Bazen bir dosyayı veya klasörü silmeye çalıştığınızda Windows karşınıza dosyanın kullanımda olduğuna ve silinemeyeceğine dair bir hata mesajı çıkarıyor. Üstelik sistemde dosyayı kullanabilecek hiçbir uygulama çalışmıyor.

Kapana kısılmış: Silemediğiniz dosyanın hangi uygulama tarafından kullanıldığını Process Explorer ile öğrenebilirsiniz.


Process Explorer adlı araç, engellenmiş uygulamayı bulmanıza ve bu işlemi sonlandırmanıza yardımcı oluyor. Microsoft'un ücretsiz olarak sunduğu bu aracı buraya tıklayarak edinebilirsiniz. İndirdiğiniz ZIP dosyasını uygun bir konuma getirin ve herhangi bir yüklemeye gerek kalmadan procexp.exe adlı dosyayı çalıştırın.

Sizi rahatsız eden uygulamayı bulmak için Find/Find Handle or DLL komutunu kullanın ve arama penceresine geçin. Şimdi silinemeyen dosyanın adını girin ve Searche tıklayın. Alt kolonda sadece o dosyaya ait işlemleri göreceksiniz. Şimdi çalışan aracı işaretleyin ve arama penceresini kapatın. İşlem ana pencerede de işaretlenmiş olacak. Bu uygulamanın üzerine sağ tıklayın ve Kill process komutunu verin. Artık dosyayı kilitleyen uygulama sonlandırıldığına göre dosyayı rahatça silebilirsiniz.

alıntı