+ Konu Cevapla
2 / 4 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
6 den 10´e kadar. Toplam 17 Sayfa bulundu

Windows XP Ders Notları

 Bilgisayar Güvenliği. Katagorisinde ve  Windows işletim sistemleri Forumunda Bulunan  Windows XP Ders Notları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #6
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Ce: Windows XP Ders Notları

  BİLGİSAYARIN GÜVENLİĞİNİ BELİRLEME

  Ntfs ile güvenlik haklarını belirleme.

  NTFS'nin FAT32'ye göre sağladığı bir çok avantajı vardır. Diski daha verimli kullanır. En önemlisi de her bir disk dizin ve dosya için kullanıcı bazında kısıtlamalar getirmenize olanak sağlar.

  W2k ve XP'de öne çıkan güvenlik kavramı ancak NTFS kullanıldığı zaman gerçek manasına ulaşır.

  FAT32 ile formatlanmış bir diskte işletim sistemi ister W2k ister XP olsun windows'a login olan her kullanıcı tüm disklere dosyalara dizinlere erişim hakkı kazanır. İstediğini siler kopyalar vs. Eğer windows'u açamıyorsa(kullanıcı adı/şifresi yoksa) bir sistem başlangıç disketini takıp bilgisayarı onunla açar ve yine C: sürücüsüne ve diğer tüm sürücülere istediği gibi müdahale edebilir.

  Sonuç itibariyle eğer bu işletim sistemleriyle güvenli bir ortam oluşturmak istiyorsak dosya sistemimiz NTFS olacak.

  Windows XP Professional bir paylaşım yaptığınızda ağ üzerinden kimlerin bu paylaşıma erişebileceğini kullanıcı bazında kısıtlamanıza izin veriyor. Bununla beraber XP Pro'nun sunduğu bir diğer güvenlik önlemi ise NTFS dosya sisteminin sunduğu disk dizin ve dosya bazında sınırlamalar getirebilme özelliğidir.

  NTFS olarak formatlanmış bir diskte herbir dizin ve dosyanın hem yerel kullanıcılar hem de ağ üzerinden gelen kullanıcılar için geçerli bir güvenlik listesi vardır. Bu listede Administrator kullanıcısı veya Administrators grubu üyesi olan tüm kullanıcılar tüm haklara (dosyaları görme değiştirme silme yeni dosya oluşturma varolan dosyayı değiştirme dizin içeriğini görme vb.) sahipken normal kullanıcılar tehlike arzetmeyen bazı haklara(okuma dizin içeriğini görme gibi silme yok mesela) sahip olurlar.

  Ancak her kullanıcı kendine ait dosyalar ve dizinler üzerinde tüm haklara sahiptir. Normal bir kullanıcı ile login olursanız diskin ana dizininde hiç bir değişiklik yapamadığınızı görürsünüz(yeni bir dosya oluşturamaz windows dizinini silemezsiniz deneyin görün. Ancak My documents içinde kendinize ait dizin altında tüm haklara sahipsinizdir.

  Administrator kullanıcısı tüm dizin ve dosyalar üzerinde istediği kullanıcıya istediği hakkı verip alabilir.

  Şimdi bunu inceleyelim.


  FAT veya FAT32 olarak bölümlenmiş disklerde bu özellik mevcut değil.


  NTFS olarak bölümlenmiş ve formatlanmış bir diskte ise Security tabının olduğunu görüyoruz. Buradan erişim kısıtlamaları yapacağız ancak NTFS ile ayrıca yapabilecekleriniz sadece bununla da sınırlı değil:
  • disk / dosya sıkıştırma
  • kullanıcıların disk üzerinde kullanabileceği alanı sınırlama (disk Quota)
  özellikleride NTFS ile geliyor.

