+ Konu Cevapla
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Windows XP'yi Kurduktan Sonra Hızlandırma !!!

 Bilgisayar Güvenliği. Katagorisinde ve  Windows işletim sistemleri Forumunda Bulunan  Windows XP'yi Kurduktan Sonra Hızlandırma !!! Konusunu Görüntülemektesiniz.=>...

 1. #1
  yabanci compela Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  8
  Tecrübe Puanı
  214

  Tanımlı Windows XP'yi Kurduktan Sonra Hızlandırma !!!

  Windows XP, kurulduktan sonra sistem kaynaklarını tüketen pekçok gereksiz arkaplan desenleri, patlayan balonlarla gelen hatırlatma uyarıları, efektler vs. şeklinde özellikleri olan bir sistemdir. XP kurulduktan sonra sistem kaynaklarını tüketen özelliklerini isterseniz iptal edip kapatabilirsiniz. Ayrıca, worm virüslerinin aktive olmasını kolaylaştıran "sistem geri yükleme" gibi özellikleri de kapatabilirsiniz. Tüm gereksiz servislerden sisteminizi arındırdıktan sonra XP'nizde gözle görülür bir hız artışı göreceksiniz. Bilgisayarınızın en performanslı halde çalışmasını istiyorsanız aşağıda verilmiş maddeleri inceleyin.

  Windows XP'yi kurmak için bootable olan orijinal ya da orijinalden kopyalanmış bir Windows XP CD'sine ihtiyacınız olacak.

