+ Konu Cevapla
1 den 2´e kadar. Toplam 2 Sayfa bulundu

Bilgisayarı yavaşlatan tüm faktörler...

 Bilgisayar Güvenliği. Katagorisinde ve  Windows işletim sistemleri Forumunda Bulunan  Bilgisayarı yavaşlatan tüm faktörler... Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  Onursal Üye uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert Baktabul'un Çılgını uA_mert - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar
  4.393
  Blog Yazıları
  8
  Tecrübe Puanı
  107374706

  Tanımlı Bilgisayarı yavaşlatan tüm faktörler...

  Bilgisayarlar bir zaman sonra ilk aldığımız gibi veya formatladıktan sonraki o temiz hallerinden uzaklaşırlar. İnsan yapımı herhalde bozulcak, eğriyecek, bükülecek ama onlarında kendilerine göre nedenleri var ama... Yargısız infaz olayını ortadan kaldırmak için tüm faktörler inceleyeceğim.  > Giriş
  Bilgisayarı yeni aldığımızda veya formatladığımızda Windows hızlı açılır, programlar anında ekrana gelir, işlemlersüratlidir. Ancak aradan zaman geçtikçe sistemin yavaşladığını ve hattabazen takıldığını fark ederiz.
  Herhangi bir donanımsal hata olmasa dahi zaman içerisinde çok fazlakullanımdan dolayı (yazma okuma işlemleri çok yapıldığından) biryavaşlama görülebilir. Yani bilgisayarınızın yavaşlamasının temelsebebi onu çok fazla kullanmış olmanız bile olabilir.
  Önemli olan şey ise doğru teşhisi koyabilmek ve yavaşlamaya sebepolabilecek konular hakkında fikir sahibi olmaktır. Bu sorunlaryumağı arasından en çok karşılaşılan durumları toparlayıp bir arayagetirdim ve daha fazla masraf yapmanızın önüne geçebilecek veya birşekilde faydalanacağınızı umduğum bir liste oluşturdum.

  > 1. Zararlı Yazılımlar (Yıldık ama ne yapalım?)
  Her zaman için en önemli güvenlik sorunu olarak göze çarpar ve zararlı yazılımlar aynı zamanda bilgisayarın performansını da önemliderecede azaltırlar. Zararlılardan kurtulmanın birincil yolu; kaliteli bir antivirüs kullanmaktır. Ayrıca; diğer zararlılar için de programlar işinizi rahatlıkla görecektir.

  > 2. Windows'un açılışında olabilecek program birikmeleri (Sisteminiz için iyi olanı yapın)

  Bir çok program kullanım oranını arttırmak amacıyla Başlat'a dosya ekler ve her bilgisayar açılışında programı çalıştırarak sisteminize ek yük bindirebilir. Antivirüs programı dışında aslında Başlat'ta dosya bulundurmamak sisteminiz için önerilir. Başlat > Çalıştır > msconfig konfigürasyon penceresinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

  > 3. İşlemcinin çok ısınması (Soğutun Beni!)
  Son nesil işlemciler yüksek performans sundukları kadar işlemkapasiteleri nedeniyle de fazla ısınma yapabiliyorlar. Bu nedenleyanlarında mutlaka bir soğutucu sistemle birlikte anakarta takılmalarıgerekiyor. Hatta oyun sistemleri gibi ileri düzey bilgisayarlarda [U ilesoğutma[/eya kasa üzerindeki ek donanımlar gibi pek çok alternatif yolda söz konusu.
  İşlemcinin ısısı kendi makul ölçülerinin üzerine çıktığında sistemimizyavaşlamaya veya düzensiz çalışmaya başlar. Daha da ötesi kilitlenmeler yaşanabilir. Yeni nesil anakartlar artık işlemcinin ısısını BIOSaracılığıyla izleyip raporlayabiliyor. Yardımcı programlar sayesinde deişlemci ısısını kontrol etmeniz artık çok daha kolay hale geldi.