  Şimdi disk özelliklerinden Security tabına geçtik.
  Group or user names
  Bu alanda bu disk üzerinde çeşitli haklara sahip kullanıcıların listesini görüyoruz.
  Bir kullanıcının üstüne tıklarsak alttaki kutuda o kullanıcının bu disk üzerinde sahip olduğu hakları görüyoruz. Örneğin yanda da gördüğünüz gibi Administrator kullanıcısı tüm haklara sahip.

  Diğer grupların kullanıcıları (Users grubu gibi) sadece bazı haklara sahipler.
  Dosyaları okuyabilir ve çalıştırabilirler ama yeni bir dosya oluşturamaz varolan bir dosyayı açıp->değiştirip->kaydemezler ve dosyaları/dizinleri silemezler.
  Şu anda biz bu diskin özelliklerine bakıyoruz. Burada verilen(allow) veya alınan(deny) haklar bu disk içindeki tüm dizin ve dosyalar içinde geçerli olur. Çünkü bu bir dosya veya dizin içinde bulunduğu dizinin ve en üstte diskin security ayarlarını miras alır.


  Administrator haricindeki hiçbir kullanıcının bu disk üzerinde hiçbir hakkı olmasın ama sadece Johannes isimli kullanıcıya bazı haklar vermek istiyorum dersek Users grubunun haklarını kaldırıyoruz yani Allow'ları siliyoruz (Deny yapmıyoruz ama çünkü Deny yaparsak Johannes'e hak vermemizi önler.)
  Sonra Johannes kullanıcısının bazı haklara sahip olmasını istediğim dizinin üstüne sağ tıklayıp>Properties ve Security tabına geçiyorum.
  ADD düğmesine tıklıyorum.
  Kullanıcı listesine kolayca erişmek için önce Advanced'e basıyorum.
  Sonra Find Now ile tüm kullanıcıları bulmasını sağladım.
  Burdan Johannes'i seçiyorum.
  Unutmayın bu dizine ağ üzerinden bu makinanın Administrator'u veya Johannes kullanıcısı olarak(şifreleriyle beraber) login olmadığım bir makinadan da erişemem.
  Yani NTFS güvenlik kısıtları ağ üzerinden gelen kullanıcılar içinde geçerli.  bana şaşkın bakıyorlar, onları da anlıyorum...
 2. #7
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Ce: Windows XP Ders Notları

  Güvenlik ilkesi ile güvenlik sağlama
  Denetim masası-yönetimsel araçlar-yerel güvenlik ilkesi yerel ilkeler bölümünde güvenlik ilkesini seçerek burda kullanıcıların haklarını kısıtlayabiliriz.
  Hep haklardan bahsediyoruz mesela Administrator olan her hakka sahiptir diyoruz peki nedir bu haklar? Load and unload device drivers yani donanım sürücülerini yüklemek ve kaldırmak bir haktır mesela. Change the system time bilgisayarın saat ayarını değiştirme bir haktır. Daha bunun gibi bir çok haklar vardır. Ve bu haklar Control Panel>Administrative Tools>Local Security Policy içinde teker teker tanımlıdır. Burda aynı zamanda bu hakka hangi kullanıcının veya kullanıcı grubunun sahip olacağı da tanımlıdır. Örneğin Load and unload device drivers hakkı ilk başta sadece Administrators grubuna verilmiştir. O zaman biz bir kullanıcı yaratıp onu Administrator grubu üyesi yaparsak bu hakka sahip olmuş olur.
  Şimdi bu Local Security'ye bir bakalım
  Administrative Tools


  Local Security Policy

  Soldan Security Settings>Local Policies>User Rights Assignment

  Sağ taraftan bir hakkın üzerine çift tıklarsak bu hakka sahip kullanıcıları ve kullanıcı gruplarını görürüz.
  Bu hakkı başka bir kullanıcı veya gruba daha vermek için
  Add User or Group. a tıklayalım.

  Advanced
  Find Now ile tüm kullanıcı ve grupların listesi gelir. İstediğimizi seçeriz.


