıktan sonra karşınıza çıkan menünün üst kısmından "Background" komutunu seçiniz. Açılan pencerenin sağ alt kısmında üç başlık altında (Hyperlink) (Normal Link Rengi), Visited Hyperlink (Ziyaret Edilen Link Rengi), Active Hyperlink (Üzerine tıklandığında çıkancak olan renk) Link renkleri ayarlanabiliyor.
  Geçelim resim eklemeye ve ayarlarına. Internette kullanacağınız resimlerin uzantılarının "jpg" ve "gif" olmasına ve boyutlarının da çok olmamasına dikkat ediniz. Çünkü bağlantısı yavaş olan kullanıcılar için resimlerin açılması eğlenceden daha çok işkenceye dönüşüyor. Dolayısıyla sayfanıza resim koysanız bile mümkün olduğunca küçük olmasına dikkat ediniz. Daha büyük resme ulaşması için küçük resme tıklayarak görmesini sağlayabilirsiniz. O tamamiyle sizin yaratıcılığınıza bağlı birşey.
  Öncelikle Müzik.htm dosyamızı açalım(FrontaPage Editör’ün sol üst kısmından File ordanda Open). Açtığımız tablo.htm dosyasına daha önceden bir tablo eklemiştik isterseniz o tablomuzun içinde birde resim ekleyelim. Bunun için yine FrontaPage Editör’ün üst kısmında yer alan komutlardan birini kullanacağız. Ekleyeceğimiz resim "Orneksayfa"’mızın içinde ayi.gif adıyla kaydedilmiştir.

  "Insert Image" komutuna bastıktan sonra karşınıza bir menü gelecektir. Aynı işlemi en üste yer alan "Insert" komutundan "Image..." komutunu seçerek de yapabilirsiniz.

  "Insert Image"’i tıkladıktan sonra karşınıza sol taraftaki Link menüsüne benzer bir menü çıkacaktır. Orneksayfa’nın içinde yer alan ayi.gif dosyasını seçerek "OK" tuşuna basınız
  Yukarıda ki menü daha önceki Link eklerken kullandığımız menüye benzerdir. Look In: bölümü ulaşmak istediğimiz klasör (Orneksayfa), orta kısım klasörün içinde bulunduğu dosyalar, URL: bölümü ise seçtiğimiz resmin yerini göstermektedir. Tablomuza ekleyeceğimiz resim "Orneksayfa"’nın içinde ayi.gif. Resmi seçip "OK" tuşuna bastıktan sonra tablomuzun içinde bir ayıcık resminin eklenmiş olduğunu göreceksiniz.
  Resim ayarlarına gelince. Tüm resim ayarları resmin üzerine sağ tıklayınca çıkan "Image Properties" bölümünden yapılmaktadır. Şimdi "Image Properties" bölümünü daha yakından inceleyelim.
  Bu bölüme girdiğinizde karşınıza 3 başlıklı menü çıkacaktır. Başlıklar sırayla "General" ,"Video" ve "Appearance" diye sıralanmış. Fakat biz bu başlıklardan sadece 2 sini göreceğiz.İlk önce "General" başlığını inceleyelim.

  Resime sağ tıklayınca çıkan "Image Properties" menüsünün ilk görüntüsünün üst kısmı
  "Image Properties" menüsünün üst kısmını görmektesiniz. Bu bölüm resmin özelliklerini göstermektedir. Image Source bölümü resmin ismini ve nerede olduğunu gösteriyor. Type bölümünde ise resmin hangi formatta (jpg.veya gif.) olduğunu görebiliyoruz.

