Windows'unuzu tam olarak dönüştürmeniz için birkaç ufak detaya daha ihtiyacınız var. Tanıtacağımız ufak araçlar sayesinde XP ve Vista'ya şık Windows 7 özellikleri ekleyebilirsiniz.


Windows Explorer 7

Windows 7'deki dosya yöneticisi Windows XP ve Vista'daki seleflerinden ayırt edilebiliyor. Özellikle Breadcrumb tarzındaki adres satırı sunduğu yeni navigasyon imkanlarıyla dikkat çekiyor. Windows XP'ye bu özelliği eklemek için QTAdressbar eklentisini kullanmalısınız.

Programı kurun ve Windows'ta yeniden oturum açın. Explorer penceresini açın ve sağ fare tuşuyla menü çubuğuna tıklayın. Listeden QT Breadcrumbs Adress Bar"ı seçin. Bunu yaptığınızda açık olan klasörün yolunu daha pratik bir biçimde gösteren yeni adres çubuğu ortaya çıkar. Oklara tıkladığınızda alt klasörleri gösteren bir liste açılır ve klasörler arasında hızlıca geçiş yapmanızı sağlar.

Görünümü Windows 7'ye daha çok yaklaştırmak için menü çubuğundaki içerik menüsüne tıklayın ve "Adres çubuğu" ve "Araç çubuklarını kilitle" seçeneklerini devre dışı bırakın. Bunun üzerine eski adres satırı ortadan kaybolur ve yeni Breadcumb görünümünü fare ile menü çubuğunun altına taşıyabilirsiniz.

Aynı zamanda bilgisayara bağlı sürücülerin dolma seviyesini gösteren barlar da Windows XP'ye eklenebiliyor. Bu iş için Vista Drive Status programını kurun. vsdrv.exe dosyasına çift tıklamanız yeterli; anında sürücülerin altında durum çubukları görünmeye başlar.

Download:
QTAdressbar
Vista Drive Status


Windows XP Seven

En ufak detayı dahi XP ve Vista'ya eklemek isteyenler son olarak KeePass ve NetSetMan'i kurmalı. Bu iki program Windows 7'deki parola kasasını (Windows Kasası) ve rahat kablosuz yönetimini Vista ve XP'ye de getiriyor. KeePass web siteleri veya şifreli diğer uygulamalar için gerekli kullanıcı adı ve parolalar gibi erişim bilgilerini kaydediyor ve bunları bir kasada depoluyor.

Daha sonra bu erişim bilgilerini sadece bir ana şifre ile - aklınızda tutmanız gereken tek şifre - açabileceksiniz. Araç otomatik tamamlama özelliği de sunuyor; böylece erişim bilgilerini yazmanıza gerek kalmıyor.


Buna ek olarak notebook'uyla sıkça dışarı çıkanlar ve farklı kablosuz ağlara bağlananların NetSetMan'i kullanmasında fayda var. Program altı farklı WLAN profilini yönetebiliyor ve bunları birkaç tıklama ile etkinleştirmenizi sağlıyor. Evde, büroda veya internet cafe'de fazla uğraşmadan çevrimiçi olabilirsiniz.

Download:
KeePass
NetSetMan

Alıntı