+ Konu Cevapla
4 / 4 Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4
16 den 17´e kadar. Toplam 17 Sayfa bulundu

Windows XP Ders Notları

 Bilgisayar Güvenliği. Katagorisinde ve  Windows işletim sistemleri Forumunda Bulunan  Windows XP Ders Notları Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #16
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Ce: Windows XP Ders Notları

  En iyi Performans:
  My computer i sag click leyin-properties-Advanced-Performance-Settings- Adjust for best performance i click leyip ok diyerek pencereleri kapatin.
  Acilisi hizlandiralim:
  Start / Run / Msconfig yazip Ok diyelim System Configuration Utility acilacaktir.Buradan En sagdaki Startup u secelim ve ctfmon disindaki bütün tikleri kaldiralim. (Not:windows acilisiyla beraber mutlaka aktif hale gecmesini istediginiz Programlar varsa örn. Antivirüs programlari gibi bunlara ait tikleri kaldirmayin) Fakat ben ctfmon disindaki tüm tikleri kaldiriyorum.
  Sadece Xp niz varsa acilisi hizlandirin. new
  Bilgisayarinda Sadece Xp kurulu olan arkadaslar yapsin (Bilgisayarinda 2 isletim sisitemi kurulu olanlar bu ayari es gecsinler) My Computers i sag clickleyip properties deyin Advanced sekmesi altinda Startup und Recovery basligi var oradaki Settings a clickleyin ve sol taraftaki kutucuklarda gördügünüz tüm tikleri kaldirin.
  Prefetch'i Silin Hızlanın:
  İlk defa Windows XP'de gördüğümuz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP'yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz bunun için "c:\windows\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.

  Baslangici Hizlandirin:
  My Computer i cift tiklayin/Tools/Folder Options/View/Automatically search for Network Folders and Printers teki tik i kaldirin.
  Hibernate i dektiv yapin :
  Start/Settings/Control Panel/Performance and Meintenance/Power Options/Hibernate/Enable Hibernate nin tikini kaldirin.
  Kilitlenme sonrasi otomatik restart :
  My Computer i sag click leyip Advanced i secin ve oradanda Startup and Recovery basligi altindaki setting e click leyin Sonrasinda System Failure altindaki Automatically Restart i tikleyin.
  Otomatik Update leri engelleyin :
  My Computer i sag click leyip Properties oradan da Automatic updates i secip Turn off Automatic Updates i clickleyin.

  Otomatik hata bildirimlerini Engelleyin:
  My Computer i sag click leyip Properties oradan da Advanced i secin dipte Error Reportingi göreceksiniz onu click leyip Disable Error Reporting i secip ok deyin.


  Ekle/Kaldır Listesinden silinmeyen program isimlerinin silinmesi:
  Bazen yanlışlıkla proramı bilgisayarınızdan silmek için programın klasörünü silersiniz. Bu durumda Denetim Masası / Program Ekle-Kaldır da o programı kaldırmaya çalıştığınızda kalkmaz. Bunun için tweakui yardımcı programı kullanabilirsiniz. Yoksa Başlat/Çalıştır/Regedit i çalıştırın
  (Çalıştır'ı klavyeden çalıştırmak için win tuşu ile R tuşuna basın.)
  1- HKEY_LOCAL_MACHINE 'i yanındaki + yı tıklayın açılan listeden
  2- Software 'i açın aynı şekilde takip edin
  3- Microsoft 'u açın
  4- Windows 'u açın
  5- CurrentVersion 'u açın
  6- Uninstall' ı açın
  (Bilgisayarım \HKEY_LOCAL_MACHINE\ Software\ Microsoft\ Windows\ CurrentVersion\ Uninstall)
  Burada Program-Ekle kaldır daki listeyi göreceksiniz. Listeden kaldıramadıklarınızı DEL tuşuna basarak silin


  13.Boot Optimizasyonu :
  Start | Run « deyip asagidaki gibi yazalim ve Ok diyelim:
  defrag c: -b  bana şaşkın bakıyorlar, onları da anlıyorum...
 2. #17
  Loading the personal rank HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL Baktabul'un Çılgını HaZzAL - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu Yer
  C:\WINDOWS\system32
  Mesajlar
  17.119
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107375552

