+ Konu Cevapla
3 / 4 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
11 den 15´e kadar. Toplam 17 Sayfa bulundu

Windows XP Ders Notları

 Bilgisayar Güvenliği. Katagorisinde ve  Windows işletim sistemleri Forumunda Bulunan  Windows XP Ders Notları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #11
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Ce: Windows XP Ders Notları

  Prefetch'i Silin Hızlanın***
  İlk defa Windows XP'de gördüğümuz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz bunun için "c:\windows\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.

  Rahatsız edici konuşma balonlarını kaldırmak
  Zaman zaman Windows görev çubuğunda ekrana gelen konuşma balonları sizi örneğin Windows turu hakkında bilgilendirmek ister. Daha önemli şeyler ile ilgilenmeniz gerektiğinden bu daveti her seferinde reddetmek zorunda kalırsınız.

  İPUCU: Başlat/Çalıştır komutu yardımıyla "regedit" dosyasını çalıştırarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ Curr enlVersion\Explorer\Advanced" anahtarını aktif hale getirin. Farenin sağ düğmesini kullanarak pencerenin sağ tarafındaki boş bir alana tıklayın ve açılan nesne menüsündeki Yeni/DWORD Değeri komutunu çalıştırın. Bu yeni öğeye isim olarak "EnableBalloonTip" yazın ve değerini de "0" olarak atayın. Windows XP yeniden başlatıldıktan sonra sıkıcı konuşma balonları sizi artık çalışırken rahatsız edemezler. Bu balonları yeniden aktif hale getirmek isterseniz biraz önce oluşturduğunuz öğenin değerini "1" olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.
  Kilitlenme sonrasında otomatik restart
  XP'nin ne kadar güvenli çalıştığını duymuşsunuzdur. Ancak bu işletim sistemi de çeşitli sorunlardan ötürü kilitlenebilir ve tabii ki aksi yönde herhangi bir şey yapılmadığında hareketsiz kalabilir.

  İPUCU: Sistem kilitlendiğinde bilgisayarın otomatik olarak yeniden başlatılmasını sağlayan fonksiyonu etkinleştirin. Bunun için ilk olarak Başlat/Denetim Masası penceresindeki Sistem simgesini çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Gelişmiş kartını aktif hale getirin. Başlangıç ve Kurtarma başlığı altında bulunan ayarlar düğmesine tıklayın ve "Otomatik olarak yeniden başlat" seçeneğini üzerine tıklayarak işaretleyin. Bu sayede bilgisayar sistem kilitlendiğinde sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan otomatik olarak yeniden başlatılacaktır
  . Dahili PC hoparlörünü kapatmak
  Dahili PC hoparlörü çıkartabildiği tek mono bip sesi ile zamanın çok gerisinde kalmasına rağmen tüm bilgisayarlarda halen bulunuyor. XP normalde tüm sesler için ses kartını kullanıyor ancak bazen PC Speaker'dan da ses gelebiliyor.

  İPUCU: Aslında XP PC hoparlörüne gerçekten ihtiyaç duymaz. Bunun için ilk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisini daha önce anlatıldığı şekilde çalıştırın ve "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Sound" anahtarını aktif hale getirin. Burada bulunan "Beep" öğesinin değerini değiştirmek için üzerine iki kere tıklayın ve PC hoparlörünün XP altında kullanılmasını engellemek için değer olarak "No" kelimesini girin. Hoparlörü tekrar aktif hale getirmek için de söz konusu değeri daha sonra "Yes" olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra Windows XP çalıştığı sürece bip sesi duyulmayacaktır.  bana şaşkın bakıyorlar, onları da anlıyorum...
 2. #12
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Ce: Windows XP Ders Notları

  Programları önceliklerine göre düzenlemek
  Eğer aynı anda birden çok program ile çalışıyorsanız ve hem sik kullandığınız hem de seyrek olarak ihtiyaç duyduğunuz programlar aynı şekilde yavaşlarsa söz konusu uygulamaları önceliklerine göre düzenlemelisiniz.

  İPUCU: Programların önceliklerini belirlemek için [Alt] + [Ctrl] + [Del] tuş kombinasyonunu kullanarak Windows Görev Yöneticisini çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki işlemler kartını aktif hale getirin. Bu kart üzerinde o anda çalışan programların bir listesi bulunur istediğiniz programın üzerine sağ tuşla tıklayarak açılan nesne menüsündeki Öncelik Ata komutunu kullanarak altı öncelik derecesinden birini seçebilirsiniz. Bu şekilde her programın kullanacağı işlemci oranını belirleyerek sık başvurduğunuz uygulamaların daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.
  XP güncellemelerini kaydetmek
  Windows XP güncellemeleri normalde yerel disk üzerine kaydedilemiyor. Yoksa kaydedilebiliyor mu?

