Windows 7 tutarlı bir şekilde Vista-teknolojisini baz alıyor ama bununla beraber test sürümlerinden gelen geri beslemelerle önemli noktalarda düzeltmelere/iyileştirmelere tâbi tutuluyor.

Windows 7 ile işletim sisteminde bir devrim bekleyenler yanlış adresteler. Kullanıcı arabiriminin altında kalan asıl önemli hamleler Windows XP'den Windows Vista'ya geçiş sırasında yapıldı.

Fakat Windows 7'nin takdire değer yanlarından biri kullanıcının geliştirme sürecine aktif bir şekilde katılmasına izin vermesi oldu. Artık Microsoft, sistemi asıl kullanacak olan kişilerin isteklerini ve önerilerini daha çok önemsiyor. Bunun sonucunda ise stabil, yüksek performanslı, abartılmış bir Kullanıcı Hesabı Denetimi olmayan, Explorer vb. noktalarda göze çarpan tutarsızlıklara yer vermeden iyileştirilmiş bir kullanım konsepti sunan bir işletim sistemi ortaya çıktı.

Tam anlamıyla başarılı bir Windows
Düzgün performans değerleri sayesinde en sonunda netbook'lar da standart kurulu haliyle çok güvensiz olan Windows XP'den kurtuluyor. Ufak ama tam yerinde yapılan sayısız değişiklik Windows 7'yi, Vista zamanında hayalini kurduğumuz işletim sistemi haline getiriyor.