  Local Security>Account Policies ile password'ler le ilgili bazı güvenlik ayarları yapılabilir.
  Örneğin ilk başta kullanıcılar 42 günde bir şifrelerini değiştirmek zorundadır(User Manager'de kullanıcı ayarlarında password için "never expire" seçilmemişse).


  Maximun password age adı altında tanımlanan bu özelliği değiştirmek için üzerine çift tıklayalım.

  999'a kadar gün sayısını arttırabiliriz.


  0 yaparsak da hiç bir kullanıcının şifresi hiçbir zaman zaman aşımına uğramaz.


  Aynı bölümde şifre belli sayıda üst üste yanlış girilirse kullanıcı hesabının kitlenmesi gibi işlemler de yapılabilir.  Grup ilkesi ile güvenlik sağlama
  Başlat-çalıştır gpedit.msc yazarak grup ilkesine girelim. Kullanıcı yapılandırması bölümünde yönetim şablonlarını seçelim. Burda hakları belirleyelim.

  Bunun dışında kullanıcı oluştururken sınırlı kullanıcı hakları atayarak bu işlemleri yapabiliriz.
  Tabi bu hakları yukardaki işlemleri kullanarak dahada kısıtlı hale getirebiliriz.
  Computer Management ile kullanıcı ve güvenlik ayarları

  Windows XP Professional'ın sunduğu tüm ayarlara ulaşmak için ise: Control-panel>Administrative Tools  Kullanıcı ayarları Computer Management'ın bir bölümü olduğu için onu açıyoruz.
  Soldan System Tools>Local Users and Groups>Users :  Bir kullanıcı isminin üstüne çift tıklarsanız özelliklerine ulaşırsınız.
  Tab: General

  XP'nin
  policy ayarlarında varsayılan olarak her kullanıcı 42 günde bir şifresini değiştirmek zorundadır.
  Password never expires seçilirse bu özellik bu kullanıcıyı etkilemez.
  User Cannot change Password seçili ise kullanıcı kendi şifresini değiştiremez.
  Account Disabled seçilirse kullanıcı adını silmeden kullanım dışı bırakmış oluruz.

  tab: Profile
  Bu ekranda kullanıcı her login olduğunda çalışacak bir login script tanımlayabilirsiniz.  tab : Member of
  Bu bölümde kullanıcının dahil olduğu grupları ayarlarız.
  Her bir kullanıcıya ayrı ayrı hak tanımlamarı yapmak yerine kullanıcı grupları oluşturur bu gruplara istediğimiz hakları verir ve aynı haklara sahip olacak kullanıcıları bu grupların üyesi yaparız.
  XP ilk yüklendiğinde her birisi değişik haklara sahip önceden tanımlı bazı gruplar kendiliğinden oluşur.
  Bir kullanıcı birden fazla gruba üye olabilir. Üye olduğu grupların haklarının birleşim kümesi kullanıcı için geçerlidir.
  Tüm kullanıcılar oluşturulur oluşturulmaz Everyone grubunun üyesidir. Ancak bu grup bu ekranda gözükmez.
  Add ile bu kullanıcıyı başka grupların üyesi yapabilirsiniz.
  Şimdi buna bir bakalım.


  Add
  Gelen ekranda grup ismini girip ok diyebilirsiniz.
  Eğer grupları listelemek istiyorsanız Advanced.

  Çok büyük bir ağda aradığınız grup ismini diğerlerinden ayırmak için bazı kriterler yazarak aratırsanız kolaylık olur.
  Ancak şu an bizim makinamızda o kadar fazla grup tanımlı olmadığı için biz sadece Find Now diyoruz ve tüm gruplar listeleniyor.  İstediğimiz grup ismine çift tıklayınca kullancı grubunun bilgisayar ismini de içeren tam ismi karşımıza geldi.
  OK

  Kullanıc şu anda iki grubun birden üyesi. Böylece bu iki grubun haklarına da sahip.