  İPUCU: Güncellemeleri yerel disk üzerine kaydetmek tabii ki mümkün.
  http://v4.windowsupdate.microsoft.vom/tr/defa-ult.asp?corporate=true adresinde Corporate Edition güncellemelerini bulabilir ve bunları kaydedebilirsiniz.
  . Startup Programlar
  Bilgisayarı açtığımızda işletim sistemi yüklenirken bazı programlarda açılışta yüklenmek ister (örneğin icq netdetect agent) bunu engellemek için Start > Run > msconfig komutunu çalıştırın. "System Configuration Utility" karşımıza gelmiş oldu buradan startup sekmesine gelip başlangıçta yüklenmesini istemedi*ğimiz programları seçebiliriz programları seçtikten sonra "apply" butona basıp sistemi yeniden başlat*mak gerekiyor.

  Daha Fazla Güvenlik
  Start > Run deyip "regedit" yazın Regedit'te "HKEY_LO-CAL_MACHlNE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa" anahtarına gidin burada "force-guest" DWORD değerini bulun yoksa oluşturun bunun değerini "1" yapın. Bu sayede Windows XP "Advanced File System Security" aktif hale geçmiş olacak.

  Daha Hızlı Kapansın
  Windows XP kapanırken bildiğiniz gibi yapılanları kaydeder Windows XP kapanırken biraz zamandan kazanmak istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_CUR-RENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersio n\Policies\Explorer" anahtarına gidin burada "NoSaveSettings" değerini bulun. Eğer çıkışta kayıt yapılmasını istemiyorsanız değeri "1" yapın kayıt yapılmasını istiyorsanız "0" yapmanız yeterli.

  Daha da Hızlansın
  Windows XP'de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için çoğu zaman pek bir anlam ifade etmiyor. Bu özelliği kapatmak için Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\FileSystem" anahtarına gidip "NtfsDisableLastAccessUpdate" değerini bulun ve değerini "1" yapın.

  Açıklama Yapmasın
  Windows XP'de adet olduğu üzere mouse okuyla bir dosyanın ya da klasörün üzerine geldiğiniz zaman o dosya/klasör hakkında bilgiler verir. Bu özelliği kapatmak için "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Explore\Advanced" anahtarına gidin ve "ShowlnfoTip" DWORD değerini bulun ve değerini "0" yapın.  bana şaşkın bakıyorlar, onları da anlıyorum...
 3. #13
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Ce: Windows XP Ders Notları

  Windows XP CD'Sİ İstemesin
  Sabit Diskinizde fazladan yer var diyelim(600MB'tan fazla) Windows XP cd'sindeki "İ386" klasörünü olduğu gibi sabit diskinize kopyalayın.(örneğin c:\i386) ve bunu Regedit'te belirtin. Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion" anahtarına gidin burada "SourcePath" anahtarını bulun ve karşısına "1386" klasörünü kopyaladığınız adresi yazın (c:\i386) gibi.


  Bilgisayar Otomatik Kapanmıyor
  Windows XP'den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik olarak kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit'e girip "HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop" anahtarına gidin burada "PowerOffActive" DWORD değerini bulun ve değerini "1" olarak değiştirin.

  Bilgisayarı Yeniden Başlatmadan Windows XP Yeniden Başlasın
  Windows XP'de yaptığınız bazı değişikliklerden sonra bilgisayarı yeniden başlatmanız gerektiğini söyler ama bilgisayarı yeniden başlatıp zaman kaybetmeden sadece Windows XP'yi yeniden başlatmak istiyorsanız "shutdown" butonuna basarken "shift" tuşuna da basılı tutun böylece bilgisayarı yeniden başlatmadan Windows XP'yi yeniden başlatmış oluyorsunuz.