  General menüsünün alt kısmı
  Yukarıdada "General" menüsünün alt kısmını görmektesiniz. Bu bölümde bilmeniz gereken 2 şey var. Birincisi Text bölümündeki resmin adı(Bu bölüme yazdığınız isim, Browser’da ki gerçek görüntüde resmin üzerine gelince çıkan yazıdır. Yukarıdaki resmin üzerine gidince çıkan "Resim-7" yazısı gibi). İkincisi ise Default Hyperlink resmin link bağlantısını gösteren bölüm. Bu bölümdeki Browse komutuna tıklayarak resme link yapabilirsiniz(Resme link koyma yollarından bir tanesi bu). Linklere deyinmişken resme link koymanın 2. yolu ise resmi tıkladıktan sonra üsteki komutlardan "Create or Edit Hyperlink" komutunu seçerek bağlantıyı tanımlamaktır. Link koymada izlediğiniz yol normal bir yazıyla aynıdır. Ancak genelde herkesin karşılaştığı bir nokta var onuda birazdan "Image Properties" başlıklarından "Appearance" inceleyince göreceğiz. ayi.gif resmine link koyunca aldığı görüntüyü görmektesiniz.

  Bir resme link bağlantısı yapıldığında etrafında mavi border oluşmaktadır. Bundan kurtulmak için "Image Properties" başlıklarından "Appearance" kısmına bakınız.
  Gördüğünüz gibi ayi.gif (nasıl bir ayıysa bu ) resminin etrafı mavi çerçeveyle çevrilmiş. Bunu yok etmek için "Image Properties" menüsünden "Appearance" başlığını seçiyoruz. Karşınıza gelen menüyü resim üzerinde inceleyelim.

  "Appearance" bölümünün üst kısmında resimin sayfadaki yerleşimi, çerçeve kalınlığı , resim büyüklüğü gibi özellikler bulunmaktadır
  "Layout" kısmı resmimizin saydadaki konumunu ve çerçeve kalınlığını belirler. "Alignment" bölümünden resmin sayfada ortada, sola veya sağa dayalı mı olduğunu belirleyebiliyorsunuz. "Border Thickness" bölümü bizim mavi çerçevemizin kalınlığını belirtiyor. Bu kısma 0 yazarsak mavi çerçeveden kurtulmuş oluruz. "Size" kısmı ise resmimizin boyutlarını göstermektedir. Kendiniz istediğiniz boyutu ayarlayabilirsiniz.
  Explorer’da Önizleme
  . Ne yaptığınızı görün .
  File > Preview in Browser seçeneği sizin oluşturduğunuz sayfanın sanki bir web sayfasında geziniyormuşsunuz gibi Internet Explorer’da görüntülenmesini sağlar.
  Satır Atlamak
  . Bir satır boşluk .
  HTML derslerinde gördüğünüz satır atlama kodu
  Kod :
  <br>
  Insert / Break seçeneğindedir.
  Yatay Çizgi Oluşturmak
  . Sayfada bir çizgi .
  HTML derslerinde gördüğünüz çizgi ekleme
  Kod:
  <hr>
  Insert / Horizontal Line seçeneğindedir. Daha sonra çizgiye çift tıklayarak çizgi üzerinde ayarlar yapabilirsiniz.
  Son Güncelleme Tarihi
  . Güncellediğiniz zamanı ziyaretçilerle paylaşın .
  Insert / Date and Time seçeneği sayfanız üzerinde son oynama yaptığınız tarihi otomatik olarak ziyaretçilere yansıtır.
  Kayan Yazı
  . Soldan sağa, sağdan sola kayan yazılar oluşturalım .
  Bazı sitelerde görmüşsünüzdür. Bir yerden bir yere kayan bir yazı vardır. Bunu Insert / Component / Marquee’yi tıklayarak yapıyoruz. Açılan pencerede;
  Text bölümüne kayacak yazıyı yazıyoruz.
  Direction: Yazının nereye kayacağı. (Sağa = Right ; Sola = Left)
  Speed: Yazının kayış hızıdır.
  Continuously: Aktif durumda ise yazı sürekli olarak kayacaktır. Fakat pasif ise altına yazının kaç kere kayacağını belirtiniz.