  Tanımlı Ce: Windows XP Ders Notları

  Fdisk Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Yeni bir Harddisk aldınız partition oluşturmadan formatlanamayacağı için kullanamazsınız. Eski harddiskinizi partitation' ini değiştirmek istiyorsunuz tek partition yerine bölümleme yapıp bir veya birkaç partitation yaratmak istiyorsunuz. Ya da bölümlenmiş harddiskinizi tek partitation yapıp kullanmak istiyorsunuz.
  İşte bu yazımızda bütün bu sorularınıza cevap bulacaksınız. Öncelikle yapmanız gereken bir AÇIŞ disketi hazırlamaktır. Bu AÇIŞ disketine de mutlaka FDISK.EXE FORMAT.COM SYS.COM programlarını kopyalayınız. Şayet harddiskinizde yedeklenmesi gereken programlarınız varsa bölümleme işleminden evvel muhakkak başka bir yere (başka bir harddiske back-up'a disketlere CD-Rom gibi )
  Çünkü bölümleme yapacağınız harddiskteki bütün bilgiler silinecektir. Lütfen dikkatli okuyup uygulayınız ve sorumluluğun sadece size ait olduğunu unutmayınız
  Bu isler için daha gelişmiş ve HDD'nizdeki bilgileri kaybetmeden bölümlemeleri degistiren PowerQuest Drive Image Partitation Magic gibi programlar bulunmaktadır.
  Biz işletim sisteminiz ile bedava gelen FDISK programını anlatacağız.

  Partition Silinmesi

  1 -
  Açılış disketimiz ile bilgisayarımızı( içinde muhakkak FDISK.EXE FORMAT.COM SYS.COM programları bulunmalı.) açıp FDISK yazıp enter' a basarız. Sağdaki ekranı Enter ile geçeriz.
  2 - Şayet bilgisayarınızda 2 adet harddisk var ise soldaki gibi 5 seçenekli tek harddisk varsa 4 seçenekli (5. seçenek olmayacak) Ana Ekran karşınıza gelecek. Beşinci seçenek işlem yapacağınız harddiski belirlemek içindir. Tek harddiskiniz var ise 5. seçeneği yok farzedin. 3 yazıp enter' a basın.
  3 -Gelen ekranda da 3 yazıp enter' a basın.
  Şayet DOS olmayan (NTFS gibi) bir partitation varsa 4 yazıp enter' a basın.
  4 -Gelen ekranda 2. 3. vb. bölümlerinizi göreceksiniz. Üçe bölünmüş bir harddiskte E: F: yerine (bizim HDD ikinci olarak bağlı olduğundan bu şekilde görünüyor) D: E: görünecektir.
  Sırası ile E - HDD in etiketini (E harfli HDD in Label' i ne ise onu yazacaksınız) - Y yazıp enter' layın.
  5 - Bu sefer de D - HDD in etiketini (D harfli HDD in Label' i ne ise onu yazacaksınız) - Y yazıp enter' layın.
  6 -Görüldüğü gibi uzatılmış bölümleri sildik.
  7 - ESC ile geri döneriz.
  8 -Ana ekranda bu sefer 2 yazar enter' a basarız.
  9 -Bu ekranda iken de Y seçili iken enter' a basarız ve uzatılmış ikinci partitation' u tamamen kaldırırız.
  Yedeklerimizi Birinci partitation' a aldıysak veya C' yi silmeyip de sildiğimiz bölümleri tek bir parça yapacak isek bir önceki sayfada açıkladığımız 11. şıktan itibaren devam ederiz.
  10 - Birincil bölümü de kaldırıp tekbir partitation yaratacak isek veya bölümleme MB. larını değiştirecek isek Ana ekrandan 3 üncü seçenek ile yandaki ekrana geliriz ve burayı da 1 seçili iken enter ile geçeriz.
  11 - Volum Label (Harddiskimizn etiketini) i yazar ve Y ile enter' larız.
  12 -Evet bütün bölümleri kaldırdık.

  Artık istediğimiz gibi tekbir partitation yaratabiliriz veya yeni bir bölümleme yapabiliriz.

  Harddiskte Partitation Oluşturulması veya Bölümlenmesi
  1 -
  Yeni harddiskinizi bilgisayarınıza gerektiği gibi düzgünce takip AÇIŞ disketiniz ile A sürücünüzden açınız. FDISK yazıp enter e basınız. Yandaki ekran karşınıza gelecektir.Harddiskiniz 512 MB.dan büyük yeni tiplerden ise Y ile enter deyip geçiniz.

  2 - Şayet bilgisayarınızda 2 adet harddisk var ise soldaki gibi 5 seçenekli tek harddisk varsa 4 seçenekli (5. seçenek olmayacak) bir ekran karşınıza gelecek. Besinci seçenek işlem yapacağınız harddiski belirlemek içindir.