  Sabit Disk Performansını Artırın
  Eğer Windows XP'de NTFS kullanıyorsanız (eğer kullanmıyorsanız şiddetle tavsiye ederim) diskinizin 125% kadarını MFT için kaydeder.(MFT = Master File Table) MFT fragmantasyonu sistem performansının orantılı biçimde düşmesine neden olabilir. Örneğin bilgisayarınızda yüzlerce program yükleyip kullanıyorsanız MFT kullanımı daha yüksek olacaktır bu yüzde duruma göre 25% çıkması daha faydalı olacaktır. Eğer yüzdeyi bu değere çıkarmak istiyorsanız Regedit'e girip "HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet \Control\FileSystem" anahtarına gidin sağ tıklayıp "new > DWORD value" deyip yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak "NtfsMftZoneReservation" verin değer olarak 2 yazın ( 1=125% 2=25%)

  Açılış Diskinin Otomatik Optimize Edilmesi
  Otomatik açılış diskinin optimize edilmesi için Regedit'e girip

  "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft \Dfrg\BootOptimizeFunction" anahtarına gidin burada "Enable" anahtarını bulun ve değerini "Y" yapın.
  BSOD Çıktığında Yeniden Başlasın
  Her ne kadar Windows XP'nin en güvenli en hatasız Windows olarak lanse edilse de buna inananların sayısı bir elin beş parmağını geçmez sanırım. Bilgisayarınızın olası bir "sistem çökmesi" ya da "BSOD" olayında (BSOD = Blue Screen of Death yani ünlü mavi ekran) sistemi otomatik olarak yeniden başlatması için Regedit'e girip

  "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\C ontr ol\CrashControl" anahtarına gidin ve "AutoReboot" anahtarını bulun ve değerini "1" yapın.
  Eski donanım sürücüleri
  Eski donanımlarınızın XP sürücüleri yoksa ve XP otomatik olarak onları tanımıyorsa Windows 2000 sürücülerini indirip deneyin.
  Kurulum sırasında size uyarı mesajları verilse dahi devam etmek istediğinizi ısrarla belirtin. Herhalde 100'e yakın XP kurulumunda yüzlerce kez bunu yaptım ama herhangi bir sorun çıkmadı yani XP çökmedi ya da herhangi bir yan etki yaratmadı. Windows 2000 sürücülerinin XP üzerinde çalışma oranını yüzde 90 olarak belirlemek yanlış olmaz sanırım.  bana şaşkın bakıyorlar, onları da anlıyorum...
 4. #14
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Ce: Windows XP Ders Notları

  Administrator
  Bazı programları kurmaya çalıştığınızda oturumu kapayıp Administrator olarak sisteme girmenizi isterler. Bunun için oturumu kapatmanıza gerek yok. Klavyeden SHIFT tuşuna basılı tutarak kurmak istediğiniz programın se-tup dosyasına farenin sağ tuşuyla tıklayın. Çıkan menüden 'Run As' seçeneğini seçip daha sonra çıkan pencereden en sevdiğiniz kullanıcı olan Administrator'ı seçerek şifresini girin ve OK'i tıklayın. Bu olay aynı zamanda başlat menüsündeki programlar için de geçerli oluyor.

  Hibernate
  Hibernate özelliğini biliyorsunuzdur. Windows'u 'hibernate' edersiniz bilgisayarınızı tekrar açtığınızda çok daha hızlı açılır ve de kaldığınız yerden devam edersiniz. Hani çok eski Commodore 64 kullanıcıları bilir: İCE-64 diye bi ooooo sistemi vardır bu da ona benziyor. Hafızayı kaydet sonra kaldığın yerden devam et. Ama bilgisayarınızı kapatırken bu özellik nedense menüde yoktur. Shift tuşuna basılı tuttuğunuzda hemen görünüverir. İlginç doğrusu. Microsoft bu olaya espritüyel açıdan bakıyor herhalde.
  En sevdiğiniz pastayı buzdolabının görünmeyen bir köşesine kaldıran anneniz gibi
  Bir yığın dosyayı yeniden adlandırmak
  Elimizde bir RESİMLER dizini var. Bunların isimleri karmakarışık. Bunların arasından istediklerimizi seçip bir sıraya koymamız lazım. Aynı anda 30 dosyanın ismini değiştirmeyi düşündünüz mü hiç ? Mesela benim garip isimlerle 30 tane resmim var. Dijital fotoğraf makineleriyle çekilen resimler genelde hep seri numarası gibi garip isimlerle isimlendiriliyor. Bunları alperl alper2 alper3vs. şeklinde sıraya sokabilirim. Diğer resimleri de aynı şekilde isimlendirebiliyorum. İstediğiniz dosyaları seçin. Sonra F2'ye basın ve ilk dosyanın değişecek ismini XP size sorsun. Gerisini bırakin o halletsin. Çok basit ama çok yararlı değil mi ?