  Sayfaya Başka bir Sayfa Eklemek
  . Sayfa içinde sayfa olsun .
  Insert / Component / Include File seçeneğini tıkladığınızda size sayfaya hangi sayfayı eklemek istediğinizi soracaktır. Kendi klasörlerinizden sayfa alacak iseniz sadece *.htm veya *.html uzantılı dosyaları kabul eder. Ayrıca http:// ile başlayan siteleride kabul edebilir

 2. #12
  Webmaster ? Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Misafir
  Mesajlar
  2.666
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  102182763

  Tanımlı

  Frontpage de kaldığımız yerden devam..
  DHTML Oluşturmak
  . Basit tasarımlardan biraz uzaklaşalım .
  Format / Dynamic HTML Effect’i seçin. Mesela bir yazı seçin. Mouse over’a gelin. Yanda açılan kutuda seçin birini ve diğerinde Font seçeneğini seçtikten sonra gelen pencerede yazı tipi, rengi vs.. ayarlarıyla oynayıp tamama tıklayın. Preview’e gelin ve o yazının üzerine mouse’u götürün. Yazı değişecektir. Bunlar gibi şeyler yapabilirsiniz.
  Bir örnek daha vereyim. Page Load (Sayfa Yüklendiğinde) seçeneğinde yanda aktif olan kutuda ne şekilde efekt ile sayfanın yükleneceğini ve diğer aktif açılan kutuda ise bu efektlerin nereden geleceğini (soldan, sağdan vs..) ayarlayabilirsiniz.
  MPG Film Dosyası Eklemek
  . Sayfanızda video izletin .
  Bunun için Insert / Picture / Video seçeneğini tıkladıktan sonra filmin bulunduğu dizine gidip filmi seçerek Tamam a tıklayın.
  Frameli Sayfalar
  . Sabit kalan sol menü ya da üst menünün iframe olarak yapımı .
  Belki çoğu yerde görmüşünüz..Sol tarfta bır çok başlık..tıklıyorsun sadece sağ taraf değişiyor sol taraf sabit kalıyor..Kabaca bu olaya Frame denir...Türkçeye çevirecek olursak "çerçeve" diyebiliriz.
  FrontPage, Frame konusunda çok güzel bir program çünkü size varolan bir çok Frame taslakları sunuyor..
  Editörü açtıktan sonra..
  File dan New seçeneğini seçiyoruz..

  Karşımıza yandaki görüntü gelecektir..Üst taraftaki başlıklardan Frame seçenegini seçiyoruz..Görmüş olduğunuz liste değişik Frame taslakları..Açmadan üzerinde gezerseniz sag tarfta önizlemede hangi tür frame taslakları olduğunu görürsünüz..Bizim üzerinde çalışacağımız örnek "Contents"

  Devam edelim..Yukarıdaki menüden Contents başlığını seçip OK diyoruz..Karşımıza ikiye bölünmüş bir sayfa çıkıyor.Set Initial Page, New Page ve Help başlıkları yer alıyor sayfada.New Page, yani sayfa yapmak için kullanılıyor..Bizim daha önceden sayfalarımız varsa ve bunları çağırmak istiyorsak Set Initial Page’i kullanacağız..


  Önemli

  Frame lerle ilgili her türlü ayarları Frame e sağ tıkladıktan sonra karşınıza çıkan Frame Properties kısmından yapıyorsunuz..Ne gibi ayarlar..

  Sağ ve ust taraftan boşluklar..

  Scroll Barın (Navigatin barın) çıkıp çıkmaması..

  Framin genişliği..

  Ayrıca Frame deki table kalınlıgınıda Frame Properties kısmına girdikten sonra "Frames Pages" menusunden yapabilirsiniz.. Framein kalınlığı..sağ ve üst "margin" leridi vs. vs..

  Resim Üzerine Link Ekleme
  . MapLink olarakta tabir edilmektedir .
  Bazen bir resim üzerinde birden fazla link eklememiz gerekebilir. Bu durumlarda FrontPage’in en altında yer alan komutları kullanacağız. Birden fazla link ne zaman gerekebilir. Diyelimki resminiz üzerinde "Anasayfa" , "Resimler" "Bilgi" gibi şıklar var ve herbir şık farklı bir sayfaya bağlanması gerekiyor.
  Aynı zamanda resim üzerine yazı yazma, resmi istediğiniz açıda döndürme, ışıklandırma gibi başka değişiklikler de yapmanız mümkün. Komutları daha yakından inceleyelim.

