Aylardır Adı Hiç Gündemden Düşmeyen, Etkisi Kadar , Etkilemeleri de Beklenen, ve Def Etmek İçin Üzerinden Bir Çok Çalışma Başlatılan Zararlı Yazılım Conficker in Ulaştığı Nokta, Resmi Olmamakla Birlikte 20-25 Milyona Doğru Yol Aldığıdır, ve Bu Rakamlara Bir Hedef Etkisiyle Çok Rahat Ulaşılabieleceği Gerçeğidir.

Bu Sayıda Zombie Dönüşen Sistemlerin , ve Kordinatla Kontrol Edilme Özelliği Bulunan Bu Zararlının , Bir [Bot - Net ] Devasa Şiddette Bir D-Dos Saldırısı Gerçekleştirmesi ve Bir Küçük ve Orta Düzey Teknolojiye Sahip Ülkenin İnternet Servis Sağlayıcısının Üzerinde Hortlayıp , Ciddi Sorunlarla Karşı Karşıya Bırakabileceği Tehlikesine Eş Değerdedir.

Bir Örnek Dahaki; Bu Zararlı Sistemlerin Ciddi Etkisine, Dünyadaki Hiç Bir Sunucu - Host vb. Sağlayıcısının Dayanması Mümkün Olmaya Yetememesi Gibi.

Evet , Şu Sıralarda Gündemde Olan Nisan Sonu veya Mayıs Ayının Başlarında Tetiklenmesi Beklenen '' Conficker.F '' Varyantının Geleceğine Dair Söylentiler. Bu Ne Kadar Doğru ve Yanlış Bilinmiyor Fakat , Zararlının Duracağına Dair Bir Şey İhtiva Etmemesi Bu Olayı Doğruluyor.

Bu Zararlıdan Olabildiğince Etkilenmemek İçin Bir Takım Yararlı Linkleri , Siz Değerli Ziyaretçilerimiz İçin Hazırlıyorum.

MS 08-067 Güvenlik Yamasına Sahip Olmanız Tavsiye Edilir. İlgili Linkten Bilgilerede Ulaşabilirsiniz.
Microsoft Security Bulletin MS08-067 – Critical: Vulnerability in Server Service Could Allow Remote Code Execution (958644)

Conficker in Ağ Bağlantılarındaki Etkisi Üzerine, Şifrelerin Daha Dikkatli Seçilmesi, Karmaşık Anagramlarla Oluşturulması Gerektiği Hatırlatılıyor.
Aşağıdaki Linkte Şifrelerin Saklama Konularında Bilgi Verecektir.
Frequently Asked Questions About Passwords

Virüsler Bir Takım Karakteristik Destekleri İmha Ettiği, Ağ ve Sistemlere Nasıl Saldırılar Gerçekleştirdiği '' MMPC '' Bilgilerini Okuyabilirsiniz.
Bu Kısımda Aktif Olan Conficker D Linkini Ziyaret Edebilirsiniz.
Encyclopedia entry: Worm:Win32/Conficker.D - Learn more about malware - Microsoft Malware Protection Center

Conficker Ağ Üzerinde Yoğunlaşması Yanı Sıra; Uzak Yönetimde Ağda Tarayıcı Özelliklerinide Kullanır.
Kurum Kuruluşların Bu Zararlıyla Etkilenmesini Uzaktan Tespit Etmek Mümkün.
Bu Konuda Ayrıntıyı Aşağıdaki Link Üzerindeki Dosyayı İndirerek Bilgi Alabilirsiniz.
http://iv.cs.uni-bonn.de/uploads/media/scs.zip

Aşağıdaki Adreste , Bilişim Teknolojileri, Güvenlik Yazılımcılarının Çalışma Grubu Sitesini Ziyaret Edebilirsiniz.
Conficker Work Group - Main - HomePage

CHIP