  > 4. Beni yıka! (Yıkama ama sil!)
  En büyük düşman toz, fanların dönmesine engelolacağından ara ara temizlik yapmanızda fayda var.
  Kasanız kapalıyken fanların tozlandığını, artan gürültüden veya kasayadokunduğunuzda hissedeceğiniz titreşimden rahatlıkla farkedebilirsiniz. İlk zamanlar daha sessiz olan bilgisayarınız güngeçtikçe rahatsız edici boyutta bir ses çıkarıyorsa, bilin kifanlarınız tozlanıyor. Böyle durumlarda hem işlemci, hem de güçünitesinin fanlarını temizlemeyi ihmal etmeyin.

  > 5. Hafıza (RAM) sorunları
  Bozulmuş veya işe yaramayan hafıza modülleri elbette kullanılamaz halegeldiklerinde hızınızı yavaşlatırlar. Ancak burada dikkatinizi çekmekistediğim konu biraz daha farklı.
  Üreticiler donanımları piyasaya sürdüklerinde, kullanım özelliklerininiçinde bazı teknik detaylara da yer verirler. Eğer aldığınız modüllerbirbirine veya anakarta doğrudan uyumlu değilse hız problemi yaşamanızda kaçınılmazdır. Aynı zamanda modüllerin fazla ısınması da yavaşlığasebep olabilir.
  Eskiden bir hafıza alırken anakartınızın modeline bakıp desteklediğihızlara ve kart üzerinde kaç tane boş yuvanız olduğuna göre seçimyapmak yeterliydi. Ancak günümüzde farklı hız ve tiplerde pek çokhafıza modülü var. Bir bilene danışmak en mantıklısı olacaktır.

  > 6. Anakartınıza göre hafıza (Ucuz etin yahnisi yavan olur.)
  İyi anakartlar, bu modüllerin fabrika çıkışı belirtilen hızdeğerlerinden daha fazlasına da tolerans gösterebiliyorlar. Böyledurumlarda hafıza modüllerinizin değer aralığını ve şu anki çalışmadeğerinin maksimum değerin altında olup olmadığını kontrol ederek BIOSüzerinden ayar yapıp performansı değiştirebilirsiniz.
  Ufak bir ihtimal de olsa, çok ucuza aldığınız hafıza modüllerinde bazıeksiklikler veya kusurlar bulunuyor olabilir. Standart bir çalışma içinyeterli görünen bu modüller ilerleyen dönemde hızın düşmesine ve maviekranlarla karşılaşmanıza yol açabilirler.

  > 7. Sabit disk sorunları
  Diskinizde meydana gelebilecek arızanın tipine göre (mekanik,elektronik veya mantıksal firmware) farklı sonuçlarlakarşılaşabilirsiniz. Düşük erişim süreleri, hatalı veya kullanılamayanhafıza alanları (bad sector), mavi ekranlar, arada sırada boot işlemisırasında karşınıza çıkan hatalar gibi…
  Bu sıraladıklarımın çoğu da yardımcı programlar olmadan, fanıntozlanmasına nazaran anlaşılması çok daha güç sorunlardır. Ancakkolaylıkla farkedebileceğiniz şey hızın azalmasıdır. Diskiniz durumukötüye doğru gidiyorsa sisteminiz de yerlerde sürünecektir. Yazma vekopyalama işlemleri uzun zaman alacaktır.
  Eğer NTFS dosya sistemi kullanıyorsanız, yazma işlemi sırasında uygunalanlar bulunana kadar siz kahvenizi içip tuvalete bile gidebilirsiniz.Geldiğinizde işlem yeni bitiyor olacak veya hata mesajıylakarşılaşacaksınız. FAT gibi diğer dosya sistemlerinde mavi ekranlakarşılaşma şansınız bile yüksek.

  > Önerim: Sabit diskinizin gereğinden fazla yavaş çalıştığını düşünüyorsanız disktarama ve kontrol işlemlerini (scandisk ve chkdsk) uygulayın. Buradanelde edebileceğiniz en büyük ipucu, daha önceden sağlam olansektörlerin bozulmuş olduğunu (bad sector) görmenizdir. Anlayın kidiskiniz için durum kötüye gidiyor.
  Verilerinizi derhal yedekleyin. Hatta yedekte ikinci bir sabit diskdaha bulundurun ki çökme yaşadığınızda acil müdahale edilebilsin.
  Benzer şekilde, eğer diskinizde artık daha önce duymadığınız kadargürültülü bir çalışma gerçekleşiyorsa durum yine pek iç açıcı değil.Benzer işlemleri yine yapın.