  Windows XP Professional kurulduğunda önceden tanımlı bazı grupları kendisi oluşturuyor:
  Sizde ek gruplar oluşturabilir ve policy'ler ile bu gruplara haklar verebilirsiniz.
  Şifreyi sıfırlamak

  Computer Management içinden kullanıcının şifresini sıfırlayabilirsiniz ancak önemli bir nokta var.
  Şimdi bir kullanıcının üzerine sağ tıklayıp Set Password diyelim.
  Ancak bu özellik kullanıcı şifresini unuttuğu durumlar için yapılmış bu yolla şifre değiştirmek tavsiye edilmeyen bir durum.


  Bir uyarı ekranı çıkıyor.
  "Şifrenin sıfırlanması geri döndürülemez veri kayıplarına yol açabilir. Güvenlik nedeniyle Windows şifre sırıflandığında bu kullanıcının önceden oluşturduğu bazı bilgilere erişime izin vermeyecektir. Bu özelliği sadece kullanıcı şifresini unutmuşsa ve şifresiyle koruduğu dosyalar yoksa kullanın. Eğer şu anki şifrenizi biliyorsanız Control Panel>User accounts içinden şifrenizi değiştirebilirsiniz."
  Help ile detaylı bilgi alırsak:

  Eğer kullanının şifresi yoksa veya varolan şifre biliniyorsa şifreyi değiştirmek için Control Panel>User Accounts kullanılmalıdır.
  Eğer buradan kullanıcı şifresi sıfırlanırsa;
  • Kullanıcının public key ile şifrelediği e-postalar
  • Kaydedilmiş ve bilgisayarın hatırladığı internet şifreleri
  • Kullanıcının şifrelediği dosyalar
  erişilemez hale gelecektir.  bana şaşkın bakıyorlar, onları da anlıyorum...
 3. #8
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Ce: Windows XP Ders Notları

  Ağ yapısını denetleme

  Ağ yapısı hakkında ayrıntılı bilgi almak için
  Başlat-programlar-donatılar-sistem araçları- sistem bilgisi
  Bu pencerede araçlar bölümünde ağ tanılama seçeneğini seçerek. Sisteminizi tarayın dediğimizde ağ yapımız hakkında ayrıntılı bilgi alırız.

  Donanım yapısını genel olarak test etmek

  BAŞLAT-PROGRAMLAR-DONATILAR-SİSTEM ARAÇLARI- SİSTEM BİLGİSİ
  Bu pencerede araçlar bölümünde directxdiagnostic tool u seçerek donanımlarımızı test edebiliriz.
  Hakkında ayrıntılı bilgi alabiliriz.

  Donanımda çakışma olup olmadığını veya sorun olup olmadığını kontrol etmek
  BAŞLAT-PROGRAMLAR-DONATILAR-SİSTEM ARAÇLARI- SİSTEM BİLGİSİ
  Bu pencerede sol bölmede donanımla ilgili bilgileri genel olarak alarak sorun olup olmadığını kontrol edebiliriz.