  1. Bilgisayarınızı açın.
  2. BIOS'a girin (DEL ya da F2, bazı laptoplarda ESC)
  3. BIOS'tan First Boot Drive'ı CD-ROM olarak seçin.
  4. XP CD'sini CD-ROM'a koyup BIOS'tan çıkın. (Çıkarken F10'a basarak değişiklikleri Save edin.)
  5. XP'yi kurun.
  6. XP kurulur kurulmaz Windows Explorer'ı çalıştırın.
  7. Araçlar/Klasör Seçenekleri/Görünüm sekmesine gelin.
  Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle seçeneğini iptal edin.
  Gizli dosyaları ve klasörleri göster seçeneğini aktif hale getirin ve Tamam'a tıklayın.
  8. Masaüstüne sağ tuşla tıklayıp Özellikler'i seçin.
  9. İlk sekme Temalar'dan Windows Klasik (Değiştirilmiş)'i seçin.
  10. İkinci sekme Masaüstü'ünde Arkaplan olarak None seçin. Zaten seçili sol alttaki Masa üstünü özelleştir'e tıklayın. Burada "Masaüstü sihirbazını 60 günde bir çalıştır" seçeneğini iptal edin.
  11. Ekran Korucusu sekmesinde Ekran Koruyucusu'nu iptal edin (Yok'u seçin). Daha sonra sağ alttaki Güç düğmesine tıklayın. Hazırda beklet sekmesindeki Hazırda beklemeyi etkinleştir seçeneğini iptal edin.
  12. Görünüm Sekmesinden Efektler düğmesini seçin.
  13. Menü ve araç ipucu için aşağıdaki geçiş efektini kullan seçeneğini iptal edin.
  14. Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt seçeneği Standart'ta kalsın. Aktive edilmiş XP'lerde çalışan ClearType kullanışlı değil zaten.
  15. Büyük simge kullan, Menü altında gölge göster, Sürüklerken pencere içeriğini göster ve Alt tuşuna basana dek harflerin altındaki çizgiyi gizle seçeneklerini iptal edip Tamam'a tıklayın.
  16. Ayarlar sekmesinden ekran çözünürlüğünüzü en az 800x600 olacak şekilde ayarlayın. Ayarlayamıyorsanız ekran kartınızı XP otomatik olarak kurmamış olabilir. Bunu ileride kuracağız.
  17. Başlat/Ayarlar/Denetim Masası'nı çalıştırın.
  18. İlk iş olarak Klasik Görünüme Geç'i seçin.
  19. Ekranda açıklamaları iyi görecek şekilde ayıracı ayarlayıp Araçlar/Klasör Seçenekleri'nden Görünüm'e gelip Ayrıntılar'ı seçip listenin büyük ikonlar halinde değil açıklamalar halinde gelmesini sağlayın. Daha sonra klasör seçeneklerinden Bütün klasörlere uygula'yı seçin. Böylece bundan sonra Denetim Masası'nı her açtığınızda açıklamalar ayıracı sizin şu an seçtiğiniz şekilde hatırlanacaktır. Ayıracı ayarlayıp bütün klasörlere uygula demezseniz bundan sonra ne zaman denetim masasına gelseniz açıklamalar hep yarım yarım gelecek, soldaki isim listesini kısmen kapatarak, sizi farenizle ayıracı sağa çekmek zorunda bırakacaktır.
  20. Denetim Masası'ında Görev Çubuğu ve Başlat Menüsü'ne çift tıklayın. Buradan Başlat Menüsü'ne geçin. Buradan'da Klasik Başlat Menüsü'nü aktif hale getirip Tamam'a tıklayın.
  21. Denetim Masası'ında Internet Seçenekleri'nden Gelişmiş'e gelin. Buradan Otomatik Resim Boyutlandırmayı Etkinleştir seçeneğini iptal edin (Internet Explorer ile resimlere bakarken bu seçenek resimleri ekrana sığacak şekilde küçülttüğünden bir süre sonra can sıkmaya başladığı için en baştan iptal ediyoruz).
  22. Denetim Masası'ında Ses Efekti ve Ses Aygıtları seçeneğine çift tıklayın. Buradan Ses Efekti menüsüne gelip Sessiz'i seçin. Windows bu ayarı korumak için sizden bir dosya ismi isteyecektir, herhangi birşey yazıp Tamam deyin. Böylece Bilgisayarınızda gezerken can sıkıcı klik klik çıt pıt seslerinden ebediyyen kurtulmuş olacaksınız.
  23. Denetim Masası'ında son olarak Sistem'e gelin. Bilgisayar Adı kısmını seçip Bilgisayar Tanımı yerine bilgisayarınızın ismini yazın. Bu isim Ağ komşularım'a tıklandığında görünecek olan bilgisayarınızın adı olacak.
  24. Sistem'den Sistem Geri Yükleme sekmesini seçip buradan Bütün sürücülerdeki Sistem Geri Yüklemeyi Kapat seçeneğini aktif hale getirin.
  25. Sistem'den Gelişmiş'e gelin, Performans'tan Ayarlar'a tıklayın. Buradaki seçeneklerden Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt seçeneği hariç diğer tüm seçenekleri iptal edin ve Tamam'a basın. Arkasından Başlangıç ve Kurtarma kısmından Ayarlar'a geçin. Şu seçenekleri ayarlayın:
  İşletim sistemleri listesini gösterme süresi 2 saniye
  Gerekirse kurtarma seçeneklerini gösterme süresi 2 saniye
  Sistem günlüğüne olay olarak yaz'ı iptal edin
  Yönetim uyarısı gönder'i iptal edin
  Otomatik olarak yeniden başlat'ı iptal edip Tamam'a tıklayın.
  26. Sistem özelliklerinde Hata Bildirimi'ne tıklayın. Burada Hata Bildirimini Devre Dışı Bırak'ı seçip Tamam'a basın. Sistem Özellikleri'nde Sistem Geri Yükle Yükleme sekmesinden Bütün sürücülerdeki sistem geri yüklemeyi kapat'ı iptal edin. Sistem Özellikleri'nde Otomatik Güncelleştirmeler sekmesinden Bana bildir ancak onları otomatik olarak karşıdan yükleme seçeneğini seçiniz. Sistem Özellikleri'nden Uzak sekmesinden Bu bilgisayardan uzaktan yardım isteklerinin gönderilmesine izin ver seçeneğini kontrol ediniz, seçili ise iptal ediniz.
  27. Windows Gezginini çalıştırıp CD-ROM sürücünüzün üzerine farenizin sağ tuşu ile tıklayın. Özellikler'den Otomatik Kullan'ı seçip buradaki bütün seçenekler için Eylem yok'u seçin ve Tamam'a basın. Buradaki seçenekleri seçebilmek için Windows sizi her defasında Uygulanacak bir eylem seç'i seçtirmek zorunda bırakacaktır haberiniz olsun. Bütün eylemleri iptal ettikten sonra Tamam'a basın.
  28. XPANTISPY programını çalıştırarak bütün seçenekleri iptal edin.
  29. Regedit'i çalıştırın (Başlat kısmındaki Çalıştır kısmına regedit yazıp enter'e basın).
  HKEY_CURRENT_USER/Software/Microsoft/Internet Explorer/Main kısmına gelin.
  First Home Page, Search Page ve Start Page kısımlarını istediğiniz gibi değiştirin. Böylece Windows'u ilk başlattığınızda Microsoft'a bağlanmaktan kurtulacaksınız.
  30. Ethernet kartınızı, ekran kartınızı ve ses kartınızı kurun.
  31. Windows'unu update edin. Servis Pack 1 ve 2'yi kurun.
  (Not: Service Pack 1 ve 2 yüklü olmayanlar için geçerlidir.)
  32. Winzip'i kurun. Winzip kurulurken Klasik Winzip ile başlat'ı seçin. Kurulduktan sonra gelen menüden Never show tips at startup'ı iptal edin.
  33. Winrar'ı kurun. Winrar'ın .zip dosyalarına müdahalesini isterseniz kurulum sırasında iptal edebilirsiniz. Winzip kurmam bana Winrar yeter nasıl olsa zip'leri de açıyor derseniz bu seçeneğe dokunmadan sadece Winrar'ı kurun.
  34. Office setinizi kurun (Word, Excel vs). Kurulma aşamasında Access ya da Frontpage gibi kullanmayacağınız programları iptal edin. Office Sihirbazı gibi istemediğiniz özellikleri iptal edin. Kurulmasını istediğiniz programları (mesela Word) tümünü bilgisayarımdan çalıştır seçeneğini işaretleyerek kurarsanız ileride Office setiniz Office CD'sini kafasına göre bir daha istemez.
  35. Office setini kurduktan sonra Windows'un en sol altta bulunan Başlat düğmesine tıklayın. Office setinin oraya eklediği gereksiz linkleri kaldırın. Winzip kurulduktan sonra Başlat menüsüne bir link koyar. Onu da kaldırın.
  36. Çöp tenekesini kullanmak istemeyebilirsiniz. Sildiğiniz dosyaların direkt olarak silinmesini istiyorsanız masaüstünde Geri Dönüşüm Kutusu'na sol tuşla tıklayın. Özellikler'den Dosyaları geri dönüşüm kutusuna taşıma, dosyaları sildiğinde hemen kaldır seçeneğini iptal edin.
  37. Antivirüs yazılımınız kurun. Yazılımı ve virus definition dosyasını update edin. Norton Antivirüs kurduysanız Live Update edin. (Antivirüs yazılımları bilgisayarın hızını düşürür! Bunu aklınızdan çıkarmayın).
  38. Bilgisayarınız restart ettiğinizde tekrar BIOS'a girin. First Boot Drive'ı CD-ROM yerine HARDDISK (HDD 0) yapın. Böylece her açılışta boşuna CD-ROM aranarak vakit kaybedilmeyecektir.  hehehehe comando olmak yürek ister comando yürür dağlar inler
  paylaşımda sınır tanımaz co admin compela