  > 8. BIOS ayarları
  Pek çok kullanıcı bilgisayarı alıp kurduktan sonra BIOS ayarlarına hiçdokunmaz ve aldığı günkü şekliyle kullanır. Aslında çoğu zaman daburayı kurcalamaya gerek bile yoktur. Ancak nadir de olsa bazıdurumlarda BIOS ayarlarınız sisteminizin en uygun konfigürasyonunauymayan ayarlara sahip olabileceğini unutmayın.
  Yavaşlama sebebi olarak göstermek abartı olsa da, performansı artırmakiçin BIOS ayarlarını üst seviyelere çekmek sizin elinizde diyebiliriz.Bunun için anakartınızın özelliklerini okumak ve sınırlarınıbelirlemek; ardından da BIOS üzerinden bu sınırlar çerçevesinde gereklidüzenlemelere gitmek gerekir.
  Ne yazık ki BIOS ayarları için standart hale getirilmiş uygulama veyadeğişiklik tablosu gibi bir şey yok. Anakartınızın modeline göredeğişiklik gösteren bu bilgileri, üreticisinin sayfasındanedinebilirsiniz. (Ayrıntılı olarak incelediğim BIOS makalelerime de göz atabilirsiniz.)

  > 9. Windows hizmetleri
  Standart bir kurulum sonrasında Windows’un sunduğu hizmetlerin pek çoğuvarsayılan olarak çalışır veya kurulu halde gelir. Ne var ki, sisteminçalışması için kurulumları şart olmayan bu hizmetlerin büyük birkısmını da çoğu zaman kullanmayız bile. Kullanmayacağımız bu hizmetlerde boş yere hem yer kaplar hem de performansı azaltırlar.
  Bu hizmetlerden hangilerinin çalıştığını görmenin bir yolu YöneticiAraçları‘na girmektir. Bilgisayarım‘a sağ tıklayıp Yönet dediğinizdeaçılacak ekranda hizmetin adı, durumu ve başlangıç tipi gibi bilgilerigörmeniz mümkün. Burada hizmetlerin üzerine çift tıklayıp özelliklerinide görme şansınız var.
  Üst kesimden durdurma simgesine basarak dilediğiniz hizmeti servis dışıbırakabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce tıpkı daha öncebahsettiğim msconfig işleminde olduğu gibi burada da hizmetin işinizeyaramadığına emin olun.

  > 10. Disk birleştirme neden gerekli?
  Bilgisayarınıza yeni dosyalar eklendikçe, silindikçe veyadeğiştirildikçe, bu dosyalara ait bilgiler de diskiniz üzerinde çeşitliyerlere yazılır veya silinir. Her dosya boyu aynı olmadığı için yeniekleyeceğiniz bir dosya, önceden silinen eski bir dosyanın kapladığıalana sığmıyorsa, uygun bulunan ilk yeni alana yazılır.
  Kaba ve temsili bir örnekle şu şekilde daha rahat açıklayayım. Diyelimki 5KB’lik bir dosya sildiniz ve 10KB’lik yeni bir dosya kopyalamasıyapacaksınız. Silinen dosya nedeniyle 5KB’lik bir alan boşa çıktı.Ancak yeni dosya (10KB) buraya sığmadığı için, bulunan ilk boş yerekopyalanacak. Es geçilen bu alan ise uzun süre buraya uygun şeylerbulunamadığı için boş kalabilir.
  Bu yolla zaman içerisinde sabit diskiniz üzerinde pek çok boşluklaroluşabilecektir. Hatta programların belli kısımları bir yerde, diğerkısımları ise farklı bir yerde depolanıyor olabilir. Sisteminiz budosyaları çalıştırırken farklı yerlerden bulup getireceğinden ve bu dabir süre alacağından ötürü sizi yavaş çalışmaya doğru itecektir.