  Yukarıdaki komutlar FrontPage Editör de ancak bir resmin üzerine geldiğinizde çıkacaktır. İlk komut ok işareti resmi sadece seçmeye yarayan tuştur. İkinci, üçüncü ve dördüncü tuşlar resme link eklemeyle ilgilidir. Tuşlar, seçeceğimiz alanlara göre değişir. Kare ve dikdörtken şeklindeki yerler için ikinci tuşu, daire şeklindeki alanları için üçüncü tuşu ve sadece belli bölgelere link koymak için de üçüncü tuşu kullanıyoruz.

  Bu üç tuşun kullanım şekli aynıdır. Link koymak istediğimiz alanı seçtiğimizde otomatikman karşımıza "Create Hyperlink" menüsü açılacaktır. Bu menüden bağlantı yapmak istediğimiz dosyayı tanımlıyoruz.

  Resim üzerine yazı yazmak için komutlardan "A" harfini seçiyoruz ve yazmak istediğimiz metni resim üzerine yazıyoruz. *Tüm bu işlemleri yapmadan önce resmi bir defa tıklayarak seçmeniz gerekiyor.

  Resmi değişik açılarda döndürme, resmin parlaklığını ayarlama, belli kısmını kesme, çerçeve kalınlığını ayarlama gibi komutlar yukarıdaki şekil’de yer alan diğer komutlardandır..

  Mail Link
  . Linkinize mail uzantısı ekleyin .
  Bu dersimizde ziyaretçilerin bize email atmalarını sağlayan e-mail linkini öğreneceğiz. Yani e-mail atması için yapılan herhangi bir linke tıkladığımızda "Outlook" veya herhangi bir email atma programının otomatik olarak açılmasını sağlayan bağlantı. Bunun için yine anasayfamız üzerindeki bağlantıyı inceleyelim.
  Sizin yapmanız gereken E-mail yazısını seçtikten sonra üsteki menüden "Create or Edit Hyperlink" komutuna tıklamak veya CTRL+K tuşuna basmaktır. Karşınıza daha önceden tanıdığınız menü açılacaktır , "Edit Hyperlink" menüsü


  Resim-1 deki görüntü Edit Hyperlink menüsünün alt kısmında yer alıyor. E-mail adresinizi tanımlamanız için URL kısmına mailto: yazısından sonra kendi email adresinizi yazmanız veya kırmızı daire içine alınmış butona(mail) tıklamanız gerekecektir. Butona tıklayınca karşınıza aşağıdaki görüntü gelecektir. Bu menüye kendi email adresinizi yazıp "OK" tuşuna basınız..

  CW.Pr1nc3@k.st yazılı kısma kendi email adresinizi yazınız ve "OK" tuşuna basınız.

  "OK" tuşuna bastıktan sonra URL kısmında sizin email adresinizin yazıldığını göreceksiniz. Bu işlemi resimler üzerinde de yapabilirsiniz. Örneğin: "Send E-mail" yazılı anımasyonlara aynı şekilde email adresinizi ekleyebilirsiniz.

  Tablo Ekleme
  . Sayfanıza tablo ekleyerek daha düzenli sayfalar elde edebilirsiniz .
  Web tasarımında tablo ve cell’ler genellikle resim,yazı türü şeylerin sayfada sabitlenmesine yarıyor. Yani, diyelim ki boş ve tablosuz bir sayfaya bir resim eklediniz ve surf yaptığınız pencereleri küçültme gereği duydunuz. Bu durumda resim ve yazılarda sağa veya sola kaymalar olacaktır ve sayfa bütünlüğü bozulacaktır. Bunu önlemek için sayfanıza tablo ve cell’ler eklemeniz gerekiyor. Aslında Tablo ve Cell hemen hemen aynı şeylerdir. Tablo birkaç hücreyi içinde bulunduran ve içerisine resim,yazı ve form yerleştirilebilen bir şablondur. Cell (hücre) ise tablo içinde yer alan ve tablonun bir parçası olarak tanımlanabilir. Şimdi Tablo ve Cell’lerin nasıl eklendiğini ve özelliklerinin ne olduğunu inceleyelim.