  WINDOWSUN KATILIMSIZ KURULUMU

  Öncelikle işletim sisteminizin kurulum CD'sindeki "SUPPORT\TOOLS" klasörünün içindeki "Deploy.cab" dosyasını bilgisayarınıza kopyalayın ve açın.
  "setupmgr"'a tıklayarak Windows Kur Yönetici Sihirbazını çalıştırın.
  Yeni bir yanıt dosyası oluştur"kısmını seçip ilerliyoruz.
  Windows Kur Yöneticinde oluşturacağımız yanıt dosyası bir kaç farklı kurulum yüklenmesine olanak sağlar.
  · Windows Katılımsız Yükleme
  · Sysprep Yüklemesi
  · Uzaktan Yükleme Hizmetleri
  Biz Windows Katılımsız Yüklemeyi seçip ilerleyeceğiz ama diğer seçenekleri de biraz açıklayayım.
  · Windows Katılımsız Yükeme: Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi Windows'umuzu CD'den kurup kurulum sırasında bize sorulan soruların yanıtlarını otomatik olarak verilmesi için bir yanıt dosyasına oluşturacağımız bölüm.
  · Sysprep Yüklemesi: Deploy klasörünün içindeki "syspreb.exe" dosyasını çalıştırarak makinenin imajını alıp diğer makinelere dağıtmak için kullanılan her bir kullanıcı için oluşturduğumuz yanıt dosyası. Fakat Microsoft bile bunun çok kullanışsız olduğunun farkında (CD'lere bölemiyorsunuz vs.) ve zaten piyasadaki 3.party yazılımlar bu işi çok daha iyi yapıyor.
  Uzaktan Yükleme Hizmeti: Adı üzerinde Windows'u uzaktaki başka bir makineden yüklemek için yanıt dosyası oluşturuyorsunuz diyelim ve bu konunun detaylarına girerek fazla kafa karıştırmayalım
  Şimdi geldiğimiz kısım Windows kurulumu sırasında kullanıcının etkileşim düzeyini belirleyeceğimiz kısım. Biz elimizi ayağımızı sürmeyeceğimize göre "Tam otomatik" kısmını seçip ilerleyeceğiz.
  Şuan için networkle işimiz yok biz Windows'u CD'den yükleyeceğimize göre "Hayır bu yanıt dosyası bir CD'den yüklemek için kullanılacak" kısmını şeçerek ilerliyoruz.
  Daha sonra normal windowsu kurarkenki bilgileri bizden isteyecek.
  "Görüntü Ayarları" kısmını "Varsayılan" olarak bırakmanızı tavsiye ederim. Eğer ekranın tazeleme oranını 85 Hertz yaparsanız bilgisayarınızın açılmama olasılığı çok fazla. Bunları daha sonradan sürücülerinizi yükledikten sonra ayarlarsınız.
  Bütün seçenekleri kendinize göre ayarladıktan sonra "Son" sekmesini tıklayarak geçiyoruz ve yanıt dosyamızı oluşturmuş oluyoruz. Deploy klasörünün içine bakarsanız 2 adet dosya oluşturmuş olduğunuzu görürsünüz. "Unattend.txt" ve "Unattend.bat". Bizim işimize yarayacak olan "Unattend.txt" dosyası.
  Şimdi en önemli kısma geldik. Bu dosyayı diskete atarken direk atmıyoruz isim ve uzantı değiştirerek atıyoruz. Windows bu ismi arıyor yoksa normal kurarmış gibi siz elle Next'lere devam edersiniz.
  Yapmanız gereken tek şey "Unattend.txt" dosyasının ismini "winnt.sif" olarak değiştirmek ve diskete atmak. Buna dikkat edin diyorum çünkü bir çok kullanıcı dosya uzantısını değiştirdim sanıyor ancak Windows varsayılan ayarlarında dosya uzantıları gizli olduğundan sonuç "winnt.sif.txt" oluyor. Buraya bir kez daha dikkat edin diyerek artık "winnt.sif" dosyasını diskete atmakla yanıt dosyamızla işimiz bitiyor.
  Windowsunuzu cd den boot olarak başlatın ve disketi yerleştirin. Eğer her seferinde yine cd ye dönüyorsa first boot u c: olarak ayarlayın  bana şaşkın bakıyorlar, onları da anlıyorum...
 4. #9
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Ce: Windows XP Ders Notları