  > 11. Sizden habersiz çalışan uygulamalar (Ayıp o programlara!)
  Sistem tablasında onlarca simgesi olan kullanıcılara rastlamışsınızdır.Sağ alt köşede sistem saat ve tarihinin yanındaki bu onlarca simgeaslında bilgisayarın yavaş kullanıldığına işaret eder. Her bir simge,arka planda (veya ön planda) çalışan bir işlemi gösterir. Çoğukullanıcı da bilgisayarda o anda belki de 20′den fazla programın aynıanda işlem yapmaya çalıştığından haberdar bile değildir.
  Burada fazla simge birikmesinin en önemli sebeplerinden biri buprogramların Windows başlar başlamaz otomatik olarak çalışmasıdır.Öncelikle Başlat menüsünden girerek Başlangıç seçeneği altında nelerinolduğuna bir göz atın. Burada kullanmadığınız programlarınkısayollarını görürseniz sağ tıklayıp doğrudan silebilirsiniz. Çünküçalışan her bir program daha yavaş bir bilgisayar anlamına gelecektir.Hele ki bunlar gereksiz programlarsa, boşu boşuna yavaş bir sistemkullanıyor olabilirsiniz.

  > 12. Küme boylarını değiştirmek
  Bir çözüm büyük küme boyları kullanmaktır. Eğer küme boylarını 4K veyadaha büyük değerlere ayarlarsanız dosya yükleme zamanlarında önemlisüre kısalmaları olduğunu göreceksiniz. Ancak küme boyunu artırmanın dahantal boş alanlar ve bir miktar israf edilen disk alanı olarak sizegeri döneceğini de unutmayın.
  Dosya sistemi performansı, küme boylarıyla (cluster) yakındanilgilidir. Mesela NTFS dosya sisteminde 60GB’lık bir sabit diskinizvarsa küme boyu da muhtemelen 512 byte’tır. Bu da diskinizde devasasayıda küme olduğu anlamına gelir.
  Eğer diskinizde daha önce bahsi geçen bölünmeler fazla olduysa,dolayısıyla bu da problemlerin artacağına işarettir. Çünkü her bir kümeüzerinde iz takibi ve arama işi (track and seek) gerçekleştirilir. Buörnekteki gibi sayı çok fazlaysa, işlem de zaman alacaktır.

  Alıntı

 2. #2
  Acemi Üye tuğçemm Baktabul'un Çılgını tuğçemm Baktabul'un Çılgını tuğçemm Baktabul'un Çılgını tuğçemm Baktabul'un Çılgını tuğçemm Baktabul'un Çılgını tuğçemm Baktabul'un Çılgını tuğçemm Baktabul'un Çılgını tuğçemm Baktabul'un Çılgını tuğçemm Baktabul'un Çılgını tuğçemm Baktabul'un Çılgını tuğçemm Baktabul'un Çılgını tuğçemm - ait Avatar
  Üyelik Tarihi
  Aug 2009
  Bulunduğu Yer
  ïzmïr
  Mesajlar
  64
  Tecrübe Puanı
  1639039

  Tanımlı Ce: Bilgisayarı yavaşlatan tüm faktörler...

  biliyordum bunları ama tekrar hatırlattığn için tşkler

  Aşk yürék işiydi 0 yoksa Aşkda oLmazdı
  0 bi iç kanamasıydı Tutku vé şéhvét DeğiL
  Bi dé utanmadan Aşktan söz édénLér vardı kirLéténLér İncé hésap duayénLéri
  DudakLarında Şéhvét ténLérindé İhanétin dövmési vardı
  KasLarında bi qece öncéki sahté dokunuşLarın sızısı o sızı ki bir ték kasLarındayd+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Yaşlanma sürecini yavaşlatan yiyecek kombinleri
  By Kubya in forum Sağlık Haberleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-29-2012, 15:12
 2. IE8'i yavaşlatan asıl suçlu bulundu!
  By uA_mert in forum Bilişim ve İnternet Dünyasi
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07-24-2009, 08:39
 3. Bilgisayarınızı Yavaşlatan Sebebler!!
  By LAFAKOZ in forum Elektronik & Bilgisayar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-07-2009, 15:41
 4. Bilgisayarları yavaşlatan 5 program
  By Safak in forum Bilgisayar Güvenliği.
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 09-12-2008, 18:34
 5. saçı etkileyen faktörler
  By DarkNess in forum Saç Bakımı
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-26-2008, 10:22

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375