  Custom Background" kısmında tablonuza bir zemin rengi seçebilir veya zemin için bir resim ekleyebilirsiniz. Yukardaki tablonun bu şelikde olması için "Background Color" kısmından Navy(koyu mavi) "Custom Colors" kısmının "Border" seçeneğinden ise Red(kırmızı) renkleri seçiyoruz. Tablo ve Cell’lerin zemin renklerini bir sonraki derste daha detaylı ele alacağız.
  Gelelim "Cell Properties" bölümüne yani Hücre özelliklerine. Yaptığımız tabloyu biraz aşağıya doğru uzatalım.(Mouse’la tablonun alt kenarına gelince tabloyu genişletebileceğinizi belirten bir işaret çıkacaktır. Mouse’un sol tuşuyla tablonun alt kenarından tutup aşağıya doğru çekiniz).

  Bu işlemi yaptıktan sonra karşınızda genişçe bir tablo olacaktır. Ancak yazı yazmak istediğinizde yazılar ortadan başlayacaktır. Siz yazıların en üsten başlamasını veya sağa,sola dayalı olarak yazılmasınız istiyorsanız "Cell Properties" ,kısmına girmeniz gerekecektir. Tablomuzu sağ tıklayalım ve kaşımıza çıkan menüden "Cell Properties" komutunu seçelim. Kaşımıza çıkan menü "Table Properties" menüsüne çok benzer bir menü. Farklı olan taraflarını inceleyelim. Sol üst kısmında yer alan ve hücre içindeki yazıların konumunu belirleyen ayarları görmektesiniz.


  Cell Properties tablosunun sol üst kısmında Layout başlığı altında yer alan özellikler, tablo içindeki yazıların konumlarını belirler
  Horizontal Alignment", hücre veya tablo içindeki yazıların sola, sağa yoksa ortada mı olacağını belirler. "Vertical Alignment" ise hücre veya tablo içindeki yazıların üstte, ortada yoksa aşağıda mı olacağını belirler.
  Bunun dışında, çok kullanacağınız komutlardan bir tanesi de "FrontPage Editör’ün en üstünde yer alan Table"’dır. "Table" komutunun içinde yer alan özellikleri kullanarak; iki hücreyi birleştirme veya ayırma, gereksiz hücreyi silme, hücre ekleme, kolon veya satır ekleme gibi işlemleri yapabilirsiniz..

  Zemin Ekleme
  . Zemin değişiklikleri .

  Yazının herhangi bir yerinde mouse’a sağ tıklayınız ve çıkan tablodan "Cell Properties" komutunu seçiniz.

  Custom Background da, ister bir resim veya bir renk seçerek Cell(Hücre)’lerin zeminleri değiştirilebiliyor. Yapmanız gereken "Background Color" kısmına tıklayarak herhangi bir renk seçmek.

  Unutmayın : İç içe olan hücrelerde farklı renklere sahip olabilirler..


  Tüm sayfanın zemin rengini değiştirmek için yapmamız gereken Page Properties’i seçmektir.(Sayfanın herhangi bir yeride mouse’a sağ tıklayıp Page Properties komutunu seçiniz). Karşınıza gelen tablodan "Background" başlığına tıklayınız

  "Background" bölümünün hemen üst kısmında "Specify Background and Color" başlığı yer alır. Burdan zemine ister resim isterse renk seçebilirsiniz..

  Yazı Ayarları
  Yazı ayarlarını yine FrontPage Editörünün üst kısmında yer alan komutlarla yapıyoruz.Tüm fontlar, paragraftaki yeri, büyüklüğü ve diğer özellikleri bu menüden ayarlanmaktadır.