  Kendi kendine kapanmayan bilgisayar
  Eğer 'Kapan!' dediğinizde XP kapanıyorsa ama bilgisayarınız kendiliğinden elektriği kesip kapanmıyorsa sakın suçluyu bilgisayar olarak tesbit etmeyin. Birçok insan buna sinir oluyordur eminini. Tekrar rahatlamak için Control Panel'den Power Options'a (Güç Özellikleri) girin APM'yi aktif hale getirin. Artık sizin bilgisayarınız da XP'den aldığı komut doğrultusunda kapanacaktır.

  Network bağlantıları
  Ağ üzerinde başka bir bilgisayara bağlanırken XP öncelikle Scheduled Tasks'e (Zamanlanmış Görevler) bakar. Nedense bu bazen ilk bağlanırken 30 saniyeye varan yavaşlamalara neden olur. Bunu engellemek için Regedit'i açalım ve HKEY_LOCAL_MACHINE/ Software/Microsoft/ Windows/Current Version/ Explorer/RemoteComputer/ NameSpace yolunu bulalım. Buradan şu 'anahtarı' bulup silelim : {D6277990 4C6A11CF 8D87 OOAA0060F5BF). Ve Windows XP'yi yeniden başlatın.  bana şaşkın bakıyorlar, onları da anlıyorum...
 5. #15
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Ce: Windows XP Ders Notları

  W32.Blaster ve Türevlerinden Kurtulun
  "Delikanlı bilgisayarcı 3. parti koruma yazılımları kurmaz sistemine virüs bulaştırmaz" mantığıyla hareket edip de sistemine virüs bulaştırmayan delikanlı çok nadirdir. Özellikle son 2-3 ay içerisinde Microsoft Windows işletim sisteminin açıklarından yararlanarak ortaya çıkan bir çok virüs çoğu kişiyi en amansız zamanda avlayabiliyor. Bunun önlemini almak mümkün fakat özellikle son zamanların en popüler "solucanı" W32.Blaster veya türevi ile karşılaştıysanız ve sisteminiz onun elinde ise önlem almanızın bir anlamı yok. Vakit sistemi solucanlardan ve virüslerden kurtarma vaktidir işe koyulalım. Önlemlere daha sonra bakarız.
  W32.Blaster diğer isimleriyle W32/Lovsan.worm.a Win32.Poza.A Lovsan WORM_MSBLAST.A W32/Blaster-A W32/Blaster Worm.Win32.Lovesan; daha önce Microsoft'un açıkladığı ve yamasını sunduğu bir açıktan faydalanan bir solucan. Açığı bulan birisi uzaktan erişim ile sisteminizde istediği herşeyi yapabilir. Yani son derece tehlikeli bir durum.
  Düzenli olarak işletim sistemini yamalayan ve firewall kullanan kişiler bu solucandan feci bir şekilde etkilenmediler. Uzaktan erişim portlar üzerinden yapıldığından ve aklı başında her firewall programı bu portları dinlediği ve koruduğu için farkına varılmaması mümkün. Solucan 135 nolu TCP portunu kullanan RPC servisindeki açıktan faydalanıyor. Çözümlere ve detaylı bilgilere geçmeden önce etkilenen işletim sistemlerinin de listesini vermek gerekiyor. Windows 98 ve ME dışındaki tüm Microsoft işletim sistemleri bu açığa sahip. Bunların içine Microsoft'un yeni göz ağrısı 2003 Server da dahil.
  Eğer sisteminize W32.Blaster solucanı bulaştıysa Internet' girdiğiniz anda RPC servisinde bir hata ile karşılaşacaksınız ve sistemin 60 saniye içerisinde yeniden başlatılacağı mesajını alacaksınız. RPC (Remote Procedure Call) servisinin Türkçe işletim sistemlerindeki karşılığı "Uzaktan Yordam Çağrısı". Bu servis sonlandırıldığı için sistemin 60 saniye içerisinde yeniden başlatılacağı mesajı geliyor:
  Bu mesajla ilk karşılaşan kişilerin tepkisi genelde "Windows'um çöktü bir format çekeyim şöyle güzelcene" oluyor. Windows'a şiddet göstermeden yapılması gereken işlemleri şöyle bir sıralayalım.
  İlk olarak Internet'e bağlanmayın. Bağlanmadan önce mutlaka bir Firewall kurun. WindowsXP veya 2003 kullanıyorsanız işletim sisteminin yapısında gelen Firewall'ı aktif hale getirmelisiniz. Bunu yapmak için bağlantınıza sağ tuış tıklayıp Advanced bölümünden Firewall'ı aktif hale getirmelisiniz
  1. Eğer üçüncü parti Firewall yazılımlarından kullanmak isterseniz tavsiyemiz ZoneAlarm Pro ve SyGate Personal Firewall olur. Fakat dosya çekmek lüksümüz şuanda yok Windows'un kendi firewall'ını kullanmak şuanda yeterli.
  2. RPC servisinde hata oluştuğu zaman sistemin 60 içinde yeniden başlamasını engelleyeceğiz. Control Panel (Denetim Masası) - Administrative Tools (Yönetimsel Araçlar) - Services (Hizmetler) yolunu izleyin. Sağ pencerede RPC (Remote Procedure Call)'yi yani Uzaktan Yordam Çağrısını bulun.