  3 - Yukarıdaki pencerede 5. seçeneği seçerseniz yandaki pencere karşınıza gelecek ve isterseniz 2. harddiski seçip o harddisk üzerinde işlem yaparsınız.
  Bizim tavsiyemiz 2. harddisk olarak değil tek harddisk olarak bağlayıp işlem yapmanız olacaktır. En ufak bir hatanız ile içinde bilgilerinizin olduğu işlem yapmayacağınız harddiskinizin partitation' unu bozabileceğinizdir. Dolayısı ile bütün bilgileriniz de silinecektir.

  4 - 2 nolu Ana ekrandan 1. seçeneği seçince yandaki ekrana geliriz.

  5 - Yukarıdaki ekrandan de 1. seçeneği seçince yandaki ekranla karşılaşırız ve bize harddiskimizin tamamını tek partitation olarak oluşturmak isteyip istemediğimizi sorar.

  6 - Y ile enter' a basarsak yanda görüldüğü gibi harddiskimizin tamamını tek partitation olarak oluşturmuş oluruz.Şayet bölümleme yapacak isek buraya N yazıp enter' a basarız ve 8. siktaki ekran gelir karşımıza.

  7 - ESC ile 2. ekrana geri döneriz ve buradan da 4. seçeneği seçersek yandaki gibi 100 % ünün tek partitation olarak yaptığımızı kontrol edebiliriz.( Biz denemek için 420 MB. lik bir harddisk kullandık burada yazan rakam sizin harddiskinizin kapasitesini gösterecektir.)

  8 - Bölümleme yapmak için 6. ekranda N demiş isek soldaki harddiskimizin kapasitesinin tamamının yazılı olduğu ekran gelir karşımıza.

  9 - Burada bize birinci partitation kaç MB. olsun diye sormaktadır.Megabayt cinsinden veya ( % ) yüzde cinsinden belirtebiliriz. Biz 70% ini birinci olarak seçtik.

  10 - 420 MB. lik HDD. imizin % 70 ini (285 MB.) birinci partitation olarak belirledik.
  Dikkat ederseniz D:1 olarak görünmektedir.Tek harddisk bağlı olsa idi C:1 olarak görünecek idi.

  11 - Evet buraya kadar birincil partitation' u oluşturmuş olduk.

  ESC ile geri dönüp yandaki ekranda bu sefer 2. seçeneği seçip enter' a basın.

  12 - Dikkat ederseniz geriye kalan %30 unu (420 MB.lik HDD imizin 122 MB.ini) ikincil partitation olarak yapabilceğimizi gösteren ekran gelir.Enter ile geçerek ikincil partitation olarak harddiskimizin geri kalanının tamamını seçip seçmeyeceğimiz ekrana geliriz.

  13 - Başka bir bölümleme yapmayacak isek bu ekranı da enter ile geçeriz.Ama daha fazla bölümleme yapacak isek buradaki rakamı istediğimiz gibi (örneğin 100 MB.) Sizin HDD.iniz diyelim ki 4.2 GB idi o zaman buradaki rakam 1220 olacak idi. O zaman farz edelim buraya 720 yazıp üçüncül partitation için de 500 MB.bırakabilirsiniz.

  14 - Biz enter ile geçtik ve görüldüğü gibi geri kalan kısmı da ikincil partitation olarak oluşturduk.Bilgisayarımızda tek HDD. takılı olsa idi E: yerine D: görünecekti.

  15 - ESC ile gene en üstteki 2 No.lu Ana ekrana döneriz. Simdi bu ekranda 2 yazıp enter' a basarız ve yandaki ekrana geliriz.Bu ekranda bize hangi partitation' i aktif olarak seçeceğimiz sorulur.

  16 - Mecburen 1 yazıp enter' lariz yani C: den açılmasını seçmiş oluruz. Bize zaten diğerlerini de seçtirmez.( O zaman neden soruyor ? )Ana ekrandan 4 ile information' u seçince yandaki gibi C:1 in yanında A harfini (Active) görebiliriz.

  Evet harddiskimizin partitation yaratma veya bölümleme işlemimizi bitirdik. Simdi bilgisayarımızı yeniden disket ile açıp;
  FORMAT C:/S
  FORMAT D:
  FORMAT E:  bana şaşkın bakıyorlar, onları da anlıyorum...
+ Konu Cevapla
4 / 4 Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4

Benzer Konular

 1. Kpss ders notları indir!!
  By sseebboo in forum KPSS
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 05-18-2011, 15:12
 2. Acıkogretim 4.Sınıf Ders Notları
  By fusuy in forum Açıköğretim
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-28-2010, 18:36
 3. Yapısal jeoloji ders notları
  By axi_kartal in forum Jeoloji ( Yer Bilimi)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-17-2009, 13:30
 4. Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 06-05-2009, 16:55
 5. İktisat Ders Notları
  By zeynep in forum Ekonomi-İşletme
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09-06-2008, 09:53

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375