  Soldan sağa gidecek olursak;
  "Normal" yazılı yer: Paragraf özelliğini belirler.(Çok fazla kullanılmıyor)
  Verdana- Yazdığınız fontu gösterir. Örneğin: okuduğunuz yazıların fontu "Verdana" dır. Çıkan listeden istediğiniz fontu seçebilirsiniz
  A A - Yazı fontlarının büyüklük küçüklük ayarları. Yazıyı büyütmek için büyük A’ya küçültmek için ise küçük A’ya basacaksınız.(Büyüyecek veya küçülecek yazının seçili olması gereklidir.)
  B-I-U - Yazı fontlarının özelliklerini belirler B-kalın yazdırır, ı-İtalik yazdırır, U-altı çizili yazdırır.
  Ve diğerleri: (Renk Butonu) font rengini belirler. Rengini değiştirmek istediğiniz kelimeyi veya yazıyı seçtikten (mouse’u sol tıklayıp sağa doğru sürükleme) sonra Renk Butonu’na tıklayın. Karşınıza tablo içinde bir çok renk çıkacaktır. İstediğiniz rengi seçtikten sonra "Tamam" tuşuna basınız.
  Renk Butonu’nun hemen yanında yer alan 3 buton ise yazının sayfa içindeki yerini belirler. (sol, orta, sağ)
  Numaralı buton paragrafları numaralandırmaya, noktalı buton paragrafa bullet koymaya yarıyor. En sağda yer alan iki buton ise paragrafı tümüyle içeri veya dışarı almak için kullanılıyor.
  Yukardaki özellikler dışında yazıya sağ tıkladığınızda karşınıza çıkan menüden "Font Properties" seçeneğini seçerseniz,anlattığımız özelliklerin benzerleriyle karşılaşacaksınız. Ayrıca önizleme şansınız olacaktır..

 3. #13
  Webmaster ? Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir Baktabul'un Çılgını Misafir - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Oct 2006
  Bulunduğu Yer
  Misafir
  Mesajlar
  2.666
  Blog Yazıları
  3
  Tecrübe Puanı
  102182763

  Tanımlı 4. #14
  Isınan Üye SeWiLiYoRuM Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  14
  Tecrübe Puanı
  220

  Tanımlı Ce: Frontpage Dersleri & Renk Kodları

  _.---.( ..--._)
  (_.' `''-.'` `'.
  / / \_)
  (_| _,.-'""'-,-'""'-.,_ |
  \ /.--' '--.\ /_)
  ,__\ ) (_(_( )_)_) ) /__,
  \ (_, ( o) ( o) / /
  `-` '-' c '-' `-'-`
  (O\ (O)
  '-.....__w__.....-'
  .-' '-.
  / , .--. .--._ \
  / / ( \/ )`\ \
  / / \ \ / \ \
  \ \ \ | ( / /
  `\ `. \/ \ /\\/
  `.//.' '-; |
  |/ \/
  / \
  ,_/ _,--,_ __,--,_ \_,
  `--' \ ``| / '--'
  `. |===/
  > | |
  / | |
  | | |
  | Y /
  \ / /
  | /| /
  jgs / / / |
  /=/ |=/
  `"` `"`

 5. #15
  yabanci ibuzdag Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Frontpage Dersleri & Renk Kodları

  cok işime yaradı çok teşekkürler

+ Konu Cevapla
3 / 4 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Renk Renk Top Yapımı ResimLi - Renk Renk TopLar - El Becerileri
  By eJhem in forum Yaratıcı Şeyler ve Diğerleri
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 10-14-2009, 17:32
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-08-2009, 17:51
 3. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07-19-2009, 14:09
 4. Renk Nedir? Renk tanımı - Renk hakkında bilgi
  By Mr. NuteLLa in forum Nedir
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12-02-2007, 19:24
 5. FrontPage yardım
  By x76 in forum Webmaster
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-07-2007, 17:10

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375