  Servisin üzerine sağ tuş tıklayıp özelliklere gelin.

  Hata oluştuğu zaman yapılacak işlemi Recovery bölümünden ayarlıyoruz. Buradaki 3 seçeneği de Take No Action konumuna getiriyoruz.
  3. Şimdiki adımda ise W32.Blaster solucanını ezeceğiz. Symantec'in W32.Blaster solucanını silme yazılımını buraya tıklayarak çekebilirsiniz.
  4. Dosyayı çektikten sonra hemen çalıştırmayın. İlk başta Windows XP ile birlikte gelen "System Restore" (Sistem Geri Yükleme) özelliğini kapatmak gerekiyor. Windows 2003 ile bu özellik varsayılan olarak gelmiyor. System Restore'u kapatmak için Bilgisayarım'a sağ tuş tıklayın ve System Restore (Sistem Geri Yükleme) bölümüne gelin. Buradan kapatabilirsiniz.
  İşlemler bittikten sonra eski haline getirmenizi tavsiye ederiz. Aynı durum RPC Servisi için de geçerli.

  5. Çektiğiniz dosyayı şimdi çalıştırın ve gerekli dosyaları ve registry kayıtlarını silmesine izin verin. Program tarama işlemini bitirdikten sonra sizi Microsoft'un bu açık için sağladığı yama adresine yönlendirecek. Hatta biz de üşengeçlik etmeyip bu sayfanın adresini de verelim. Buraya tıklayın. Eğer FixBlast dosyası dosya silemediğini söylerse sistemi güvenli kipte açıp dosyayı tekrar çalıştırın.
  6. Geçmiş olsun! Ayarları eski haline getirmeyi unutmayın.
  Buradan çıkarılacak önemli sonuçlar da var.
  · Micrososft işletim sistemi kullananlar sürekli tehdit altında. İşletim sisteminizi düzenli olarak "Güncelleme" işlemine tabii tutmalısınız. Eğer "herşeyi elle yapayım" derseniz Micrososft'un TechNet sitesini takip etmenizi önereceğim. Güvenlik açıklarını takip etmek için TechNet'in bu sayfasına gitmelisiniz.
  · Özellikle sabit IP ile Internet'e çıkış yapan kişiler sistemlerinde mutlaka Firewall yazılımı kullanmalılar. Firewall kullananlar Blaster'dan neredeyse etkilenmediler.
  · Sisteminizde mutlaka AntiVirüs yazılımı kullanın ve virüs tanımlamalarını mutlaka güncel tutun.
  · Bana virüs bulaşmaz demeyin; günü birinde Blaster vari bir solucan / virüs kafanızı feci bir şekilde ağrıtabilir.
  Belki birgün şu sistemleri virüsden koruma yollarına değiniriz de yapılması gereken işlemleri tekrar gözden geçiririz.  bana şaşkın bakıyorlar, onları da anlıyorum...
+ Konu Cevapla
3 / 4 Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu

Benzer Konular

 1. Kpss ders notları indir!!
  By sseebboo in forum KPSS
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-18-2011, 15:12
 2. Acıkogretim 4.Sınıf Ders Notları
  By fusuy in forum Açıköğretim
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-28-2010, 18:36
 3. Yapısal jeoloji ders notları
  By axi_kartal in forum Jeoloji ( Yer Bilimi)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-17-2009, 13:30
 4. Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 06-05-2009, 16:55
 5. İktisat Ders Notları
  By zeynep in forum Ekonomi-İşletme
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-06-2008, 09:53

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375