  . MSN Messenger'ı kapatmak***
  Windows Messenger Windows XP ile beraber masaüstünüze girdi. Program ekranın sağ alt köşesinde görev çubuğuna yerleşiyor ve konuşma balonları yardımıyla devamlı olarak bir kullanıcı hesabı açmanızı istiyor. Ancak bu çok uzun sürmeyecek!
  İPUCU: Bu sohbet aracının tacizlerinden basit bir şekilde kurtulabilirsiniz. Bunun için Başlat menüsündeki Tüm Programlar/ Windows Messenger komutunu çalıştırın. Bu sayede söz konusu sohbet istemcisi ekrana gelecektir. Ekrana gelen pencere üzerindeki hesap açma sorusuna olumsuz yanıt verin. Şimdi program ana penceresindeki Araçlar/Seçenekler komutunu çalıştırın ve Tercihler kartını aktif hale getirin. Genel başlığı altında bulunan ilk iki seçenekteki işaretleri kaldırın. Böylece Messenger'ın çalışmasını engelleyebilirsiniz. Komple kaldırmak için daha önce bahsettiğimiz. Grup ilkesi(gpedit.msc) yararlanabilirsiniz.
  Bilgisayar yönetimi
  Denetim masası- yönetimsel araclar-bilgisayar yönetimi
  Burda kullanıcıları denetlemeyi haklar vermeyi günlük olayları takip ederek ne gibi sistemde sorunlar olduğunu takip edebilir.
  Ayrıca sürücüler üstünde işlemler yapabiliriz. Yeni sürücü tanımlar dosya biçimini değiştirir. Formatlama yapabiliriz.
  Hizmetler bölümünde bilgisayarın hangi programı çalıştırıp çalıştırmayacağını belirleyebiliriz.
  . Hata bildirimini engellemek***
  XP bir program kilitlenecek olursa NT'den tanıdığımız Dr. Watson hata raporcusunu otomatik olarak çalıştırır. Ancak bu araç önceki versiyonundan farklı olarak her seferinde hafızanın bir kopyasını da Microsoft'a göndermek istiyor.
  İPUCU: Başlat/Denetim Masası penceresinde Performans ve Bakım bağlantısı altında bulunan Sistem üzerine tıklayın. Ekrana gelen pencere üzerinde bulunan Hata Bildirimi düğmesine tıklayın. Daha sonra "Hata bildirimini devre dışı bırak" seçeneğini işaretleyin ve "Önemli hata oluştuğunda bana bildir" seçeneğindeki işareti kaldırın.
  Java desteği
  İlk defa Windows XP kuran veya XP yüklü bir bilgisayar alanların ilk karşılaştığı sorunlardan biri XP'nin Java'yı desteklememesidir. Web sohbet odaları veya bankacılık ve e-ticaret sitelerinde genellikle java kullanılmaktadır. Fakat Microsoft Sun ile olan rekabetinden dolayı XP işletim sistemine java desteği koymamıştır. Bilindiği gibi Amerika'da Microsoft aleyhine açılan davalar sonunda XP servis paketinde hem java desteği hem de Internet Explorer Medya player programlarını uninstal seçeneği konulmuştur.

  Fakat şu an yeni çıkan servis paketi İngilizce sürüm içindir. Ayrıca herkesin malumu kullanıcıların çoğu terbiye edilmiş Windows XP kullandıkları için bu yeni servis paketini yüklemeleri durumunda XP'ye elveda demek zorunda kalacaklardır. Uzun lafın kısası eğer java desteğine sahip olmak istiyorsanız http://sss.tr.net/java/msjavx86.exe adresinden bu dosyayı çekip kurduğunuzda sorun kalmayacaktır.  bana şaşkın bakıyorlar, onları da anlıyorum...
 5. #10
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Ce: Windows XP Ders Notları

  Windows 2000 oturum açma yöntemini kullanmak***
  Windows XP kendine has bir oturum açma yöntemine sahiptir. Şayet buna alışamadıysanız Windows 2000 yöntemini tekrar kullanabilirsiniz.
  İPUCU: Başlat/Denetim Masası komutunu çalıştırın ve Kullanıcı Hesapları bağlantısına tıklayın. Bunun sonucunda ekrana gelen "kullanıcıların oturum açma ve kapatma şeklini değiştir" bağlantısına tıklayın ve "Karşılama ekranını kullan" seçeneğindeki işareti kaldırın. Böylece bir sonraki açılıştan itibaren karşınıza eski alışıldık oturum açma rutini çıkar.
  Başlat Menüsünü Hızlandırın***
  Menülerin daha hızlı açılmasını istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin ve "MenuShowDelay" değerini "1" yapın.