 2. #2
  yabanci muhammed1 Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  3
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Windows XP'yi Kurduktan Sonra Hızlandırma !!!

  teşekkürler

 3. #3
  yabanci engmrt Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Windows XP'yi Kurduktan Sonra Hızlandırma !!!

  teşekkürler

 4. #4
  yabanci mami74 Buraların yabancısı
  Üyelik Tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  4
  Tecrübe Puanı
  0

  Tanımlı Ce: Windows XP'yi Kurduktan Sonra Hızlandırma !!!

  tesekkürler

+ Konu Cevapla

Benzer Konular

 1. Windows 8, windows 8 beta indir, windows hakkında
  By Emregu in forum Ücretsiz Yazılımlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08-09-2011, 03:59
 2. Windows-Windows Komik Resimler-Windows Hataları
  By yaremce in forum Komik Resimler
  Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 06-18-2009, 16:15
 3. %100 Pc Hızlandırma
  By KOSOVALI in forum Komik Resimler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 02-22-2009, 15:13
 4. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06-24-2008, 14:27
 5. Windows-Windows Komik Resimler-Windows Hataları
  By sitare in forum Komik Resimler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 01-26-2008, 17:27

Yetkileriniz

 • You may not post new threads
 • You may not post replies
 • You may not post attachments
 • You may not edit your posts

Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375