Bilgisayarımızı ilk aldığımızda veya yeni Windows kurduğumuzda ki hızı bir süre sonra yerine yavaşlamaya bırakır. Piyasada yavaşlamalar için birçok çözüm öngörülse de programsız ve kolay olarak Windows'un hızını arttırmak bu yazımda... Aslında çok bilinen ve birçok kişi tarafından önerilen fakat sistem dosyaları olduğu için değişiklik yapmaya korktuğumuz bu dosyalarda yapacağımız küçük çaplı 'güvenli' değişiklikler ile Windows'umuzu hızlandırabiliriz. Okumaya devam ediyoruz...

Uyarı: Bilgisayara fazla hakim değilseniz lütfen belirtilen klasörlerde değişiklik yapmayın. Yapacaksanız da dikkatli bir şekilde doğru anahtarda değişiklik yaptığınıza emin olun.

1- Windows hızlı açılsın: Başlat / Çalıştır / regedit --> HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / Session Manager / Memory Management / Prefetch Parametres / ''Enable Prefetcher'' altındaki değeri sağ tıklayıp '5' yazıyoruz.
2- Windows hızlı kapansın: Başlat / Çalıştır / regedit --> HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / "WaitToKillServiceTimeout" altındaki değeri sağ tıklayıp '200' yazıyoruz.
3- Bellek performansınızı arttırın: Başlat / Çalıştır / regedit --> HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / Session Manager / Memory Management /
> DisablePagingExecutive değeri sağ tıklayıp ondalık tabanda '1' yazıyoruz.
> LargeSystemCache değeri sağ tıklayıp ondalık tabanda '1' yazıyoruz.
> Boş bir alanda sağ tıklayıp yeni bir 'DWORD' değeri girip; ismini 'IOPageLockLimit' olarak yazıyoruz ve ondalık değerde kısmını işaretleyerek;
- 128 MB Ram için: değeri '4000' yazıyoruz.
- 256 MB Ram için: değeri '10000' yazıyoruz.
- 512 MB Ram ve üstü için: değeri '40000' yazıyoruz.
4- Menüleri hızlandıralım: Başlat / Çalıştır / regedit --> HKEY_CURRENT_USER / Control Panel / Desktop / 'MenuShowDelay' altındaki değeri sağ tıklayıp '0' yazıyoruz.
5- İnternet hızında %20'lik artış sağlayalım: Başlat / Çalıştır / gpedit.msc / Bilgisayar Yapılandırıcısı / Yönetim Şablonları / Ağ / Qus Paket Zamanlayıcısı / Ayarlanabilen bant genişliğini sınırla / Etkin / Bant Genişliği: '0' uyguluyoruz ve Tamam'a basarak çıkıyoruz.
6- Büyük arabellek ayarıyla performansı arttıyoruz: Başlat / Çalıştır / regedit --> HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / Session Manager / Memory Management / 'LargeSystemCache' değeri sağ tıklayıp ondalık tabanda '1' yazıyoruz.
7- Sistemi optimize ederek performansı arttırmak: Başlat / Çalıştır / regedit --> HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / FileSystem / 'NtfsDisableLastAccessUpdate' altındaki değeri sağ tıklayıp '1' yazıyoruz.
8- Boot dosyaları ile açlışı hızlandıralım: Başlat / Çalıştır / regedit --> HKEY_LOCAL_MACHINE / SOFTWARE / Microsoft / Dfrg / BootOptimizeFunction / 'Enable' altındaki değeri sağ tıklayıp 'Y' yazıyoruz.
9- Cevap vermeyen uygulamaları daha hızlı kapatın: Başlat / Çalıştır / regedit --> HKEY_CURRENT_USER / Control Panel / Desktop / 'HungAppTimeout' altındaki değeri sağ tıklayıp '500' yazıyoruz.
10- Mavi ekrandan kurtulmak için bilgisayarı otomatik olarak başlatalım: Başlat / Çalıştır / regedit --> HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / CurrentControlSet / Control / CrashControl / 'AutoReboot' altındaki değeri sağ tıklayıp '1' yazıyoruz.