  Windows XP'yi Hızlı Kapatma***
  Yine "start > run -regedit" 'deyip Regedit'e giriyoruz burada "HKEY_CURRENT_ USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin ve "AutoEndTask" DWORD değerinin değerini "1" yapın.

  Bootvis ile sistem açılışını hızlandırmak***
  XP daha önceki Windows versiyonlarına kıyasla çok daha hızlı açılıyor isterseniz açılış süresini daha da kısaltabilirsiniz.
  İPUCU: Windows XP'nin açılışını hızlandırmak için Microsoft tarafından ücretsiz olarak sunulan ve üzerine tıklayarak yükleyebileceğiniz Bootvis isimli aracı kullanabilirsiniz. Kuruluma ihtiyaç duymayan programı kullanmak için arşiv dosyasını açmanız yeterli olacaktır. Bootvis'i çalıştırın ve Trace/Next Boot+Driver Delays komutunu çalıştırın. Son olarak ayarlar üzerinde değişiklik yapmadan OK düğmesine tıklayın. Bootvis sistemi yeniden başlatacak ve ardından açılış işlemini analiz edecektir. Aynı zamanda sistemin açılışındaki her bir adımı grafik olarak da görüntüleyebilirsiniz. Daha sonra elde edilen sonuçlar doğrultusunda açılışın düzenlenmesi için Trace/Optimize System komutunu çalıştırın. Bunun sonucunda Windows XP bir kez daha yeniden başlatılacak ve açılış işlemi optimize edilecektir. Bundan böyle işletim sisteminiz daha öncekine kıyasla biraz daha hızlı açılacaktır.
  Ağ bağlantılarını hızlandırmak***
  Windows XP normalde yeni hizmeti "Ouality ofService"i (QoS) otomatik olarak yükler. Bu hiçbir şey kazandırmamasına rağmen DSL bağlantılar da dahil olmak üzere online bant genişliğinizin yüzde 20'sinin kaybolmasına neden olur.

  İPUCU: QoS servisini kapatmalısınız. Bunun için Başlat/Çalıştır komutunu kullanarak "gpedit.msc" dosyasını açıp Grup ilkesi penceresini görüntüleyin ve Bilgisayar Yapılandırması/Yönetim Şablonları/Ağ altında bulunan "QoS Paket Zamanlayıcısı" klasörünü aktif hale getirin. Burada bulunan "Ayrılabilir bant genişliğini sınırla özellikleri" öğesine iki kere tıklayın ve ekrana gelen penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin. Bunun sonucunda aktif hale geçen "Bant genişliği sınırı" kutusuna da "0" değerini girmelisiniz. Artık Internet bağlantınız öncekine kıyasla daha hızlı olacaktır.  bana şaşkın bakıyorlar, onları da anlıyorum...
+ Konu Cevapla
2 / 4 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Kpss ders notları indir!!
  By sseebboo in forum KPSS
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-18-2011, 15:12
 2. Acıkogretim 4.Sınıf Ders Notları
  By fusuy in forum Açıköğretim
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-28-2010, 18:36
 3. Yapısal jeoloji ders notları
  By axi_kartal in forum Jeoloji ( Yer Bilimi)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-17-2009, 13:30
 4. Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 06-05-2009, 16:55
 5. İktisat Ders Notları
  By zeynep in forum Ekonomi-İşletme
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-06-2008, 09:53

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375